0

Gwinnett Goal Club honors best in Gwinnett prep soccer

The Gwinnett Goal Club held its season-ending banquet Tuesday night at Wesleyan to honor the best from Gwinnett County high school soccer this season.

Representatives of seven different schools earned one of the top eight awards, including Class AAAAAA girls county player of the year Lauren Tanner of Mill Creek and AAAAAA boys county player of the year Bryson Dorsey of Brookwood. Greater Atlanta Christian's Rachel Garcia was the AAAAA-A girls county player of the year while the boys award in that division went to Hebron Christian's Cole Redman.

The coach of the year awards went to Duluth's Vince Hayes (AAAAAA girls), Central Gwinnett's Bryan Allen (AAAAAA boys), Buford's Crystal Fowler (AAAAA-A girls) and Hebron's Bob Gardner (AAAAA-A boys).

The Gwinnett coaches also selected all-county teams and scholar-athlete award winners. Those recipients are as follows:

GIRLS

Class AAAAAA All-County

Archer: Gabrielle Coumes

Berkmar: Akua Aduboffour

Brookwood: Jenny Allen, Kim Fincher

Central Gwinnett: Mimi Sangosina

Collins Hill: Amanda Bruemmer, Paige Hoover

Dacula: Valeria Bermeo

Duluth: Tiffany Sornpao

Grayson: Jessica Allen, Brittney Bennett

Meadowcreek: Rachel Hill

Mill Creek: Lauren Tanner

Mountain View: Nadia Aghaie

Norcross: Jordan Lewter

North Gwinnett: Taylor Burns, Caroline Gualdoni

Parkview: Emma Carlson, Allison Litchfield

Peachtree Ridge: Kinsey Dzwura

Shiloh: Kaylee Griswold

South Gwinnett: Kelly Geary

Class AAAAA-A All-County

Buford: Elexa Bahr, Ceely Coker

GAC: Rachel Garcia, Kayla Puzas, Taylor Wagnon

Hebron: Sarah Boyd, Bianca Clark

Lanier: Tori Wyant

Providence: Katharine Slayton

Wesleyan: Maddie Hall, Taylor Panther

BOYS

Class AAAAAA All-County

Archer: Grant Carr

Berkmar: Gabriel Guerra, Kofi Twumasi

Brookwood: Bryson Dorsey, Brahan Gamarra, Cameron Grassmyer

Central Gwinnett: Samir Ramic

Collins Hill: Eli Carrasco, Paul Ille, Jackson Taylor

Dacula: Joe Efford

Duluth: Nikolai Iotov

Grayson: Mitchell Parker

Meadowcreek: Christopher Morgan

Mill Creek: Tyler Moody

Mountain View: Jonathan Sayers

Norcross: Dilan Gonzalez

North Gwinnett: Nickolas Polanco

Parkview: Abel Nguyen

Peachtree Ridge: Jake Siracusa

Shiloh: Cristhian Andino

South Gwinnett: Chris Keller

Class AAAAA-A All-County

Buford: Matt Bonadies, Willy Uriostegui

GAC: Davis Bryan, Max Gomas, Andy Irwin

Hebron: Cole Redman, Ryan Thomas

Lanier: Cullen Moss

Providence: Tylor Marshall

Wesleyan: Cort Coxhead, Carter Flachbarth

Scholar-Athlete Award

Class AAAAAA

Archer: Caroline Johnston, Michael Ward

Berkmar: Akua Adufoffour, Akwasi Aduboffour

Brookwood: Kristen Rivers, Mitch Hotop

Central Gwinnett: Hannah Supple, Samir Ramic

Collins Hill: Kaitlyn Del Savio, Zack Lane

Dacula: Melissa Johnson, Tyler Moore

Duluth: Rebecca Miller, Daye Jack

Grayson: Chelsea Norton, Bayian Yahya

Meadowcreek: Elisa Diaz, Jaime Ramirez

Mill Creek: Lauren Tanner, Britt Hatcher

Mountain View: Hailey Jones, Dylan Harper

Norcross: Nicole Willis, Joey Reifenberger

North Gwinnett: Caroline Shimkus, Kian Pourak

Parkview: Alex Bowen, Danny Leviton

Peachtree Ridge: Nicole Misener, Sujay Kalathoor

Shiloh: Anita Trupina, Marcial Rodriguez

South Gwinnett: Kelly Geary, Austin Varney

Class AAAAA-A

Buford: Kennedy Webster, Gab Arroyo

GAC: Elizabeth White, Andy Irwin

Hebron: Rachel Boyd, Andrew Hutto

Lanier: Andrea Araya, Jordan Brannen

Providence: Robyn Lowndes, Jake Freeman

Wesleyan: Grace Hodges, Zac MacKenzie