0

How the Top 10 Georgia high school teams fared

Here is how the Top Ten teams in The Associated Press high school football polls fared this week:

Class AAAAAA

  1. Camden County (4-0) idle.

  2. Lassiter (4-0) beat Cherokee 41-6.

  3. Norcross (4-0) beat Duluth 36-7.

  4. Lowndes (4-0) beat Hardaway 57-0.

  5. Colquitt County (3-1) idle.

  6. West Forsyth (4-0) beat Alpharetta 63-42.

  7. North Cobb (3-0) beat Kennesaw Mountain 52-7.

  8. Grayson (3-1) beat Dacula 45-7.

  9. North Gwinnett (3-1) beat Meadowcreek 45-20.

  10. Parkview (3-1) beat Archer 20-18.

Class AAAAA

  1. Tucker (4-0) beat Dunwoody 50-0.

  2. Northside-Warner Robins (3-0) idle.

  3. MLK Jr. (4-0) beat North Atlanta 46-0.

  4. Stephenson (3-0) beat Lakeside-DeKalb 63-0.

  5. East Paulding (4-0) beat New Manchester 47-0.

  6. Thomas County Central (4-1) beat Tift County 34-14.

  7. Allatoona (4-0) beat Lithia Springs 35-7.

  8. Gainesville (3-1) beat Apalachee 62-20.

  9. Kell (3-1) beat Creekview 33-29.

  10. Warner Robins (2-1) beat Douglas County 52-14.

Class AAAA

  1. Sandy Creek (3-0) idle.

  2. Statesboro (3-1) lost to Burke County 35-14.

  3. Griffin (4-0) beat Woodland Stockbridge 52-20.

  4. Marist (3-1) beat Therrell 53-0.

  5. Stephens County (4-0) beat Walnut Grove 61-20.

  6. Burke County (3-1) beat Statesboro 35-14.

  7. Carrollton (1-2) idle.

  8. Jonesboro (3-1) beat Eagle's Landing 45-21.

(tie) Riverdale (3-1) lost to Dutchtown 38-0.

  1. Monroe (2-2) lost to Westover 17-14.

Class AAA

  1. Peach County (4-0) beat Macon County 49-0.

  2. Thomson (4-0) beat LaGrange 49-42.

  3. Washington County (5-0) beat Laney 51-28.

  4. Buford (2-1) idle.

  5. St. Pius X (3-1) beat Lovett 24-0.

  6. Dodge County (3-1) lost to Bleckley County 15-8.

  7. Carver-Columbus (3-1) beat Tri-Cities 32-20.

  8. Cartersville (4-0) beat North Murray 40-22.

  9. Appling County (3-0-1) beat Johnson-Savannah 28-21.

  10. Morgan County (3-0) idle.

Class AA

  1. Calhoun (4-0) beat Dade County 50-14.

  2. Brooks County (4-0) beat Mitchell County 44-8.

  3. Cook (3-0) idle.

  4. Vidalia (4-0) beat Benedictine Military 12-7.

  5. Lovett (2-2) lost to St. Pius X 24-0.

  6. Fitzgerald (3-1) beat Charlton County 37-0.

  7. Lamar County (2-0-1) idle.

  8. Washington-Wilkes (4-0) beat Riverside Military Academy 60-6.

  9. Bowdon (4-0) beat Chattahoochee County 35-6.

  10. Greater Atlanta Christian (4-1) beat Howard, Tenn., 42-20.

Class A

  1. Eagle's Landing Christian (4-1) idle.

  2. Prince Avenue Christian (4-0) beat Glascock County 48-7.

(tie) Calvary Day (4-0) beat Treutlen 27-19.

  1. Wilcox County (2-1) idle.

  2. Aquinas (3-0) beat Josey 42-0.

  3. Wilkinson County (1-2) lost to Irwin County 41-34.

  4. Lincoln County (2-1) idle.

  5. Commerce (4-0) beat Rabun County 18-17.

  6. Charlton County (2-2) lost to Fitzgerald 37-0.

(tie) Marion County (2-1) lost to Miller County 20-7.