0

2014 Election Candidates

2014 Election Candidates

Attorney General

Greg Hecht D

Sam Olens (i) R

Commissioner of Agriculture

James Christopher D

Gary Black (i) R

Commissioner of Insurance

Keith Heard D

Liz Johnson D

Ralph Hudgens (i) R

Commissioner of Labor

Robin Shipp D

Mark Butler (i) R

Governor

Jason Carter D

John Barge R

Nathan Deal (i) R

David Pennington R

Lieutenant Governor

Connie Stokes D

Casey Cagle (i) R

Public Service Commissioner, District 1

Doug Everett (i) R

Public Service Commissioner, District 4

Douglas Kidd R

Craig Lutz R

Bubba McDonald (i) R

Secretary of State

Gerald Beckum D

Doreen Carter D

Brian Kemp (i) R

Court of Appeals Judge

Gary Andrews (i)

Lisa Branch (i)

Sara Doyle (i)

Carla McMillian (i)

William Ray (i)

Robert Benham (i)

Keith Blackwell (i)

Harris Hines (i)

State Representative, District 81

Scott Holcomb (i) D

Jim Duffie R

State Representative, District 93

Dar’Shun Kendrick (i) D

State Representative, District 94

Karen Bennett (i) D

Bradley J. Young R

State Representative, District 95

Amreeta Regmi D

Tom Rice (i) R

State Representative, District 96

Pedro Marin (i) D

State Representative, District 97

Brooks Coleman (i) R

Dahlys Hamilton R

Jef Fincher R

State Representative, District 98

David Hancock R

Michael Brown R

State Representative, District 99

Hugh Floyd (i) D

State Representative, District 100

Dewey McClain (i) D

State Representative, District 101

Valerie Clark (i) R

State Representative, District 102

Buzz Brockway (i) R

Gina Jimenez Callicotte I

State Representative, District 103

Timothy Barr (i) R

State Representative, District 104

Chuck Efstration (i) R

State Representative, District 105

Renita Hamilton D

Tim Hur D

Joyce Chandler (i) R

State Representative, District 106

Brett Harrell (i) R

State Representative, District 107

David Casas (i) R

State Representative, District 108

B.J. Pak (i) R

State Representative, District 114

Keith Thomas D

Tom Kirby (i) R

State School Superintendent

Tarnisha Dent D

Denise Freeman D

Jurita Forehand Mays D

Alisha Thomas Morgan D

Rita Robinzine D

Valarie Wilson D

Mary Kay Bacallao R

Ashley Bell R

Mike Buck R

Sharyl Dawes R

Allen Bowles Fort R

Nancy Jester R

Fitz Johnson R

Kira Willis R

Richard Woods R

State Senator, District 5

Curt Thompson (i) D

State Senator, District 9

Timothy Swiney D

Don Balfour (i) R

Mike Beaudreau R

P.K. Martin R

State Senator, District 40

Tamara Johnson D

Benedict Truman D

Dick Anderson R

Fran Millar (i) R

State Senator, District 41

Steve Henson (i) D

State Senator, District 45

Renee Unterman (i) R

State Senator, District 48

Rick Underwood D

David Shafer (i) R

State Senator, District 55

Gloria Butler (i) D

Mark Williams D

U.S. Representative, District 4

Tom Brown D

Hank Johnson (i) D

U.S. Representative, District 7

Thomas Wight D

Rob Woodall (i) R

U.S. Representative, District 10

Kenneth Dious D

Mike Collins R

Gary Gerrard R

Jody Hice R

Donna Sheldon R

Stephen Simpson R

Mitchell Swan R

U.S. Senator

Steen Miles D

Michelle Nunn D

Branko Radulovacki D

Todd Anthony Robinson D

Paul Broun R

Art Gardner R

Phil Gingrey R

Derrick Grayson R

Karen Handel R

Jack Kingston R

David Perdue R

Gwinnett Board of Commissioners, District 2

Jay Trevari D

Lynnette Howard (i) R

Gwinnett Board of Commissioners, District 4

Alfie Meek R

John Heard (i) R

Gwinnett Board of Education, District 2

Leon Hobbs R

Ileana McCaigue R

Dan Seckinger (i) R

Gwinnett Board of Education, District 4

Zachary Rushing D

Robert McClure (i) R

Gwinnett Solicitor

Gregory McKeithen D

Rosanna Szabo (i) R

Gwinnett State Court Judge

Pam South (i)

Joe Iannazzone (i)

Gwinnett Superior Court Judge

Tom Davis (i)

Timothy Hamil (i)

George Hutchinson (i)

Debra Turner (i)

Gwinnett Soil and Water Conservation Board

David Van Landingham

Louis D. Young Jr.