0

2012-13 Top High School Swimming/Diving Performances

SWIMMING/DIVING

Top performances from the high school swimming and diving season (distances in yards):

Girls

50 freestyle

  1. Alexi Smith, Archer, 23.14

  2. Lydia Jones, Archer, 23.68

  3. Morgan Fleming, Parkview, 24.10

  4. Christina Wang, Peachtree Ridge, 24.17

  5. Anna Guynes, Mill Creek, 24.38

  6. Kara Powell, Mill Creek, 24.50

  7. Maddie Wrolson, Mill Creek, 24.51

  8. Megan Reeves, Parkview, 24.89

  9. Sarah Murphy, Norcross, 25.02

  10. Kayla Harrison, Grayson, 25.25

100 freestyle

  1. Alexi Smith, Archer, 50.94

  2. Rachel Muller, Brookwood, 52.27

  3. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 52.40

  4. Christina Wang, Peachtree Ridge, 52.86

  5. Morgan Fleming, Parkview, 52.91

  6. Maddie Wrolson, Mill Creek, 53.76

  7. Anna Guynes, Mill Creek, 53.78

  8. Anna Jahns, Brookwood, 53.98

  9. Kayla Harrison, Grayson, 54.04

  10. Kara Powell, Mill Creek, 54.40

200 freestyle

  1. Rachel Muller, Brookwood, 1:47.84

  2. Anna Jahns, Brookwood, 1:53.36

  3. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 1:53.40

  4. Hannah Terranova, North Gwinnett, 1:55.13

  5. Tinsley Flint, Peachtree Ridge, 1:55.13

  6. Kayla Harrison, Grayson, 1:57.33

  7. Maddie Sibilia, North Gwinnett, 1:57.78

  8. Lydia Jones, Archer, 1:59.34

  9. Morgan Fleming, Parkview, 1:59.59

  10. Alexi Smith, Archer, 1:59.84

500 freestyle

  1. Rachel Muller, Brookwood, 4:49.77

  2. Anna Jahns, Brookwood, 4:51.51

  3. Tinsley Flint, Peachtree Ridge, 5:00.30

  4. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 5:01.55

  5. Hannah Terranova, North Gwinnett, 5:02.07

  6. Lydia Jones, Archer, 5:11.58

  7. Maddie Sibilia, North Gwinnett, 5:13.10

  8. Erin Scott, Brookwood, 5:14.98

  9. Maggie Anderson, North Gwinnett, 5:16.08

  10. Haylie Dixon, Brookwood, 5:16.12

100 backstroke

  1. Haley McInerny, Peachtree Ridge, 57.52

  2. Allison Chandler, Duluth, 58.13

  3. Evan Parker, Brookwood, 58.74

  4. Kyra Cortel-Fraser, Archer, 59.67

  5. Madison Gibson, Mill Creek, 1:00.74

  6. Cadie Crow, Mill Creek, 1:00.88

  7. Katherine Parker, Mill Creek, 1:00.90

  8. Lydia Jones, Archer, 1:01.34

  9. Kara Powell, Mill Creek, 1:01.41

  10. Megan Yang, Parkview, 1:01.66

100 breaststroke

  1. Carrington BeVier, Peachtree Ridge, 1:04.29

  2. Erin Scott, Brookwood, 1:05.43

  3. Riha Moss, Peachtree Ridge, 1:06.15

  4. Chelsea Keown, Parkview, 1:08.05

  5. Sydney Story, Norcross, 1:09.34

  6. Corinne Dalley, Mill Creek, 1:09.58

  7. Sarah Frey, Brookwood, 1:09.61

  8. Joy Na, Mill Creek, 1:10.62

  9. Becca Erwin, Duluth, 1:11.22

  10. Katie Neas, Duluth, 1:11.69

100 butterfly

  1. Haley McInerny, Peachtree Ridge, 55.33

  2. Lydia Jones, Archer, 55.64

  3. Rachel Koch, Wesleyan, 56.92

  4. Allison Chandler, Duluth, 57.55

  5. Cadie Crow, Mill Creek, 57.80

  6. Maggie Anderson, North Gwinnett, 58.16

  7. Evan Parker, Brookwood, 58.24

  8. Rachel Muller, Brookwood, 58.67

  9. Rachel Koch, Wesleyan, 59.22

  10. Maddie Wrolson, Mill Creek, 59.28

200 individual medley

  1. Carrington BeVier, Peachtree Ridge, 2:05.13

  2. Haley McInerny, Peachtree Ridge, 2:09.43

  3. Maggie Anderson, North Gwinnett, 2:09.77

  4. Erin Scott, Brookwood, 2:11.24

  5. Sydney Story, Norcross, 2:11.45

  6. Rachel Koch, Wesleyan, 2:11.49

  7. Riha Moss, Peachtree Ridge, 2:11.61

  8. Hannah Terranova, North Gwinnett, 2:12.21

  9. Anna Jahns, Brookwood, 2:12.94

  10. Sarah Frey, Brookwood, 2:13.26

200 medley relay

  1. Peachtree Ridge, 1:47.05

  2. Brookwood, 1:48.14

  3. Mill Creek, 1:50.48

  4. Archer, 1:52.39

  5. North Gwinnett, 1:53.74

  6. Duluth, 1:54.68

  7. Parkview, 1:55.38

  8. Collins Hill, 1:55.59

  9. Norcross, 1:56.17

  10. Wesleyan, 1:59.09

200 freestyle relay

  1. Mill Creek, 1:38.82

  2. Parkview, 1:39.41

  3. Archer, 1:39.44

  4. Brookwood, 1:41.10

  5. Norcross, 1:41.27

  6. North Gwinnett, 1:41.98

  7. Wesleyan, 1:42.40

  8. Peachtree Ridge, 1:42.70

  9. Collins Hill, 1:42.98

  10. Buford, 1:45.16

400 freestyle relay

  1. Peachtree Ridge, 3:33.66

  2. Brookwood, 3:33.73

  3. Parkview, 3:37.10

  4. Mill Creek, 3:39.03

  5. Archer, 3:39.94

  6. Wesleyan, 3:44.16

  7. Duluth, 3:47.95

  8. North Gwinnett, 3:49.08

  9. Collins Hill, 3:53.48

  10. Grayson, 3:56.29

Diving (6-dive)

  1. Anna Cate Miller, Peachtree Ridge, 250.70

  2. Maggie Dryden, Wesleyan, 225.10

  3. Alexandra Hernandez, Wesleyan, 220.75

  4. Erin Hembree, Duluth, 216.05

  5. Lindsay Panther, Wesleyan, 214.10

  6. Lexi Sachse, Mill Creek, 200.30

  7. Katie Jansen, Mountain View, 197.85

  8. Ashley Fleri, Shiloh, 193.25

  9. Taylor Panther, Wesleyan, 191.70

  10. Prudens James, Shiloh, 188.45

Diving (11-dive)

  1. Erin Hembree, Duluth, 351.70

  2. Lexi Sachse, Mill Creek, 340.80

  3. Anna Cate Miller, Peachtree Ridge, 339.55

  4. Maggie Dryden, Wesleyan, 318.25

  5. Katie Jansen, Mountain View, 300.35

  6. Alexandra Hernandez, Wesleyan, 299.15

  7. Taylor Panther, 296.35

  8. Francesca Reda, Peachtree Ridge, 271.90

  9. Molly Crowe, Dacula, 269.15

  10. Isabella Nienaber, Grayson, 263.55

Boys

50 freestyle

  1. Chris Powell, Mill Creek, 20.66

  2. Michael Ragan, Dacula, 21.06

  3. Jackson Wasden, North Gwinnett, 21.31

  4. Stephen Brinkley, Dacula, 21.39

  5. Drew Middleton, Wesleyan, 21.48

  6. Geoffrey Carter, Parkview, 21.62

  7. Andrew Kozlovski, Mill Creek, 21.63

  8. Powell Brooks, Norcross, 21.78

  9. Garrison Bemis, Mill Creek, 21.95

  10. Rory Martin, Parkview, 22.06

100 freestyle

  1. Chris Powell, Mill Creek, 45.06

  2. Michael Ragan, Dacula, 45.29

  3. Jackson Wasden, North Gwinnett, 47.21

  4. Andrew Kozlovski, Mill Creek, 47.27

  5. Powell Brooks, Norcross, 47.38

  6. Dillon Kasson, Parkview, 47.92

  7. Todd Brannon, Norcross, 48.19

  8. Jay Cathcart, North Gwinnnett, 48.34

  9. Alex Taylor, Brookwood, 48.37

  10. Stephen Brinkley, Dacula, 48.38

200 freestyle

  1. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 1:41.84

  2. Michael Ragan, Dacula, 1:41.85

  3. Chris Powell, Mill Creek, 1:42.05

  4. Dillon Kasson, Parkview, 1:43.02

  5. Andrew Kozlovski, Mill Creek, 1:43.08

  6. Tyler Mazurek, North Gwinnett, 1:44.81

  7. Kent Yang, Peachtree Ridge, 1:44.90

  8. Austin Goelz, Duluth, 1:44.98

  9. Alex Taylor, Brookwood, 1:46.47

  10. Ethan Webster, North Gwinnett, 1:46.55

500 freestyle

  1. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 4:29.68

  2. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 4:33.81

  3. Tyler Mazurek, North Gwinnett, 4:37.01

  4. Alfonso Castillo, Collins Hill, 4:38.88

  5. Powell Brooks, Norcross, 4:38.91

  6. Ethan Webster, North Gwinnett, 4:39.07

  7. Kent Yang, Peachtree Ridge, 4:39.50

  8. Dillon Kasson, Parkview, 4:40.96

  9. Michael Ragan, Dacula, 4:43.17

  10. Peter Meadows, Parkview, 4:44.65

100 backstroke

  1. Rory Martin, Parkview, 50.82

  2. Alex Taylor, Brookwood, 51.94

  3. Todd Brannon, Norcross, 52.40

  4. Ethan Webster, North Gwinnett, 52.57

  5. Peter Meadows, Parkview, 53.20

  6. Guido Saccaggi, Peachtree Ridge, 53.71

  7. Stephen Brinkley, Dacula, 53.88

  8. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 54.15

  9. Garrison Bemis, Mill Creek, 54.50

  10. Michael Ragan, Dacula, 54.87

100 breaststroke

  1. Nick LaMontagne, Brookwood, 56.84

  2. Geoffrey Carter, Parkview, 56.88

  3. Nathan Jones, Parkview, 58.16

  4. J.P. Portillo, Duluth, 58.27

  5. Taylor Aguirre, Collins Hill, 59.92

  6. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 59.98

  7. Samuel Kim, Parkview, 1:00.22

  8. Brandon Neas, Duluth, 1:00.53

  9. Clement Rowe, Archer, 1:00.55

  10. Richard Kim, Collins Hill, 1:01.29

100 butterfly

  1. Powell Brooks, Norcross, 50.44

  2. Rory Martin, Parkview, 50.79

  3. Mason McIntyre, Grayson, 51.82

  4. Alfonso Castillo, Collins Hill, 52.54

  5. Andrew Johnson, Dacula, 52.63

  6. Jerry Liu, Parkview, 53.35

  7. Geoffrey Carter, Parkview, 53.78

  8. J.P. Portillo, Duluth, 54.36

  9. Ethan Webster, North Gwinnett, 54.48

  10. Chase Adams, Duluth, 54.67

200 individual medley

  1. Geoffrey Carter, Parkview, 1:50.81

  2. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 1:51.97

  3. Alex Taylor, Brookwood, 1:52.64

  4. Todd Brannon, Norcross, 1:54.41

  5. Powell Brooks, Norcross, 1:55.33

  6. J.P. Portillo, Duluth, 1:55.58

  7. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 1:57.28

  8. Guido Saccaggi, Peachtree Ridge, 1:57.32

  9. Mason McIntyre, Grayson, 1:57.62

  10. Michael Ragan, Dacula, 1:58.79

200 medley relay

  1. Parkview, 1:34.80

  2. North Gwinnett, 1:36.63

  3. Collins Hill, 1:37.23

  4. Brookwood, 1:38.61

  5. Dacula, 1:38.72

  6. Duluth, 1:39.19

  7. Norcross, 1:39.57

  8. Peachtree Ridge, 1:41.45

  9. Mill Creek, 1:43.08

  10. GAC, 1:44.92

200 freestyle relay

  1. Mill Creek, 1:26.10

  2. Collins Hill, 1:27.62

  3. Parkview, 1:28.33

  4. Dacula, 1:28.68

  5. North Gwinnett, 1:29.02

  6. Duluth, 1:29.62

  7. Brookwood, 1:29.81

  8. Wesleyan, 1:30.14

  9. Peachtree Ridge, 1:31.26

  10. Norcross, 1:32.76

400 freestyle relay

  1. Parkview, 3:09.45

  2. North Gwinnett, 3:11.65

  3. Mill Creek, 3:12.11

  4. Collins Hill, 3:12.51

  5. Norcross, 3:16.22

  6. Dacula, 3:16.98

  7. Brookwood, 3:19.18

  8. Wesleyan, 3:22.49

  9. Duluth, 3:26.48

  10. Mountain View, 3:28.88

Diving (6-dive)

  1. Stephen Jou, Brookwood, 270.45

  2. Brendan Eckard, Duluth, 257.25

  3. Ben Warren, Parkview, 253.10

  4. Jeremy Rutledge, Grayson, 233.05

  5. Zachary Higashi, Mountain View, 226.00

  6. Paul Anderson, Grayson, 212.50

  7. Joshua Covalschi, Grayson, 210.50

  8. Adryan Balir, Shiloh, 210.50

  9. Chris Yenney, Parkview, 209.50

  10. Griffin Ramsey, Norcross, 206.75

Diving (11-dive)

  1. Jeremy Rutledge, Grayson, 375.50

  2. Brendan Eckard, Duluth, 374.75

  3. Ben Warren, Parkview, 370.95

  4. Griffin Ramsey, Norcross, 346.55

  5. Chris Yenney, Parkview, 341.10

  6. Paul Anderson, Grayson, 327.30

  7. Joshua Covalschi, Grayson, 319.85

  8. Josh White, Grayson, 308.70

  9. Adryan Blair, Shiloh, 284.55

  10. Travis Button, Archer, 277.90