0

Brookwood boys, North girls lead Tipoff Club honors

The Gwinnett County Tipoff Club released its high school basketball awards list for November and December, with the Brookwood boys and North Gwinnett girls teams taking the top awards.

Brookwood was selected as boys team of the month and North was picked as girls team of the month. Their two head coaches -- Brookwood's Daniel Bowles and North's Bryan Sellers -- were named coaches of the month.

Each Gwinnett team also had two boys and two girls honored as players of the month. Those selections are as follows:

Boys

Archer: Randall Smith, Bryan Hamlet

Berkmar: C.J. Foster, Tim Rowe

Brookwood: Deion Dedeaux, Khalil Abdullah

Buford: Kyle Doyle, A.J. Davis

Central Gwinnett: Shaun Jones, Brian Egejuru

Collins Hill: Devin Mitchell, Darius Joell

Dacula: Brandon Goodson, Jaylen Williams

Duluth: Shamus Goss, Ify Imachukwu

GAC: Isaiah Wilkins, Collin Swinton

Grayson: Marquise Lanier, Kyle Dobbs

Hebron: Tyler Skidgel, Ryan Thomas

Lanier: Paul Webb, Jordan Harper

Meadowcreek: Jonathan Jones, Austin Robinson

Mill Creek: Trevon Shaw, Elijah Bryant

Mountain View: Andre Joseph, Jordan Dilwood

Norcross: Brandon Goodwin, Andre Chatfield

North Gwinnett: Tobias Howard Jr., Kamaran Calhoun

Parkview: Malik Abraham, T.J. Thomas

Peachtree Ridge: Aaron Augustin, Amir Warnock

Providence: Charlie Scott, Robbie Clark

Shiloh: Nate Mason, Evyn Smith

South Gwinnett: Brandon Williams, K.V. Walker

Wesleyan: Will Clifton, Charles Mack

Girls

Archer: Kayla Rogers, Madison Newby

Berkmar: Ja'Taja Washington, Amy Adame

Brookwood: Courtney Gardner, Rebecca Walker

Buford: Mackenzie Darrah, Maya Dillard

Central Gwinnett: Alexandra Frazier, Carol Reynolds

Collins Hill: Bre'ana Singleton, Brittany Stowers

Dacula: Katy Daniels, Jonnae Johnson

Duluth: Joi Jones, Katie Powell

GAC: Sydni Means, Brianna Cummings

Grayson: Tiara James, Shakara Burton

Hebron: Amber Skidgel, Brooke Davis

Lanier: Shelby Threlkeld, Lauren Brown

Meadowcreek: Courtney Fields, Kourtney Hill

Mill Creek: Nadiya Miller, Meredith Schulte

Mountain View: Kelsey Hutchins, Aneysa Williams

Norcross: Diamond DeShields, Shayla Cooper

North Gwinnett: Lexie Brown, Peyton Whitted

Parkview: Mia Marshall, Marissa Mandeldove

Peachtree Ridge: Melissa Turvy, Lorrie Cruse

Providence: Aubrey Gold, Jessie Kowalewicz

Shiloh: Bria Ratliff, Uche Ibebunjo

South Gwinnett: Colette Onenda, Arielle Harvey

Wesleyan: Brittany Stevens, Katie Frerking