Breaking News

Man found dead at Duluth apartment complex April 19, 2014

0

SWIM/DIVE ROUNDUP: Slim margin separates Parkview, Collins Hill in dual meet

Only nine points separated the Parkview and Collins Hill swimming and diving teams in a dual meet this past weekend.

Parkview won the boys division by a slim 162-153 margin, while Collins Hill and the Panthers battled to a 157-157 tie in the girls competition.

Parkview’s first-place boys finishers were Bradley Downs (200-yard freestyle, 1 minute, 45.35 seconds and 100 butterfly, 52.59), Dalton Vaux (50 free, 22.22), Ben Warren (diving, 246.50 points) and Samuel Kim (100 breaststroke, 59.72).

Event winners for the Panther girls were Megan Reeves (200 free, 2:00.81), Megan Yang (200 individual medley, 2:16.00 and 100 fly, 1:01.66), Morgan Fleming (50 free, 24.79 and 100 free, 53.15), Sarah Loftus (diving, 169.40), Marianna Markley (500 free, 5:40.28) and Megan Reeves (100 breast, 1:09.93).

Collins Hill’s individual wins came from Cody Bekemeyer (200 IM, 1:52.25 and 100 free, 48.12), Alfonso Castillo (500 free, 4:56.27), Taylor Delk (100 backstroke, 55.05) and Reagan Balog (100 back, 1:02.51).

SWIMMING/DIVING

North, Brookwood have close finish

North Gwinnett and Brookwood tied at 157-157 in the girls division, while the Bulldogs were first in the boys meet 161.5-132.5 last weekend.

North’s first-place finishers were Tomas Peribonio (200 free, 1:43.96 and 100 back, 54.70), Hannah Terranova (200 free, 2:01.31), Mitchell Peters (diving, 136.00), Jessica Thee (diving, 143.35) and Annie Thornburgh (100 free, 57.39).

Brookwood’s event winners were Jacob Rees (200 IM, 2:02.94), Anna Jahns (200 IM, 2:13.40 and 500 free, 5:04.69), Austin Harmel (50 free, 22.82 and 500 free, 5:02.95), Maddy Cohen (50 free, 25.58 and 100 back, 1:00.95), Alex Taylor (100 fly, 55.06), Devan Sweeney (100 fly, 59.09), Andrew Huenniger (100 free, 50.16), Steven Lewis (100 breast, 1:06.17) and Erin Scott (100 breast, 1:08.15).

Peachtree Ridge, Norcross split

Peachtree Ridge won the girls division handily by a 204-91 score, while Norcross won the boys division 150-135 in a dual meet last weekend between the two schools.

Peachtree Ridge’s first-place finishers were Reed Wynn (200 free, 1:52.24 and 100 fly, 53.35), Savannah Ruedt (200 free, 2:02.19 and 500 free, 5:19.60), Carrington BeVier (200 IM, 2:12.77 and 100 breast, 1:08.31), Anna Cate Miller (diving, 226.60), Haley McInerney (100 fly, 58.20 and 100 back, 1:01.85), Klaudia Holt (100 free, 58.40), Tristan Sumpter (100 back, 59.68) and Brandon Holt (100 breast, 1:01.90).

Norcross got event wins from Carter Woodfield (200 IM, 2:03.00), Eric Strickland (50 free, 22.90 and 100 free, 51.11), Sydney Story (50 free, 25.89), Griffin Ramsey (diving, 250.85) and Ted Dickerson (500 free, 5:17.10).

Mill Creek tops Dacula, Lanier

Mill Creek took both divisions of a tri-meet with Dacula and Lanier this past weekend.

The Hawks scored 325 points in the girls division (Dacula was second at 161) and had 279 points in the boys competition (Dacula was second at 223).

Mill Creek’s individual winners were Anna Guynes (200 free, 2:08.97), Will Jordan (200 IM, 2:07.71), Erin Lenius (200 IM, 2:19.20 and 100 free, 57.76), Garrison Bemis (50 free, 22.88 and 100 back, 55.44), Kelsey Bouwman (50 free, 26.40), Malan Anderson (diving, 177.50), Christoper Pierce (100 fly, 56.91), Avery Graham (100 fly, 1:06.30), Jonathan Kalenik (500 free, 5:25.44), Katherine Parker (500 free, 5:19.37), Cadie Crow (100 back, 1:02.50) and Kara Powell (100 breast, 1:15.56).

Dacula got victories from Brady Kelly (200 free, 1:52.47 and 100 free, 50.82), Jacob Oertley (diving, 181.90) and Andrew Johnson (100 breast, 1:03.93).

Shiloh surges past South, Central

Shiloh picked up a pair of victories in a tri-meet with South Gwinnett and Central Gwinnett over the weekend.

The Generals scored 230 points in the girls division (to runner-up South’s 176) and 255 points in the boys meet (to runner-up South’s 161).

Shiloh got event wins from Bryant Wright (200 free, 2:32.24), Ron Taylor Jr. (200 IM, 2:42.52), Hannah Cheek (200 IM, 3:07.33 and 100 back, 1:21.37), David Holtzman (50 free, 24.47 and 100 fly, 1:01.67), Nyota Edjidjimo (50 free, 27.18 and 500 free, 5:37.96), Dominic Taylor (diving, 153.55 and 100 breast, 1:12.28), Ryan Viña (100 free, 55.67), Allie Koschella (100 free, 1:03.87) and Jenelle Cranston (100 breast, 1:30.44).

South’s individual winners were Abby Cleek (200 free, 2:39.50) and Markiyah Davis (diving, 181.95).

Central’s first-place swimmers were Katie Hinds (100 fly, 1:19.55), Nick Stojkic (500 free, 6:30.76) and Tyson Wright (100 back, 1:16.55).

Archer sweeps Meadowcreek, Berkmar

Archer won both divisions of a tri-meet with Meadowcreek and Berkmar this past weekend.

The Tigers scored 286 points in the girls division (to runner-up Meadowcreek’s 139) and 287 points in the boys competition (to runner-up Meadowcreek’s 175).

Archer’s first-place performers were Fletcher Hilton (200 free, 2:07.34), MaryBeth Mahaffey (200 free, 2:10.27), Sarah Floyd (200 IM, 2:44.74), John Taylor (50 free, 24.92 and 100 free, 58.03), Alexi Smith (50 free, 25.19 and 100 free, 54.91), Addie Wagner (diving, 114.10), Brenden Angell (100 fly, 1:03.31), Kyra Cortel-Fraser (100 fly, 1:07.75), Ethan Cano (500 free, 6:17.33), Hannah Mahaffey (100 back, 1:02.48), Alec Young (100 breast, 1:13.54) and Abby Swain (100 breast, 1:15.80).

Berkmar got event wins from Christopher Nguyen (200 IM, 2:11.67 and 100 back, 58.69) and Claudia Leonel (500 free, 6:56.86).

Meadowcreek got an individual win from Jalen Lewis (diving, 161.30).

Wesleyan competes with Chattanooga schools

Wesleyan went head-to-head with a pair of Tennessee powers last weekend, falling to Girls Preparatory 161-142 and McCallie 202-106 in a boys competition.

The Wolves’ event winners were Caroline White (50 free, 26.19), Taylor Panther (diving, 217.05) and Kayla Raabe (100 back, 1:05.96).