0

Brookwood Invitational's 20th year begins Wednesday

The 20th annual Brookwood Invitational fastpitch softball tournament begins Wednesday with games all around the Gwinnett County area.

The huge tournament will feature 17 host sites with games on Wednesday, Thursday, Friday and Saturday. While the majority of games will be hosted by Gwinnett high schools, the schedule outside of Gwinnett includes games at Gordon College, Loganville, West Walton Park (in Loganville), Walnut Grove and Apalachee.

Here's a look at this week's schedule by site:

At Brookwood

Wednesday

5:55 p.m. — Brookwood vs. George Walton

Friday

3:30 p.m. — Brookwood vs. Allatoona

5 p.m. — Woodstock vs. Allatoona

6:30 p.m. — Woodstock vs. Eastside

8 p.m. — Allatoona vs. Eastside

Saturday

8:30 a.m. — West Laurens vs. Brookwood

10:30 a.m. — West Laurens vs. Kennesaw Mountain

12:30 p.m. — Kennesaw Mountain vs. Union Grove

2:30 p.m. — Union Grove vs. West Laurens

4:30 p.m. — Brookwood vs. Kennesaw Mountain

6:30 p.m. — Brookwood vs. Union Grove

At Grayson

Wednesday

5:55 p.m. — Lanier vs. Grayson

Saturday

8:30 a.m. — Apalachee vs. Grayson

10:30 a.m. — Lowndes vs. Grayson

12:30 p.m. — Lowndes vs. Starr's Mill

2:30 p.m. — Apalachee vs. Starr's Mill

4:30 p.m. — Apalachee vs. Lowndes

6:30 p.m. — Grayson vs. Starr's Mill

At West Walton Park, Loganville

Friday

3:30 p.m. — Grayson vs. East Coweta

5 p.m. — Grayson vs. George Walton

6:30 p.m. — East Coweta vs. George Walton

8 p.m. — East Coweta vs. Lanier

At South Gwinnett

Friday

5 p.m. — South Gwinnett vs. Perry

6:30 p.m. — Perry vs. Whitewater

8 p.m. — South Gwinnett vs. Whitewater

Saturday

8:30 a.m. — Mountain View vs. Lanier

10:30 a.m. — South Gwinnett vs. Mountain View

12:30 p.m. — Winder-Barrow vs. Mountain View

2:30 p.m. — Winder-Barrow vs. Lanier

4:30 p.m. — Lanier vs. South Gwinnett

6:30 p.m. — South Gwinnett vs. Winder-Barrow

At Mill Creek

Friday

5 p.m. — Mill Creek vs. West Laurens

6:30 p.m. — Lassiter vs. West Laurens

8 p.m. — Mill Creek vs. Lassiter

Saturday

8:30 a.m. — Mill Creek vs. South Forsyth

10:30 a.m. — Mill Creek vs. Walnut Grove

12:30 p.m. — Blessed Trinity vs. Walnut Grove

2:30 p.m. — Blessed Trinity vs. South Forsyth

4:30 p.m. — Walnut Grove vs. South Forsyth

6:30 p.m. — Mill Creek vs. Blessed Trinity

At Central Gwinnett

Friday

5 p.m. — Central Gwinnett vs. St. Pius

6:30 p.m. — Northgate vs. St. Pius

8 p.m. — Central Gwinnett vs. Northgate

Saturday

8:30 a.m. — Norcross vs. Central Gwinnett

10:30 a.m. — Central Gwinnett vs. Newnan

12:30 p.m. — Gainesville vs. Newnan

2:30 p.m. — Gainesville vs. Norcross

4:30 p.m. — Norcross vs. Newnan

6:30 p.m. — Central Gwinnett vs. Gainesville

At Dacula

Thursday

5:30 p.m. — Dacula vs. West Forsyth

Friday

5 p.m. — Dacula vs. Union County

6:30 p.m. — Newnan vs. Union County

8 p.m. — Dacula vs. Newnan

Saturday

9:30 a.m. — Dacula vs. Veterans

11:30 a.m. — Jackson County vs. Veterans

1:30 p.m. — Jackson County vs. West Forsyth

3:30 p.m. — Veterans vs. West Forsyth

5:30 p.m. — Dacula vs. Jackson County

At North Gwinnett

Wednesday

5:55 p.m. — North Gwinnett vs. Blessed Trinity

Friday

5 p.m. — West Forsyth vs. North Gwinnett

6:30 p.m. — West Forsyth vs. Union Grove

8 p.m. — North Gwinnett vs. Union Grove

Saturday

8:30 a.m. — Houston County vs. North Gwinnett

10:30 a.m. — North Gwinnett vs. Northgate

12:30 p.m. — Northgate vs. Allatoona

2:30 p.m. — Allatoona vs. Houston County

4:30 p.m. — Houston County vs. Northgate

6:30 p.m. — North Gwinnett vs. Allatoona

At Archer

Wednesday

5:55 p.m. — Archer vs. Jackson County

Saturday

8:30 a.m. — Archer vs. North Oconee

10:30 a.m. — Archer vs. Hillgrove

12:30 p.m. — East Coweta vs. North Oconee

2:30 p.m. — East Coweta vs. Hillgrove

4:30 p.m. — North Oconee vs. George Walton

6:30 p.m. — Hillgrove vs. George Walton

At Collins Hill

Friday

5 p.m. — Collins Hill vs. Archer

6:30 p.m. — Archer vs. Blessed Trinity

8 p.m. — Collins Hill vs. Jackson County

At Apalachee

Wednesday

5:55 p.m. — Apalachee vs. Walnut Grove

Friday

5 p.m. — Apalachee vs. Veterans

6:30 p.m. — Starr's Mill vs. Gainesville

8 p.m. — Veterans vs. Starr's Mill

At Peachtree Ridge

Wednesday

4:30 p.m. — Peachtree Ridge vs. South Forsyth

5:55 p.m. — Peachtree Ridge vs. Winder-Barrow

Saturday

8:30 a.m. — Peachtree Ridge vs. Woodstock

10:30 a.m. — Peachtree Ridge vs. Union County

12:30 p.m. — Eastside vs. Union County

2:30 p.m. — Eastside vs. Woodstock

4:30 p.m. — Union County vs. Woodstock

Monday, Sept. 24

5:55 p.m. — Peachtree Ridge vs. Eastside

At Gordon College

Wednesday

5:55 p.m. — Veterans vs. Jones County

At Mountain View

Wednesday

5:55 p.m. — Gainesville vs. Mountain View

At Parkview

Wednesday

5:55 p.m. — Parkview vs. Norcross

Friday

3:30 p.m. — Parkview vs. Houston County

5 p.m. — Houston County vs. Norcross

6:30 p.m. — Kennesaw Mountain vs. South Forsyth

8 p.m. — Parkview vs. Kennesaw Mountain

Saturday

8:30 a.m. — Parkview vs. Collins Hill

10:30 a.m. — Parkview vs. Whitewater

12:30 p.m. — Whitewater vs. Lassiter

2:30 p.m. — Lassiter vs. Collins Hill

4:30 p.m. — Whitewater vs. Collins Hill

6:30 p.m. — Parkview vs. Lassiter

At Walnut Grove

Friday

5 p.m. — Jones County vs. Winder-Barrow

6:30 p.m. — Walnut Grove vs. Hillgrove

8 p.m. — Jones County vs. Hillgrove

At Loganville

Friday

3:30 p.m. — Loganville vs. Mountain View

5 p.m. — North Oconee vs. Loganville

6:30 p.m. — North Oconee vs. Lowndes

8 p.m. — Lowndes vs. Loganville

Saturday

8:30 a.m. — St. Pius vs. Loganville

10:30 a.m. — Loganville vs. Perry

12:30 p.m. — Perry vs. Jones County

2:30 p.m. — St. Pius vs. Jones County

4:30 p.m. — St. Pius vs. Perry

6:30 p.m. — Loganville vs. Jones County