Breaking News

Ebola patients released from Atlanta hospital August 21, 2014

0

Role reversal still brings 8-AAAAAA track sweep for Brookwood

Staff Photo: Brendan Sullivan Central Gwinnett's Hannah Thomas, right, celebrates her second place finish in the girls 100 meter hurdles, with teammates Jakael Bush and Alex Fraizer during the Region 8-AAAAAA track and field championships at Grayson High School in Loganville Thursday.

Staff Photo: Brendan Sullivan Central Gwinnett's Hannah Thomas, right, celebrates her second place finish in the girls 100 meter hurdles, with teammates Jakael Bush and Alex Fraizer during the Region 8-AAAAAA track and field championships at Grayson High School in Loganville Thursday.

photo

Staff Photo: Brendan Sullivan Grayson's Kartez Hall, Aares McCall and Christian Smith celebrate their first place finish in the 4x100 meter relay during the Region 8-AAAAAA track and field championships at Grayson High School in Loganville Thursday. The Rams ran the 4x100 relay in 42.01, teammate Odion Agbi (not pictured).

photo

Staff Photo: Brendan Sullivan Brookwood's Jay Lawson leaps over a hurdle while competing in the boys 110 meter hurdles during the Region 8-AAAAAA track and field championships at Grayson High School in Loganville Thursday. Lawson placed first in 14.53, beside Grayson's Jomari Collie and Ryan Nimely.

photo

Staff Photo: Brendan Sullivan Shiloh's Jeremy Mcduffie wins the boys 300 meter hurdles in a time of 38.33 during the Region 8-AAAAAA track and field championships at Grayson High School in Loganville Thursday.

photo

Staff Photo: Brendan Sullivan Brookwood's Arnelle Obode, right, hands off the baton to her teammate, the anchor Nina Thomason, left, during the girls 4X800 meter relay race of the Region 8-AAAAAA track and field championships at Grayson High School in Loganville Thursday. The Brookwood girls and boys placed first in the meet.

photo

Staff Photo: Brendan Sullivan The girls and boys Brookwood track and field teams pose for a photograph with the championship trophies after winning the Region 8-AAAAAA track and field championships at Grayson High School in Loganville Thursday.

photo

Staff Photo: Brendan Sullivan Brookwood's Tommy Templeman, leads the pack in the final lap of the boys 3200 meter race during the Region 8-AAAAAA track and field championships at Grayson High School in Loganville Thursday. Templeman placed first in a time of 9:45.98 and Parkview's Nick Schofer placed second in 9:51.06.

LOGANVILLE -- Entering the bulk of the running event finals at the Region 8-AAAAAA Track and Field Championships, Brookwood's boys held a seemingly comfortable lead in the team competition, while the Bronco girls were embroiled in a close three-way race.

By the end of the day, there was a bit of a role reversal as both teams repeated as region champions Thursday at Grayson High School.

Brookwood's girls pulled away to take the team title by an 18-point margin over runner-up Parkview, while the boys had to hold off hard-charging Shiloh for a one-point victory.

"The kids were talking about (the team title during the day)," Brookwood boys coach Mark Kelley said. "They knew what was going on. They knew where we stood. I knew Shiloh had a lot. Shiloh's a good team. They'll make some noise at state."

Despite taking a 28-point lead into Thursday, the Broncos needed clutch performances in the 800-meter run, in which Josh Ingalls (1:54.36) and Pedro Caballero (1:56.01) pulled off a 1-2 sweep, and the 3,200, as Tommy Templeman passed top-seeded Nick Schofer of Parkview on the last lap to take first place in a time of 9:45.98.

Jay Lawson also helped the Brookwood cause by winning the 110 high hurdles in a time of 14.53 seconds.

"I raced (Schofer) at the county meet, and he got away from me early," Templeman said. "I've been doing a lot of workouts, and I felt like I was in more a 9:40 shape than my seed.

"Right before the race, they (announced) the (team) standings, and said we were one point behind (Shiloh). And with that 4x400 (relay) team they have, it was going to be tough."

In fact, Templeman's victory gave Brookwood a six-point lead heading into the meet's final event, the 1,600-meter relay.

And with the Generals' quartet of Jeremy Mcduffie, Cameron Stewart, Nicholas Bradley and Grant Swinton expected to win, which it did in a time of 3:18.36, the Broncos' team of Qadree Beyah, Caballero, Tarik Dennie and Ingalls needed at least a fifth-place finish to secure a tie for the title.

The team did one better by placing fourth to leave Brookwood 122 team points, a single point better than the Shiloh's total of 121. Grayson was a distant third at 76 points.

A disqualification in the day's opening event, the 400 relay, also proved costly for Shiloh, though the DQ and coming up short did not take away from a strong day by the Generals' sprinters.

Swinton won two different events, the 400-meter dash in 48.81 seconds and the 200 in 21.86 seconds, while Shiloh also got first-place finishes by Bradley in the 100 (10.97) and Mcduffie in the 300 hurdles (38.33).

The other event winner of the day was the Grayson 400 relay team of Odion Agbi, Tosin Balogun, Christian Smith and Aares McCall, which posted a time of 42.01 seconds.

By contrast, Brookwood's girls wound up pulling away late, especially after 1-2 sweeps in the 800 by QuanDra Shanks (2:19.44) and Ashton Askew (2:23.29) and the 3,200 by Payton Wilson (11:37.53) and Laurel Sumner (11:55.31).

Simone Glenn also helped out with a first-place finish in the 200 (24.99) as the Broncos cruised to the finish line with 130 points, well ahead of runner-up Parkview's total of 112. Archer was third with 90 points.

"Our distance team is phenomenal," Brookwood girls coach Kelly Swanson said. "We got 1-2 in both distance events (Thursday). I think what really sealed the deal for us, on top of that, was our long jumpers (Wednesday). They were not expected to go 1-2.

"We had a lot more confidence coming in (Thursday) after the field events, but still, I didn't know what to expect because we were only ahead by (nine points). Anything can happen. ... It was exciting."

Though she did not win her event, Broncos senior Claire Cashin had a memorable day by finishing second in the 300 low hurdles and qualifying for next week's state sectional meet a year after falling on the final hurdle.

Other girls event winners on Thursday included Shiloh's 400 relay team of Zensha Tennyson, Frantia Boudreaux, Kayla Stephenson and Quandrea Spear (48.21), Boudreaux in the 400 (58.11), Elexis Guster of Berkmar in the 100 (11.89) and 300 hurdles (42.52), Berkmar's JaTaja Washington in the 100 hurdles (15.84) and the Grayson 1,600 relay team of Aqeelah Abdul-qawee, Alexis Adams, Sydney Davis and Chika Motanya (3;55.30).

Region 8-AAAAAA Track and Field Championships

at Grayson High School

Thursday’s Results

GIRLS

Final Team Standings

  1. Brookwood 130

  2. Parkview 112

  3. Archer 90

  4. Berkmar 81

  5. Central Gwinnett 55

  6. Grayson 46

  7. Shiloh 45

  8. South Gwinnett 33

  9. Dacula 29

Individual Results

400-meter relay

  1. Shiloh 48.21

  2. Parkview 48.85

  3. Brookwood 49.27

  4. Central 49.83

  5. Grayson 49.90

  6. Dacula 49.95

400

  1. Frantia Boudreaux, Shiloh 58.11

  2. Jessica Moody, Parkview 58.28

  3. Darielle Oliver, Parkview 58.76

  4. Sydney Davis, Grayson 59.30

  5. Paris Warner, Archer 1:00.32

  6. Anazjah Mayes, Dacula 1:01.09

  7. Ashley Davis, Central 1:01.94

  8. Dyanna Fenelus, Central 1:02.99

100

  1. Elexis Guster, Berkmar 11.89

  2. Akua Obeng-Akrofi, Archer 12.25

  3. Simone Glenn, Brookwood 12.27

  4. Jacquelyn Switzer, Archer 12.39

  5. Tatiana Wayne, Parkview 12.46

  6. Zensha Tennyson, Shiloh 12.69

  7. Alexandra Frazier, Central 12.72

  8. Quandrea Spear, Shiloh 12.78

100 intermediate hurdles

  1. JaTaja Washington, Berkmar 15.84

  2. Hannah Thomas, Central 15.86

  3. Claire Cashin, Brookwood 16.23

  4. Sidney Genrich, Parkview 16.24

  5. Ke’Ashia Johnson, Berkmar 16.44

  6. Destinee Davis, South 16.65

  7. Aimee Oyekan, Archer 16.71

  8. Clevelynn Rodgers, Parkview 24.20

800

  1. QuanDra Shanks, Brookwood 2:19.44

  2. Ashton Askew, Brookwood 2:23.29

  3. Katie Kenski, Parkview 2:23.95

  4. Sarah Hossack, Grayson 2:24.49

  5. Taylor Dove, Archer 2:26.24

  6. Itoro Atakpa, Archer 2:31.19

  7. Valerie Ward, Parkview 2:33.73

  8. Anazjah Mayes, Dacula 2:43.50

200

  1. Simone Glenn, Brookwood 24.99

  2. Akua Obeng-Akrofi, Archer 25.11

  3. Jacquelyn Switzer, 25.44

  4. Tatiana Wayne, 25.49

  5. Quandrea Spear, Shiloh 26.13

  6. Frantia Boudreaux, Shiloh 26.35

  7. Kristen Fontenot, Brookwood 26.37

  8. Jessica Moody, Parkview 27.32

300 low hurdles

  1. Elexis Guster, Berkmar 42.52

  2. Claire Cashin, Brookwood 46.01

  3. Mecca Day, Shiloh 46.11

  4. Destinee Davis, South 46.18

  5. Aimee Oyekan, Archer 47.36

  6. Chika Motanya, Grayson 47.48

  7. Myla Kelly, Parkview 48.00

  8. Clevelynn Rodgers, Parkview 48.13

3,200

  1. Payton Wilson, Brookwood 11:37.53

  2. Laurel Sumner, Brookwood 11:53.31

  3. Julie Wang, Parkview 12:10.85

  4. Katy Steele, Archer 12:19.89

  5. Yanely Gomez, Grayson 12:22.11

  6. Jessica Escorza, Parkview 12:32.19

  7. Tasheanna Blair, South 12:36.50

  8. Brianna Rafferty, Central 13:16.92

1,600 relay

  1. Grayson 3:55.30

  2. Parkview 3:55.71

  3. Berkmar 4:00.54

  4. Archer 4:01.36

  5. Shiloh 4:01.38

  6. Brookwood 4:03.91

  7. Parkview 4:07.40

  8. Central 4:09.27

800 relay

  1. Brookwood

  2. Brookwood “B”

  3. Central

  4. Grayson

  5. Parkview

  6. Parkview “B”

  7. Dacula

BOYS

Final Team Results

  1. Brookwood 122

  2. Shiloh 121

  3. Grayson 76

  4. Parkview 60

  5. South Gwinnett 59

  6. Dacula 56

  7. Berkmar 54

  8. Archer 47

  9. Central 27

400 relay

  1. Grayson 42.01

  2. Dacula 42.23

  3. South 42.62

  4. Archer 42.78

  5. Central 42.93

  6. Archer “B” 43.25

  7. Shiloh “B” 44.12

400

  1. Grant Swinton, Shiloh 48.81

  2. Fredderick Langston, South 49.84

  3. Cameron Stewart, Shiloh 49.90

  4. Pasadi Khannu, Central 50.00

  5. Dorren Miller, Berkmar 51.06

  6. Joshual Lewis, Dacula 51.17

  7. Qadree Beyah, Brookwood 51.53

  8. Jordan Taylor, Grayson 51.77

100

  1. Nicholas Bradley, Shiloh 10.97

  2. Travis Collins, Archer 10.97

  3. Jacque Evangelister, Dacula 11.04

  4. Kartez Hall, Grayson 11.09

  5. Jarvis Mingo, South 11.10

  6. Terrence Burruss, Central 11.18

  7. Garland Whorley, Shiloh 11.27

  8. Trevor Billings, Brookwood 11.28

110 high hurdles

  1. Jay Lawson, Brookwood 14.53

  2. Brandon McPherson, Berkmar 14.82

  3. Jomari Collie, Grayson 14.94

  4. Ryan Nimely, Grayson 15.00

  5. Chris Otis, Berkmar 15.32

  6. Steven Morton, Parkview 15.48

  7. Tochukwu Chuma-Okere, Brookwood 15.78

  8. Bryant Smith, Parkview 15.80

800

  1. Josh Ingalls, 1:54.36

  2. Pedro Caballero, Brookwood 1:56.01

  3. Bryan Kamau, Shiloh 1:56.84

  4. Shane Cupid, Berkmar 2:00.68

  5. Aaron Martin, Central 2:01.59

  6. Quinn Clarke, Berkmar 2:04.71

  7. Daniel Jackson, South 2:04.78

200

  1. Grant Swinton, Shiloh 21.86

  2. Nicholas Bradley, Shiloh 22.11

  3. Travis Collins, Archer 22.51

  4. Aares McCall, Grayson 22.73

  5. Kelan Fraise, Dacula 22.80

  6. Odion Agbi, Grayson 22.94

  7. Trevor Billings, Brookwood 23.02

  8. Freddrick Langston, South 23.28

300 intermediate hurdles

  1. Jeremy Mcduffie, Shiloh 38.33

  2. Christian Smith, Grayson 39.07

  3. Rashad Hall, Berkmar 39.45

  4. Chris Otis, Berkmar 40.32

  5. Ryan Nimely, Grayson 41.40

  6. Austin Lyons, Archer 42.43

  7. Kavon Bryant, Parkview, 42.49

  8. Jordan Daniels, South 52.73

3,200

  1. Tommy Templeman, Brookwood 9:45.98

  2. Nick Schofer, Parkview 9:51.06

  3. Nahom Solomon, Shiloh 10:10.73

  4. Kyle Boykin, Archer 10:17.42

  5. Alex Sullivan, Parkview 10:29.97

  6. Garrett Adams, Brookwood 10:46.08

  7. Bradley Blaho, Archer 10:47.48

  8. Humberto Munoz, Central 10:52.01

1,600 relay

  1. Shiloh 3:18.36

  2. Berkmar 3:22.23

  3. Grayson 3:22.24

  4. Brookwood 3:24.23

  5. Central 3:24.62

  6. South 3:27.88

  7. Parkview 3:32.32

  8. Grayson “B” 3:36.15