0

Gwinnett County Swimming and Diving Championship meet results

Gwinnett County Swimming and Diving Championships

Swimming Finals

At West Gwinnett Aquatic Center

Saturday’s results (events in yards)

BOYS

Team standings

  1. Collins Hill, 1,018
  2. Parkview, 961
  3. North Gwinnett, 742.5
  4. Norcross, 625
  5. Brookwood, 592
  6. Duluth, 582
  7. Peachtree Ridge, 538
  8. Mill Creek, 494
  9. Dacula, 342
  10. Grayson, 283
  11. Mountain View, 254.5
  12. Archer, 156
  13. Meadowcreek, 136
  14. Berkmar, 121
  15. Shiloh, 109
  16. Lanier, 73
  17. South Gwinnett, 66
  18. Central Gwinnett, 38

200 medley relay

  1. Brookwood, 1:37.12 (Jacob Rees, Alex Taylor, Andrew Huenniger, Austin Harmel)
  2. Collins Hill, 1:37.18
  3. Duluth, 1:39.06
  4. Peachtree Ridge, 1:39.60
  5. Parkview, 1:40.26
  6. North Gwinnett, 1:40.66
  7. Mill Creek, 1:40.78
  8. Dacula, 1:42.55
  9. Norcross, 1:44.73
  10. Mountain View, 1:48.80

200 freestyle

  1. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 1:39.93 (county-meet record)
  2. Bradley Downs, Parkview, 1:44.10
  3. Tyler Mazurek, North Gwinnett, 1:44.92
  4. Austin Harmel, Brookwood, 1:45.84
  5. Jacob Rees, Brookwood, 1:45.85
  6. Kent Yang, Peachtree Ridge, 1:46.69
  7. Gregory Paulukaitis, Parkview, 1:48.62
  8. David Petmecky, Parkview, 1:50.76
  9. Tristan Sumpter, Peachtree Ridge, 1:50.86
  10. Josh Phillips, Collins Hill, 1:53.25

200 individual medley

  1. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 1:50.48
  2. Alex Taylor, Brookwood, 1:50.93
  3. J.P. Portillo, Duluth, 1:56.49
  4. Jonathan Yang, Duluth, 1:59.55
  5. Samuel Kim, Parkview, 1:59.85
  6. Taylor Aguirre, Collins Hill, 2:01.20
  7. Carter Woodfield, Norcross, 2:02.48
  8. Willy Lehner, Parkview, 2:03.99
  9. Richard Kim, Collins Hill, 2:04.54
  10. Nick Mahoney, North Gwinnett, 2:10.19

50 freestyle

  1. Jon Atnip, Collins Hill, 21.44
  2. Mason McIntyre, Grayson, 21.93
  3. Garrison Bemis, Mill Creek, 21.94
  4. Andrew Johnson, Dacula, 22.13
  5. Eric Strickland, Norcross, 22.14
  6. Drew Wescoat, Peachtree Ridge, 22.34
  7. Dalton Vaux, Parkview, 22.38
  8. Jacob Finco, Parkview, 22.49
  9. Kyle Shumeyko, North Gwinnett, 22.56
  10. Cameron Ogden, Collins Hill, 22.73

100 butterfly

  1. Mason McIntyre, Grayson, 50.58
  2. Powell Brooks, Norcross, 50.88
  3. Bradley Downs, Parkview, 51.91
  4. Andrew Johnson, Dacula, 52.22
  5. Reed Wynn, Peachtree Ridge, 52.40
  6. Alfonso Castillo, Collins Hill, 53.29
  7. Andrew Huenniger, Brookwood, 53.95
  8. Carter Woodfield, Norcross, 54.38
  9. Chase Adams, Duluth, 54.39
  10. Jerry Liu, Parkview, 54.54

100 freestyle

  1. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 46.18
  2. Powell Brooks, Norcross, 46.75
  3. Reed Wynn, Peachtree Ridge, 47.22
  4. Taylor Delk, Collins Hill, 47.66
  5. Austin Harmel, Brookwood, 48.60
  6. Jon Atnip, Collins Hill, 48.92
  7. Dalton Vaux, Parkview, 49.14
  8. Jacob Finco, Parkview, 49.42
  9. Eric Strickland, Norcross, 49.80
  10. Kyle Shumeyko, North Gwinnett, 49.88

500 freestyle

  1. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 4:29.21 (county-meet record)
  2. Tyler Mazurek, North Gwinnett, 4:42.05
  3. Christopher Pierce, Mill Creek, 4:42.26
  4. Alfonso Castillo, Collins Hill, 4:45.91
  5. Kent Yang, Peachtree Ridge, 4:47.46
  6. Ted Dickerson, Norcross, 4:55.95
  7. David Petmecky, Parkview, 5:01.95
  8. Driscoll Crabbe, Collins Hill, 5:03.08
  9. Josh Fountain, Parkview, 5:05.21
  10. Josh Phillips, Collins Hill, 5:11.24

200 freestyle relay

  1. North Gwinnett, 1:26.80 (Tomas Peribonio, Cole Cannon, Matt Shelton, Kyle Shumeyko)
  2. Brookwood, 1:26.81
  3. Collins Hill, 1:27.91
  4. Norcross, 1:27.98
  5. Parkview, 1:28.30
  6. Duluth, 1:30.32
  7. Dacula, 1:31.84
  8. Peachtree Ridge, 1:33.45
  9. Mill Creek, 1:33.86

100 backstroke

  1. Alex Taylor, Brookwood, 51.15
  2. Taylor Delk, Collins Hill, 51.31
  3. Christopher Pierce, Mill Creek, 53.72
  4. Garrison Bemis, Mill Creek, 53.95
  5. Jacob Rees, Brookwood, 54.15
  6. Bradford Wyzykowski, Parkview, 56.20
  7. Chase Adams, Duluth, 56.59
  8. Jake Tillery, Parkview, 56.64
  9. Tristan Sumpter, Peachtree Ridge, 57.38
  10. Cameron Ogden, Collins Hill, 57.50

100 breaststroke

  1. J.P. Portillo, Duluth, 58.29
  2. Taylor Aguirre, Collins Hill, 59.24
  3. Jonathan Yang, Duluth, 59.45
  4. Samuel Kim, Parkview, 1:00.14
  5. Brandon Holt, Peachtree Ridge, 1:00.29
  6. Richard Kim, Collins Hill, 1:01.42
  7. Willy Lehner, Parkview, 1:02.77
  8. Steven Lewis, Brookwood, 1:03.03
  9. Alex Yang, Collins Hill, 1:04.74
  10. Mark Anderson, Collins Hill, 1:05.76

400 freestyle relay

  1. Collins Hill, 3:12.90 (Jon Atnip, Taylor Delk, Alfonso Castillo, Cody Bekemeyer)
  2. Norcross, 3:13.83
  3. Peachtree Ridge, 3:15.42
  4. Parkview, 3:16.52
  5. Mill Creek, 3:18.42
  6. Duluth, 3:30.46
  7. Brookwood, 3:32.11
  8. Grayson, 3:34.64
  9. Mountain View, 3:34.97

GIRLS

Team standings

  1. Mill Creek, 945
  2. North Gwinnett, 913.5
  3. Brookwood, 873
  4. Peachtree Ridge, 711.5
  5. Parkview, 695
  6. Collins Hill, 517
  7. Duluth, 508.5
  8. Archer, 430
  9. Norcross, 285
  10. Grayson, 239
  11. Mountain View, 209
  12. Dacula, 199
  13. Lanier, 143
  14. Shiloh, 142.5
  15. Central Gwinnett, 112
  16. Meadowcreek, 102
  17. South Gwinnett, 98
  18. Berkmar, 72

200 medley relay

  1. Brookwood, 1:46.23 (county-meet record) (Maddy Cohen, Erin Scott, Devan Sweeney, Megan Hansen)
  2. Peachtree Ridge, 1:48.53
  3. Mill Creek, 1:50.03
  4. Duluth, 1:51.64
  5. North Gwinnett, 1:52.45
  6. Archer, 1:53.19
  7. Collins Hill, 1:55.83
  8. Parkview, 1:57.10
  9. Dacula, 2:01.45
  10. Norcross, 2:02.65

200 freestyle

  1. Anna Jahns, Brookwood, 1:52.27
  2. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 1:52.45
  3. Allison Chandler, Duluth, 1:53.72
  4. Hannah Terranova, North Gwinnett, 1:54.30
  5. Kara Powell, Mill Creek, 1:55.24
  6. Tinsley Flint, Peachtree Ridge, 1:55.98
  7. Megan Reeves, Parkview, 1:57.00
  8. Erin Lenius, Mill Creek, 1:58.08
  9. Kyra Cortel-Fraser, Archer, 1:59.27
  10. Kelsey Bouwman, Mill Creek, 1:59.60

200 individual medley

  1. Devan Sweeney, Brookwood, 2:05.29
  2. Carrington BeVier, Peachtree Ridge, 2:05.84
  3. Erin Scott, Brookwood, 2:10.71
  4. Maggie Anderson, North Gwinnett, 2:11.45
  5. Megan Yang, Parkview, 2:12.16
  6. Cadie Crow, Mill Creek, 2:12.73
  7. Riha Moss, Peachtree Ridge, 2:13.34
  8. Abigail Duncan, North Gwinnett, 2:14.35
  9. Madison Gibson, Mill Creek, 2:16.34
  10. Nyota Edjidjimo, Shiloh, 2:17.84

50 freestyle

  1. Alexi Smith, Archer, 23.86
  2. Morgan Fleming, Parkview, 24.22
  3. Anna Guynes, Mill Creek, 24.56
  4. Maddy Cohen, Brookwood, 24.63
  5. Maddie Wrolson, Mill Creek, 25.02
  6. Sydney Story, Norcross, 25.32
  7. Annie Thornburgh, North Gwinnett, 25.33
  8. Alyson Carroll, Mill Creek, 25.69
  9. Kelsey Halls, Parkview, 25.88
  10. Jessica Cathcart, North Gwinnett, 26.04

100 butterfly

  1. Haley McInerny, Peachtree Ridge, 54.54 (county-meet record)
  2. Devan Sweeney, Brookwood, 55.94
  3. Katherine Parker, Mill Creek, 57.11
  4. Hannah Mahaffey, Archer, 58.69
  5. Cadie Crow, Mill Creek, 58.91
  6. Maggie Anderson, North Gwinnett, 59.35
  7. Lauren McClelland, North Gwinnett, 1:01.02
  8. Megan Yang, Parkview, 1:01.27
  9. Megan Hansen, Brookwood, 1:01.65
  10. Nyota Edjidjimo, Shiloh, 1:01.65

100 freestyle

  1. Alexi Smith, Archer, 51.59
  2. Morgan Fleming, Parkview, 52.82
  3. Kara Powell, Mill Creek, 53.35
  4. Anna Guynes, Mill Creek, 53.77
  5. Becca Erwin, Duluth, 53.95
  6. Lauren Carr, North Gwinnett, 55.18
  7. Annie Thornburgh, North Gwinnett, 55.83
  8. Megan Jones, North Gwinnett, 56.11
  9. Lennox Balog, Collins Hill, 56.67
  10. Alyson Carroll, Mill Creek, 57.01

500 freestyle

  1. Anna Jahns, Brookwood, 4:54.26
  2. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 4:57.88
  3. Tinsley Flint, Peachtree Ridge, 5:05.18
  4. Hannah Terranova, North Gwinnett, 5:07.55
  5. Maddie Sibilia, North Gwinnett, 5:11.73
  6. Haylie Dixon, Brookwood, 5:13.68
  7. Erin Lenius, Mill Creek, 5:16.05
  8. Kelsey Bouwman, Mill Creek, 5:18.33
  9. Klaudia Holt, Peachtree Ridge, 5:21.18
  10. Carlye McKillip, North Gwinnett, 5:21.94

200 freestyle relay

  1. Parkview, 1:38.45 (Kelsey Halls, Megan Reeves, Megan Yang, Morgan Fleming)
  2. Mill Creek, 1:39.32
  3. North Gwinnett, 1:39.65
  4. Archer, 1:40.49
  5. Brookwood, 1:41.27
  6. Duluth, 1:42.18
  7. Collins Hill, 1:44.66
  8. Peachtree Ridge, 1:45.97
  9. Norcross, 1:46.52
  10. Grayson, 1:48.38

100 backstroke

  1. Maddy Cohen, Brookwood, 56.61
  2. Allison Chandler, Duluth, 57.91
  3. Katherine Parker, Mill Creek, 58.00
  4. Kyra Cortel-Fraser, Archer, 59.53
  5. Hannah Mahaffey, Archer, 59.60
  6. Madison Gibson, Mill Creek, 1:00.30
  7. Megan Hansen, Brookwood, 1:01.07
  8. Carlye McKillip, North Gwinnett, 1:01.97
  9. Reagan Balog, Collins Hill, 1:03.90

100 breaststroke

  1. Erin Scott, Brookwood, 1:05.57
  2. Carrington BeVier, Peachtree Ridge, 1:06.02
  3. Riha Moss, Peachtree Ridge, 1:07.50
  4. Megan Reeves, Parkview, 1:07.81
  5. Corinne Dalley, Mill Creek, 1:09.24
  6. Katie Neas, Duluth, 1:09.57
  7. Becca Erwin, Duluth, 1:10.37
  8. Sydney Story, Norcross, 1:10.79
  9. Sarah Frey, Brookwood, 1:10.94
  10. Valerie Lin, North Gwinnett, 1:11.55

400 freestyle relay

  1. Peachtree Ridge, 3:32.38 (Savannah Ruedt, Tinsley Flint, Carrington BeVier, Haley McInerny)
  2. Brookwood, 3:33.11
  3. Mill Creek, 3:36.09
  4. North Gwinnett, 3:37.49
  5. Parkview, 3:42.20
  6. Collins Hill, 3:51.51
  7. Duluth, 3:58.17
  8. Grayson, 4:03.31
  9. Norcross, 4:06.23
  10. Archer, 4:12.01