0

By venue for fall 2012

37 Main

37 E. Main St., Buford

678-288-2030

www.37main.com

-- Friday: Mad Margritt

-- Saturday: US

-- Oct. 12: Departure

-- Oct. 13: Eulogy

40 Watt Club

285 W. Washington St., Athens

706-549-7871

www.40watt.com

-- Thursday: Dog Bite, Ritvals, Pretty Bird and Blunt Fang

-- Friday: White Rabbits and Easter Island

-- Saturday: Antibalas and Tumbleweed Stampede

-- Oct. 9: Band of Skulls and Ponderosa

-- Oct. 10: Tennis and Wild Belle

-- Oct. 11: Mute Math and Civil Twilight

-- Oct. 12: Abbey Road LIVE!

-- Oct. 13: Melvins Lite and Tweak Bird

-- Oct. 18: The Modern Pin-Ups Debut Revue

Aaron's Amphitheatre at Lakewood

2002 Lakewood Ave., Atlanta

404-443-5000

www.livenation.com/venue/aarons-amphitheatre-at-lakewood-tickets

-- Friday: Miranda Lambert

-- Saturday: Journey, Pat Benatar and Loverboy

-- Oct. 20: Rascal Flatts, Little Big Town, Edens Edge and Eli Young Band

-- Oct. 25: Rob Zombie and Marilyn Manson

Arena at Gwinnett Center

6400 Sugarloaf Parkway, Duluth

770-813-7500

www.gwinnettcenter.com

-- Thursday and Friday: Catalyst Conference

-- Saturday: Vicente Fernandez

-- Oct. 7: Gwinnett Football League Cheer Off 2012

-- Oct. 27: Kellogg's Tour of Gymnastic Champions

-- Nov. 5: The Who

-- Nov. 10: Champions Shootout -- PowerShares Series Tennis

-- Nov. 25: The Story Tour: A Christmas Celebration

-- Nov. 29: Eric Church

Performing Arts Center at Gwinnett Center

6400 Sugarloaf Parkway, Duluth

770-813-7500

www.gwinnettcenter.com

-- Thursday through Oct. 7, Oct. 9-14: "Menopause the Musical"

-- Oct. 20-21: Sugarloaf Ballet presents "Peter Pan"

-- Oct. 27: Gujarati Cultural Association presents "Celebrations"

-- Nov. 4: Ludwig Symphony Orchestra Gala Concert

-- Nov. 9-10: Stone Mountain Chorus

-- Nov. 15: S.O.U.L. Area National Debut

-- Nov. 23-25: Northeast Atlanta Ballet presents "The Nutcracker"

Atlanta Civic Center

395 Piedmont Ave. N.E., Atlanta

404-523-6275

www.atlantaciviccenter.com

-- Oct. 19: The Weeknd

-- Nov. 3: Guns N Hoses Charity Boxing Event

-- Nov. 8-11: "Behind the Pulpit"

Center Stage

1374 W. Peachtree St.

404-885-1365

www.centerstage-atlanta.com

-- Monday: Blue October, Empire and Stars in Stereo

-- Saturday: Raju Lama

-- Oct. 12: YTF Legacy Concert and Ryan Higa

-- Oct. 13: Dub FX, Flower Fairy, Snareophobe, Starfighterz and Sorted

-- Oct. 19: The Temper Trap and The Neighbourhood

-- Oct. 20: Die Antwoord

-- Oct. 21: Xavier Rudd

-- Nov. 8: Walk Off the Earth

-- Nov. 9: Taking Back Sunday, Bayside and Transit

-- Nov. 10: Anthony David

-- Nov. 15: 2012 Funniest Accountant

-- Nov. 21: The Stuffing

Chastain Park Amphitheater

4469 Stella Drive N.W., Atlanta

404-233-2227

www.chastainseries.com

-- Friday: Gotye, Missy Higgins and Jonti

Cobb Energy Performing Arts Centre

2800 Cobb Galleria Parkway, Atlanta

www.cobbenergycentre.com

770-916-2800

-- Sunday: Shreya Ghoshal

-- Wednesday: David Byrne and St. Vincent

-- Thursday through Oct. 7: "Chicago"

-- Oct. 8: The Shins

-- Oct. 13: Sinbad

-- Oct. 14: Georgia Music Hall of Fame Awards

-- Oct. 19: Esperanza Spalding and Terri Lyne Carrington

-- Oct. 28-29: "Adventures of Huckleberry Finn"

-- Nov. 10, 13, 16, 18: The Atlanta Opera present "Carmen"

-- Nov. 28: Ray LaMontagne

-- Nov. 30: Dave Koz and friends Christmas tour

Eddie's Attic

515-B N. McDonough St., Decatur

404-377-4976

www.eddiesattic.com

-- Sunday: ATL Symphony Musicians BREAKOUT!

-- Tuesday: Brian Collins Band and Gabriel Kelley

-- Wednesday: Elizabeth Cook and Tim Carroll

-- Thursday: Caravan of Thieves

-- Friday: The SteelDrivers

-- Saturday: Michelle Malone and Deja Vu

-- Oct. 7: David Leinweber and Jean Moon

-- Oct. 9: Stories On The Square

-- Oct. 10: Betsy Kingston & The Crowns and John Thrasher

-- Oct. 11: Janis Ian

-- Oct. 12: The Shadowboxers

-- Oct. 13: Rudy Currence

-- Oct. 14: Jan Smith Student Showcase

-- Oct. 16: Bernadette Seacrest, Kris Dales and Alex Maryol

-- Oct. 17: Tim O'Brien, Mollie O'Brien and Rich Moore

-- Oct. 18: Willy Porter

-- Oct. 19: Eliot Bronson and Yonder Orphans

-- Oct. 20: The Black Lillies

-- Oct. 21: Kelly McFarling

Everett's Music Barn

4055 Stonecypher Road, Suwanee

770-945-5628

everettbrothers.com

-- Saturday: Potter's Clay

-- Oct. 13: Charlie Sizemore

-- Oct. 20: All day benefit

-- Oct. 27: Counterpoint

-- Nov. 3: The Tyler Williams Band

-- Nov. 24: The Larry Stephenson Band

Ferst Center for the Arts

349 Ferst Drive, Georgia Tech Campus

404-894-9600

www.ferstcenter.gatech.edu

-- Friday: Keiko Matsui

-- Oct. 21: TAIKOPROJECT

-- Oct. 26: Surround Sounds concert

Fox Theatre

660 Peachtree St. N.E., Atlanta

404-881-2100

www.foxtheatre.org

-- Sunday: "War Horse"

-- Wednesday: "The Price is Right" live

-- Oct. 9: Jack White

-- Oct. 12: Dispatch

-- Oct. 3: Australian Pink Floyd

-- Oct. 18: R. Kelly

-- Oct. 24: Theresa Caputo: "The Long Island Medium"

-- Oct. 26: STS9

-- Nov. 1: Frankie Valli

-- Nov. 4: Celtic Thunder

-- Nov. 7: Heart

-- Nov. 10: Chris Tucker

-- Nov. 23: Martina McBride

-- Nov. 24: Mannheim Steamroller

The Loft

1374 W. Peachtree St., Atlanta

404-885-1365

www.centerstage-atlanta.com/shows/the-loft/

-- Thursday: Allen Stone, Sister Sparrow & The Dirty Birds and Tingsek

-- Oct. 12: Mamadee and the Revolution Band

-- Oct. 16: Ryan Leslie

-- Oct. 17: The White Panda

-- Oct. 18: Los Lonely Boys and The Best Brothers

-- Oct. 26: Lagwagon, Dead to Me, The Flatliners and Useless ID

-- Oct. 27: Propagandhi, The Menzingers and Teenage Bottlerocket

-- Oct. 28: Freelance Whales and Geographer

-- Nov. 2: The Dirty Guv'Nahs and The Delta Saints

-- Nov. 9: The Mighty Diamonds

-- Nov. 10: Pathfinder Metal Fest V featuring Raven

-- Nov. 11: Kreayshawn, Rye Rye, Honey Cocaine and Chippy Nonstop

-- Nov. 13: Timeflies

Moondance Restaurant and Lounge

300 Peachtree Industrial Blvd., Suite 300, Suwanee

770-831-9700

www.moondancelounge.com

-- Sunday: The Fly Cats

-- Saturday: SRO

-- Oct. 7: Jabari

-- Oct. 11: Betty Seni

-- Oct. 13: One year anniversary with Band of Gold

-- Oct. 14: The Fly Cats

-- Oct. 18: Betty Seni

-- Oct. 19: The Bretheren Band

-- Oct. 21: Jarabi

Philips Arena

1 Philips Drive N.W., Atlanta

404-878-3000

www.philipsarena.com

-- Thursday through Saturday: Bishop T.D. Jakes presents "Woman Thou Art Loosed"

-- Oct. 10-14: Disney on Ice presents "Rockin' Ever After"

-- Oct. 25: Dr. David Jeremiah

-- Oct. 28: WWE Hell in a Cell

-- Nov. 17: Madonna

Red Clay Theatre

3116 Main St., Duluth

678-957-7283

www.eddieowenpresents.com

-- Friday: Gasoline Brothers, Young America and Uncommon of Gwinnett School of Rock

-- Saturday: Jan Smith, Peter Vogl, Lesa MacGregor and Micheal Doke

-- Oct. 10: Janis Ian and Diana Jones

-- Oct. 13: Roxie Watson

-- Oct. 14: Blame Sally and Caroline Aiken

-- Oct. 18: Paul Barrere and Fred Tackett of Little Feat

-- Oct. 19: Adron and Paul Melancon

-- Oct. 20: Tracy Grammer and Cliff Eberhardt

-- Oct. 21: Patty Griffin

-- Oct. 26: Matthew Perryman Jones

-- Oct. 27: Callaghan and The Highlanders

Red Light Cafe

553 Amsterdam Ave., Atlanta

404-874-7828

www.redlightcafe.com

-- Sunday: The Tannahill Weavers

-- Thursday: Culliton, Dean & Bass

-- Saturday and Oct. 7: AFTON Shows

-- Oct. 9: Breast Cancer Benefit

-- Oct. 12: Orbit Bear

-- Oct. 13: The Moonlighters and The Eliza Kelley Project

-- Oct. 18: Danny Barnes

-- Oct. 19: Treedom

-- Oct. 20: AFTON Shows

Rialto Center for the Performing Arts

80 Forsyth St. N.W., Atlanta

404-651-4727

www.rialtocenter.org

-- Tuesday: 2012 Sing Fest

-- Wednesday: Educational Symposium -- 50th Independence Anniversary of Jamaica and Trinidad & Tobago

-- Friday: Atlanta Korean Film Festival Opening Ceremony

-- Saturday: Third World Band

-- Oct. 20: Capitol Steps

-- Oct. 28: Salon de Danse

-- Nov. 4: Gilberto Gil

-- Nov. 10: Bela Fleck and the Marcus Roberts Trio

Smith's Olde Bar

1578 Piedmont Ave., Atlanta

404-875-1522

www.smithsoldebar.com

-- Sunday: Jesse Tyler & The Neighbors, The Roycrofters and Number Exchange

-- Monday: Roadkill Ghost Choir and Downside

-- Tuesday: Grant Davis Band, John Frank and Summer More Than Others

-- Wednesday: Ruby Velle Trio

-- Thursday: Edubb, Pastor Troy and Jackie Chain

-- Friday: Jackie Greene, Ruston Kelly and 68-75

-- Saturday: Yarn and Caroline Story

-- Oct. 7: Themestory

-- Oct. 8: Cris Cab

-- Oct. 10: Julian Velard and Ruby Velle Trio

-- Oct. 11: No Justice and Eric Dodd

-- Oct. 12: I.O.Z., The Mantras and Fannel Church

-- Oct. 13: Carbon Leaf and Elliott Holden

-- Oct. 14: Luna & Sol

The Tabernacle

152 Luckie St., Atlanta

404-659-9022

tabernacleatl.com

-- Sunday: Animal Collective, Micachu and The Shapes

-- Monday: Metric and Half Moon Run

-- Wednesday: Fiona Apple

-- Saturday: Grace Potter and the Nocturnals and Rayland Baxter

-- Oct. 7: Prince Royce

-- Oct. 9: Silversun Pickups, Cloud Nothings and Atlas Genius

-- Oct. 18: Gov't Mule

-- Oct. 19: Unashamed Tour featuring Lecrae, Trip Lee and Tdot

-- Oct. 20: Rufus Wainwright, Ingrid Michaelson and Lucy Wainwright Roche

-- Oct. 23: AWOLNATION

-- Oct. 25: Alanis Morissette and Souleye

-- Oct. 31: Primus 3D

-- Nov. 2: Nas and Ms. Lauryn Hill

-- Nov. 3: The Script

-- Nov. 9: Citizen Cope and Kenny Roby

-- Nov. 10: Regina Spektor

-- Nov. 11: Social Distortion

-- Nov. 14: The LONGLIVEA$AP Tour

-- Nov. 20: Lamb of God, In Flames, Hellyeah and Sylosis

-- Nov. 21: Waka Flocka Flame

-- Nov. 26: Megadeth

-- Nov. 29: Of Monsters and Men

Variety Playhouse

1099 Euclid Ave., Atlanta

404-521-1786

www.variety-playhouse.com

-- Tuesday: Dinosaur Jr and Shearwater

-- Wednesday: Eric Johnson

-- Thursday: Renaissance

-- Friday: Gungor

-- Oct. 7: Pat Metheny Unity Band

-- Oct. 8: Jovanotti and Diego Garcia

-- Oct. 11: Ryan Bingham and The Americans

-- Oct. 12: Matt & Kim and Oberhofer

-- Oct. 13: Emeli Sande

-- Oct. 16: Jens Lekman and Taken By Trees

-- Oct. 18: Henry Rollins -- "Capitalism"

-- Oct. 19: Mickey Hart Band

-- Oct. 20: Yacht Rock Revue

-- Oct. 21: Alejandro Escovedo and The Sensitive Boys and The Ghost Wolves

-- Oct. 24: Minus The Bear, Cursive and Girl in a Coma

-- Oct. 25: The Psychedelic Furs and The Lemonheads featuring Juliana Hatfield, The Chevin

-- Nov. 1: Cassandra Wilson

-- Nov. 2: The English Beat

-- Nov. 3: Mac Powell of Third Day

-- Nov. 9: Donavon Frankenreiter

-- Nov. 10: Keller Williams

Verizon Wireless Amphitheater at Encore Park

2200 Encore Parkway, Alpharetta

www.vzwamp.com

-- Saturday: Alan Jackson, Clay Walker, Corbett Jackson & Jana Kramer

-- Nov. 1: Rush

-- Nov. 3: Gary Sinise and his Lieutenant Dan Band

Wild Bill's

2075 Market St., Duluth

678-473-1000

www.wildbillsatlanta.com

-- Thursday: Rodney Atkins, Lauren Alaina and The Farm

-- Saturday: Almost Kings, Dangerous New Machine and Bridge to Grace

-- Oct. 12: Armin Van Buuren

-- Oct. 13: Gary Allan and Clayton Anderson

-- Oct. 27: Halloween Bash Rock 100.5 Spooktacular with Back N Black

-- Nov. 9: Jake Owen, Love & Theft and Georgia Florida Line

-- Nov. 17: Yelawolf