0

PREP ROUNDUP: Peachtree Ridge girls advance to Elite Eight with narrow win

SUWANEE -- Peachtree Ridge got a singles sweep to edge Woodstock 3-2 in the second round of the Class AAAAAA state tennis playoffs Thursday.

Abby Owens, Jena Kelly and Ali Mills all won for the Lions (17-1), who advance to the Elite Eight.

GIRLS TENNIS

GAC 4, Rabun County 0

BLAIRSVILLE -- Greater Atlanta Christian defeated Rabun County 4-0 Thursday in the second round of the Class AA state playoffs.

Remi Andre and Julia Bryan won at the top two singles spots, while the Spartans got a No. 1 doubles win from Rachel Chupp and Jenny Armstrong and a No. 2 doubles win from Ann Puntkattalee and Mikiah Kimble-Glover.

Wesleyan 3, Bremen 0

BREMEN -- Wesleyan got a 3-0 sweep of Bremen in the second round of the Class AA state playoffs Thursday.

No. 1 Sophia Strickland and No. 3 Sarah Settlage earned singles wins for the Wolves, while Kaitlin English and Leila Jordan finished out the victory at No. 1 doubles.

Buford 3, Oconee County 1

BUFORD -- Savannah Whaley and Abbey Mitchell won their No. 1 doubles match to help Buford beat Oconee County 3-1 in the second round of the Class AA state playoffs Thursday.

No. 2 Mariajose Ferreyros and No. 3 Kristin Bradshaw picked up points in the singles matches for the Wolves (20-2).

BOYS TENNIS

GAC 4, Calhoun 0

CALHOUN -- Bailey Showers, Matthew Henderson and Parker Bryant swept the singles points Thursday as Greater Atlanta Christian opened the Class AA state playoffs with a 4-0 win at Calhoun.

The Spartans, who face Jefferson in the second round, also got a point from Kris Ippolito and Brendan Corley at No. 2 doubles.

Providence 3, North Cobb Christian 0

ACWORTH -- Providence Christian advanced to the quarterfinals of the Class A boys tennis playoffs with a 3-0 win Thursday over North Cobb Christian.

Jon North and Emory Williams won at the top two singles spots for the Storm (10-8). Daniel Chi and Zach Evers also earned a point at No. 2 doubles.

Peachtree Ridge 3, Woodstock 1

SUWANEE -- A win by No. 1 singles player Alex Makarenko and a sweep of the doubles matches pushed Peachtree Ridge past Woodstock 3-1 in the second round of the Class AAAAAA state playoffs Thursday.

Taylor Foote and Niki Makarenko prevailed in a three-set match at No. 1 doubles. Alex Peed and Colin Greeff secured another point at No. 2 doubles for the Lions (15-3).

Wesleyan 4, Bremen 0

BREMEN -- Wesleyan advanced to the Class AA Elite Eight with a 4-0 win over Bremen on Thursday.

Austin Zakas (No. 2) and Palmer Brasher (No. 3) earned singles wins. Cole Brown and Andrew Dorman won at No. 1 doubles, while Cameron Anderson and Tucker Cannon also got a point at No. 2 doubles.

Buford 4, Morgan County 0

BUFORD -- Buford stayed perfect with a 4-0 victory over Morgan County on Thursday in the second round of the Class AA state playoffs.

Singles winners were Nicholas Becker (No. 2) and Skyler Wilson. The Wolves (22-0) swept the doubles matches with Rob Hunter and Alex Turner at No. 1 and Josh Thompson and Jabin Stepp at No. 2.

GIRLS GOLF

Hebron's Brooks qualifies for state

ATHENS -- Hebron Christian's Reece Brooks placed third overall at Thursday's Area 2-A Tournament at Athens Country Club, qualifying for the upcoming Class A State Tournament. Brooks shot 90 in the tourney.

BASEBALL

Shiloh 5, Brookwood 4

SNELLVILLE -- Cletis Avery had a big hit and went the distance on the mound to help Shiloh edge Brookwood 5-4 in Region 8-AAAAAA action at Brookwood late Wednesday.

Avery threw a complete game, scattering six hits and four runs in seven innings, and went 1-for-3 with two RBIs at the plate as the Generals improved to 13-12 overall and 8-7 in region play.

Kyle Lewis went 2-for-3 with two doubles and an RBI, while Morgan Blake had a hit and drove in two runs and Jeremy Glore and Eriq White added a hit apiece.

Wesleyan 15, Hapeville Charter 0

NORCROSS -- Wesleyan's Griffin Bone struck out eight and allowed just one hit in a 15-0 four-inning rout of Hapeville Charter on Thursday.

Bone was also 2-for-4 with three RBIs for the Wolves (14-9). Ty Maughon was 1-for-3, belting a two-run homer, and Pierce Ostwalt was 2-for-2 with two RBIs.

Westminster 8, GAC 3

ATLANTA -- Greater Atlanta Christian fell 8-3 to Westminster in its regular-season finale Thursday.

Greg Burland was 3-for-3 and Chad Arnold was 2-for-3 with two RBIs for the Spartans (11-13).

GAC opens the Class AA playoffs next Friday at Pepperell.

Marist 10, Mill Creek 3

ATLANTA -- Mill Creek fell 10-3 to Marist in a non-region make-up game Thursday.

Austin Parham was 1-for-3 with a double and two RBIs for the Hawks (18-7, 12-1). Jacon Freeland was 1-for-1 with a double, while Jack Fleming took the loss, giving up six runs in 3 1/3 innings.

Mill Creek gets back to region action Friday against Collins Hill.

BOYS LACROSSE

Duluth 12, South Forsyth 7

DULUTH -- Jordan Dandridge scored four goals and Aaron Hind added a hat trick in Duluth's 12-7 victory over South Forsyth on Thursday.

Ben Loyal had two goals and an assist, while Ryan Middleton added two more goals for the Wildcats (9-7).

Goalkeeper Sky Tabor made 14 saves in the win.

North Gwinnett 15, Parkview 3

LILBURN -- Luke Printz poured in six goals to lead North Gwinnett to a 15-3 win over Parkview on Thursday.

James Shimkus and Tyler Ortolano each added two goals for the Bulldogs (17-2).

GIRLS LACROSSE

Blessed Trinity 21, Wesleyan 5

ROSWELL -- Wesleyan lost 21-5 to Blessed Trinity on Thursday.

Chattahoochee 17, Duluth 8

JOHNS CREEK -- Ali Cole scored four goals for Duluth in a 17-8 loss to highly ranked Chattahoochee on Thursday.

Rebecca Graham also had two goals for the Wildcats.