0

SWIMMING/DIVING: Top performances (Updated 1-14-13)

SWIMMING/DIVING

Top performances from the high school swimming and diving season (distances in yards):

Girls

50 freestyle

  1. Alexi Smith, Archer, 24.23

  2. Morgan Fleming, Parkview, 24.65

  3. Lydia Jones, Archer, 24.84

  4. Maddie Wrolson, Mill Creek, 24.88

  5. Christina Wang, Peachtree Ridge, 25.01

  6. Anna Guynes, Mill Creek, 25.40

  7. Alyson Carroll, Mill Creek, 25.61

  8. Sarah Murphy, Norcross, 25.66

  9. Erin Scott, Brookwood, 25.66

  10. Brittany Litke, Buford, 25.79

100 freestyle

  1. Rachel Muller, Brookwood, 52.42

  2. Alexi Smith, Archer, 52.78

  3. Maddie Wrolson, Mill Creek, 53.76

  4. Morgan Fleming, Parkview, 53.81

  5. Christina Wang, Peachtree Ridge, 54.29

  6. Lydia Jones, Archer, 54.76

  7. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 54.98

  8. Sarah Murphy, Norcross, 55.06

  9. Anna Guynes, Mill Creek, 55.65

  10. Tinsley Flint, Peachtree Ridge, 55.77

200 freestyle

  1. Rachel Muller, Brookwood, 1:51.05

  2. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 1:54.86

  3. Anna Jahns, Brookwood, 1:57.47

  4. Hannah Terranova, North Gwinnett, 1:57.50

  5. Tinsley Flint, Peachtree Ridge, 1:57.76

  6. Lydia Jones, Archer, 1:59.34

  7. Morgan Fleming, Parkview, 1:59.59

  8. Alexi Smith, Archer, 1:59.84

  9. Erin Scott, Brookwood, 1:59.91

  10. Kayla Harrison, Grayson, 2:01.53

500 freestyle

  1. Rachel Muller, Brookwood, 4:57.77

  2. Tinsley Flint, Peachtree Ridge, 5:03.43

  3. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 5:04.53

  4. Anna Jahns, Brookwood, 5:06.04

  5. Hannah Terranova, North Gwinnett, 5:10.01

  6. Lydia Jones, Archer, 5:11.58

  7. Erin Scott, Brookwood, 5:14.98

  8. Maggie Anderson, North Gwinnett, 5:16.08

  9. Rachel Koch, Wesleyan, 5:20.89

  10. Carlye McKillip, North Gwinnett, 5:24.41

100 backstroke

  1. Haley McInerny, Peachtree Ridge, 59.56

  2. Lydia Jones, Archer, 1:01.34

  3. Evan Parker, Brookwood, 1:01.66

  4. Allison Chandler, Duluth, 1:01.78

  5. Maddie Wrolson, Mill Creek, 1:01.83

  6. Anna Jahns, Brookwood, 1:01.85

  7. Christina Wang, Peachtree Ridge, 1:02.09

  8. Kara Powell, Mill Creek, 1:02.57

  9. Madison Gibson, Mill Creek, 1:02.58

  10. Brittany Litke, Buford, 1:03.08

100 breaststroke

  1. Carrington BeVier, Peachtree Ridge, 1:05.93

  2. Erin Scott, Brookwood, 1:06.09

  3. Riha Moss, Peachtree Ridge, 1:08.77

  4. Corinne Dalley, Mill Creek, 1:10.21

  5. Chelsea Keown, Parkview, 1:11.97

  6. Sarah Frey, Brookwood, 1:12.43

  7. Sydney Story, Norcross, 1:12.74

  8. Katie Neas, Duluth, 1:12.75

  9. Becca Erwin, Duluth, 1:13.01

  10. Mindy Ross, Collins Hill, 1:13.39

100 butterfly

  1. Haley McInerny, Peachtree Ridge, 57.77

  2. Lydia Jones, Archer, 57.86

  3. Rachel Muller, Brookwood, 58.67

  4. Rachel Koch, Wesleyan, 59.22

  5. Maddie Wrolson, Mill Creek, 59.28

  6. Maggie Anderson, North Gwinnett, 1:00.28

  7. Evan Parker, Brookwood, 1:00.90

  8. Cadie Crow, Mill Creek, 1:01.20

  9. Allison Chandler, Duluth, 1:01.83

  10. Megan Yang, Parkview, 1:01.95

200 individual medley

  1. Carrington BeVier, Peachtree Ridge, 2:08.27

  2. Haley McInerny, Peachtree Ridge, 2:09.43

  3. Erin Scott, Brookwood, 2:12.21

  4. Hannah Terranova, North Gwinnett, 2:12.21

  5. Anna Jahns, Brookwood, 2:12.94

  6. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 2:13.65

  7. Lydia Jones, Archer, 2:14.36

  8. Maggie Anderson, North Gwinnett, 2:14.52

  9. Rachel Koch, Wesleyan, 2:14.59

  10. Megan Yang, Parkview, 2:15.78

200 medley relay

  1. Peachtree Ridge, 1:51.17

  2. Brookwood, 1:52.49

  3. Mill Creek, 1:52.86

  4. Collins Hill, 1:56.60

  5. Parkview, 1:57.30

  6. North Gwinnett, 1:57.39

  7. Duluth, 1:57.43

  8. Archer, 1:57.46

  9. Norcross, 1:57.74

  10. Wesleyan, 1:59.09

200 freestyle relay

  1. Parkview, 1:42.16

  2. Brookwood, 1:43.67

  3. Mill Creek, 1:44.35

  4. Peachtree Ridge, 1:44.37

  5. Buford, 1:45.16

  6. Archer, 1:45.54

  7. North Gwinnett, 1:45.70

  8. Collins Hill, 1:46.29

  9. Duluth, 1:46.38

  10. Wesleyan, 1:46.79

400 freestyle relay

  1. Peachtree Ridge, 3:41.82

  2. Mill Creek, 3:42.97

  3. Parkview, 3:44.16

  4. Brookwood, 3:45.33

  5. North Gwinnett, 3:53.17

  6. Duluth, 3:53.69

  7. Wesleyan, 3:56.51

  8. Collins Hill, 3:57.24

  9. Archer, 4:01.97

  10. Norcross, 4:04.19

Diving (6-dive)

  1. Maggie Dryden, Wesleyan, 225.10

  2. Alexandra Hernandez, Wesleyan, 220.75

  3. Anna Cate Miller, Peachtree Ridge, 216.75

  4. Erin Hembree, Duluth, 216.05

  5. Lindsay Panther, Wesleyan, 214.10

  6. Lexi Sachse, Mill Creek, 200.30

  7. Katie Jansen, Mountain View, 197.85

  8. Ashley Fleri, Shiloh, 193.25

  9. Taylor Panther, Wesleyan, 191.70

  10. Prudens James, Shiloh, 188.45

Diving (11-dive)

  1. Erin Hembree, Duluth, 351.70

  2. Anna Cate Miller, Peachtree Ridge, 328.00

  3. Lexi Sachse, Mill Creek, 308.00

  4. Sydney Donohue, Mountain View, 246.60

  5. Isabella Nienaber, Grayson, 232.35

  6. Molly Crowe, Dacula, 228.85

  7. Rebekah Hook, Mountain View, 227.60

  8. Francesca Reda, Peachtree Ridge, 223.65

  9. Emma Hasic, Brookwood, 213.30

  10. Ashleigh Dale, Duluth, 205.90

Boys

50 freestyle

  1. Chris Powell, Mill Creek, 21.60

  2. Michael Ragan, Dacula, 21.67

  3. Powell Brooks, Norcross, 21.78

  4. Andrew Kozlovski, Mill Creek, 21.97

  5. Mitchell Blanchard, Collins Hill, 22.23

  6. Rory Martin, Parkview, 22.25

  7. Drew Middleton, Wesleyan, 22.30

  8. Stephen Brinkley, Dacula, 22.53

  9. Brandon Neas, Duluth, 22.54

  10. Jay Cathcart, North Gwinnett, 22.59

  11. Andrew Johnson, Dacula, 22.59

100 freestyle

  1. Powell Brooks, Norcross, 47.38

  2. Michael Ragan, Dacula, 47.45

  3. Chris Powell, Mill Creek, 47.56

  4. Andrew Kozlovski, Mill Creek, 47.77

  5. Alex Taylor, Brookwood, 48.37

  6. Stephen Brinkley, Dacula, 48.38

  7. Jay Cathcart, North Gwinnett, 49.39

  8. Todd Brannon, Norcross, 49.62

  9. Peter Meadows, Parkview, 49.70

  10. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 49.71

200 freestyle

  1. Michael Ragan, Dacula, 1:44.16

  2. Andrew Kozlovski, Mill Creek, 1:45.27

  3. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 1:45.29

  4. Chris Powell, Mill Creek, 1:46.16

  5. Dillon Kasson, Parkview, 1:46.32

  6. Alex Taylor, Brookwood, 1:46.47

  7. Kent Yang, Peachtree Ridge, 1:46.72

  8. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 1:46.85

  9. Tyler Mazurek, North Gwinnett, 1:47.05

  10. Powell Brooks, Norcross, 1:49.94

  11. Alfonso Castillo, Collins Hill, 1:49.94

500 freestyle

  1. Powell Brooks, Norcross, 4:40.85

  2. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 4:41.72

  3. Michael Ragan, Dacula, 4:43.17

  4. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 4:43.25

  5. Tyler Mazurek, North Gwinnett, 4:45.03

  6. Andrew Kozlovski, Mill Creek, 4:45.42

  7. Ethan Webster, North Gwinnett, 4:46.73

  8. Alfonso Castillo, Collins Hill, 4:48.91

  9. Kent Yang, Peachtree Ridge, 4:52.63

  10. Austin Goelz, Duluth, 4:54.71

100 backstroke

  1. Rory Martin, Parkview, 53.50

  2. Alex Taylor, Brookwood, 53.71

  3. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 54.15

  4. Todd Brannon, Norcross, 54.46

  5. Ethan Webster, North Gwinnett, 54.81

  6. Michael Ragan, Dacula, 54.87

  7. Stephen Brinkley, Dacula, 54.88

  8. Geoffrey Carter, Parkview, 56.74

  9. Peter Meadows, Parkview, 56.80

  10. Garrison Bemis, Mill Crek, 57.11

100 breaststroke

  1. Nick LaMontagne, Brookwood, 58.11

  2. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 59.98

  3. Geoffrey Carter, Parkview, 1:00.15

  4. Samuel Kim, Parkview, 1:00.22

  5. Nathan Jones, Parkview, 1:00.65

  6. J.P. Portillo, Duluth, 1:01.16

  7. Brandon Neas, Duluth, 1:01.22

  8. Taylor Aguirre, Collins Hill, 1:01.95

  9. Alex Taylor, Brookwood, 1:02.54

  10. Richard Kim, Collins Hill, 1:03.09

100 butterfly

  1. Powell Brooks, Norcross, 51.33

  2. Rory Martin, Parkview, 52.69

  3. Andrew Johnson, Dacula, 53.96

  4. Ethan Webster, North Gwinnett, 54.48

  5. Alfonso Castillo, Collins Hill, 54.53

  6. Mason McIntyre, Grayson, 54.55

  7. Michael Ragan, Dacula, 54.81

  8. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 55.23

  9. J.P. Portillo, Duluth, 55.25

  10. Jerry Liu, Parkview, 55.37

200 individual medley

  1. Powell Brooks, Norcross, 1:55.42

  2. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 1:55.99

  3. Geoffrey Carter, Parkview, 1:56.12

  4. Alex Taylor, Brookwood, 1:56.67

  5. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 1:57.28

  6. J.P. Portillo, Duluth, 1:58.30

  7. Todd Brannon, Norcross, 1:58.59

  8. Michael Ragan, Dacula, 1:58.79

  9. Mason McIntyre, Grayson, 1:59.20

  10. Samuel Kim, Parkview, 2:00.62

200 medley relay

  1. Parkview, 1:37.97

  2. North Gwinnett, 1:38.57

  3. Collins Hill, 1:39.88

  4. Brookwood, 1:40.10

  5. Duluth, 1:41.70

  6. Dacula, 1:42.29

  7. Norcross, 1:42.89

  8. Mill Creek, 1:43.08

  9. Peachtree Ridge, 1:43.82

  10. GAC, 1:44.92

200 freestyle relay

  1. Mill Creek, 1:28.21

  2. Collins Hill, 1:28.55

  3. Parkview, 1:30.42

  4. Dacula, 1:31.11

  5. Duluth, 1:31.53

  6. Brookwood, 1:31.76

  7. North Gwinnett, 1:31.90

  8. Norcross, 1:32.76

  9. Peachtree Ridge, 1:33.35

  10. Wesleyan, 1:33.79

400 freestyle relay

  1. Mill Creek, 3:18.44

  2. North Gwinnett, 3:18.48

  3. Parkview, 3:19.99

  4. Norcross, 3:22.38

  5. Collins Hill, 3:23.26

  6. Dacula, 3:23.79

  7. Brookwood, 3:27.02

  8. Duluth, 3:30.42

  9. Wesleyan, 3:35.03

  10. GAC, 3:36.76

Diving (6-dive)

  1. Stephen Jou, Brookwood, 270.45

  2. Brendan Eckard, Duluth, 257.25

  3. Zachary Higashi, Mountain View, 226.00

  4. Ben Warren, Parkview, 225.70

  5. Jeremy Rutledge, Grayson, 225.65

  6. Paul Anderson, Grayson, 212.50

  7. Joshua Covalschi, Grayson, 210.50

  8. Adryan Balir, Shiloh, 210.50

  9. Chris Yenney, Parkview, 209.50

  10. Griffin Ramsey, Norcross, 206.75

Diving (11-dive)

  1. Ben Warren, Parkview, 370.95

  2. Jeremy Rutledge, Grayson, 362.00

  3. Brendan Eckard, Duluth, 360.95

  4. Chris Yenney, Parkview, 314.90

  5. Griffin Ramsey, Norcross, 309.30

  6. Paul Anderson, Grayson, 307.55

  7. Josh White, Grayson, 254.85

  8. Steven Johnson, Parkview, 254.65

  9. Travis Button, Archer, 253.90

  10. Bryn Wall, North Gwinnett, 245.45