0

By venue -- Oct. 19

photo

Rush

37 Main

37 E. Main St., Buford

678-288-2030

www.37main.com

-- Friday: Poisond and Red White Crue

-- Saturday: Slippery When Wet

-- Oct. 26: The Scott Walker Band

-- Oct. 27: Andy Velo Band

40 Watt Club

285 W. Washington St., Athens

706-549-7871

www.40watt.com

-- Friday: The Humms, E.X.P, Al Scorch, The Shoal Creek Stranglers and Andrew, Scott, Laura

-- Saturday: Turquoise Jeep and MAD AXES

-- Tuesday: Relay For Life Halloween Party

-- Wednesday: Say Anything, Murder By Death, The Sidekicks and Tallhart

-- Thursday: WHY?, Naytronix and The Black Swans

Aaron's Amphitheatre at Lakewood

2002 Lakewood Ave., Atlanta

404-443-5000

www.livenation.com/venue/aarons-amphitheatre-at-lakewood-tickets

-- Saturday: Rascal Flatts, Little Big Town, Edens Edge and Eli Young Band

-- Thursday: Rob Zombie and Marilyn Manson

Arena at Gwinnett Center

6400 Sugarloaf Parkway, Duluth

770-813-7500

www.gwinnettcenter.com

-- Oct. 27: Kellogg's Tour of Gymnastic Champions

-- Nov. 5: The Who

-- Nov. 10: Champions Shootout -- PowerShares Series Tennis

-- Nov. 25: The Story Tour: A Christmas Celebration

-- Nov. 29: Eric Church

Performing Arts Center at Gwinnett Center

6400 Sugarloaf Parkway, Duluth

770-813-7500

www.gwinnettcenter.com

-- Saturday and Sunday: Sugarloaf Ballet presents "Peter Pan"

-- Oct. 27: Gujarati Cultural Association presents "Celebrations"

-- Nov. 4: Ludwig Symphony Orchestra Gala Concert

-- Nov. 9-10: Stone Mountain Chorus

-- Nov. 15: S.O.U.L. Area National Debut

-- Nov. 23-25: Northeast Atlanta Ballet presents "The Nutcracker"

Atlanta Civic Center

395 Piedmont Ave. N.E., Atlanta

404-523-6275

www.atlantaciviccenter.com

-- Friday: The Weeknd

-- Nov. 3: Guns N Hoses Charity Boxing Event

Center Stage

1374 W. Peachtree St.

404-885-1365

www.centerstage-atlanta.com

-- Friday: The Temper Trap and The Neighbourhood

-- Saturday: Die Antwoord

-- Sunday: Xavier Rudd

-- Oct. 28: A Celebration of the Life & Spirit of Ed Hopson

-- Nov. 8: Walk Off the Earth

-- Nov. 9: Taking Back Sunday, Bayside and Transit

-- Nov. 10: Anthony David

-- Nov. 15: 2012 Funniest Accountant

-- Nov. 21: The Stuffing

Cobb Energy Performing Arts Centre

2800 Cobb Galleria Parkway, Atlanta

www.cobbenergycentre.com

770-916-2800

-- Friday: Esperanza Spalding and Terri Lyne Carrington

-- Oct. 28: "Adventures of Huckleberry Finn"

-- Nov. 10, 13, 16, 18: The Atlanta Opera present "Carmen"

-- Nov. 28: Ray LaMontagne

-- Nov. 30: Dave Koz and friends Christmas tour

Eddie's Attic

515-B N. McDonough St., Decatur

404-377-4976

www.eddiesattic.com

-- Friday: Ben Taylor

-- Saturday: The Black Lillies and The Kernal

-- Sunday: Kelly McFarling

-- Tuesday: The Milk Carton Kids and Leslie Stevens

-- Wednesday: Chris Smither and Moses Atwood

-- Thursday: Noah Gundersen and David Ramirez

Everett's Music Barn

4055 Stonecypher Road, Suwanee

770-945-5628

everettbrothers.com

-- Saturday: All-day benefit

-- Oct. 27: Counterpoint

-- Nov. 3: The Tyler Williams Band

-- Nov. 24: The Larry Stephenson Band

Ferst Center for the Arts

349 Ferst Drive, Georgia Tech Campus

404-894-9600

www.ferstcenter.gatech.edu

-- Sunday: TAIKOPROJECT

-- Oct. 26: Surround Sounds concert

Fox Theatre

660 Peachtree St. N.E., Atlanta

404-881-2100

www.foxtheatre.org

-- Wednesday: Theresa Caputo: "The Long Island Medium"

-- Oct. 26: STS9

-- Nov. 1: Frankie Valli

-- Nov. 4: Celtic Thunder

-- Nov. 7: Heart

-- Nov. 10: Chris Tucker

-- Nov. 23: Martina McBride

-- Nov. 24: Mannheim Steamroller

The Loft

1374 W. Peachtree St., Atlanta

404-885-1365

www.centerstage-atlanta.com/shows/the-loft/

-- Oct. 26: Lagwagon, Dead to Me, The Flatliners and Useless ID

-- Oct. 27: Propagandhi, The Menzingers and Teenage Bottlerocket

-- Oct. 28: Freelance Whales and Geographer

-- Nov. 2: The Dirty Guv'Nahs and The Delta Saints

-- Nov. 9: The Mighty Diamonds

-- Nov. 10: Pathfinder Metal Fest V featuring Raven

-- Nov. 11: Kreayshawn, Rye Rye, Honey Cocaine and Chippy Nonstop

-- Nov. 13: Timeflies

Moondance Restaurant and Lounge

300 Peachtree Industrial Blvd., Suite 300, Suwanee

770-831-9700

www.moondancelounge.com

-- Friday: The Bretheren Band

-- Sunday: Jarabi

Philips Arena

1 Philips Drive N.W., Atlanta

404-878-3000

www.philipsarena.com

-- Thursday: Dr. David Jeremiah

-- Oct. 28: WWE Hell in a Cell

-- Nov. 17: Madonna

Red Clay Theatre

3116 Main St., Duluth

678-957-7283

www.eddieowenpresents.com

-- Friday: Adron and Paul Melancon

-- Saturday: Tracy Grammer and Cliff Eberhardt

-- Sunday: Patty Griffin

-- Oct. 26: Matthew Perryman Jones

-- Oct. 27: Callaghan and The Highlanders

Red Light Cafe

553 Amsterdam Ave., Atlanta

404-874-7828

www.redlightcafe.com

-- Friday: Treedom

-- Saturday: AFTON Shows

-- Sunday: Portmanteau "Save the Music" Benefit

-- Thursday: The Box Cars

Rialto Center for the Performing Arts

80 Forsyth St. N.W., Atlanta

404-651-4727

www.rialtocenter.org

-- Friday: DeRay Davis

-- Saturday: Capitol Steps

-- Oct. 28: Salon de Danse

-- Nov. 4: Gilberto Gil

-- Nov. 10: Bela Fleck and the Marcus Roberts Trio

Smith's Olde Bar

1578 Piedmont Ave., Atlanta

404-875-1522

www.smithsoldebar.com

-- Friday: Packway Handle Band, High Strung String Band and D.B.A.

-- Saturday: Charlie Mars and Luke Cunningham

-- Monday: Turbine

-- Tuesday: Far From Over and Goldenboy

-- Wednesday: Filligar and The Dead Ships

-- Thursday: Jason Boland &The Stragglers, Buck O Five and The Deadfields

The Tabernacle

152 Luckie St., Atlanta

404-659-9022

tabernacleatl.com

-- Friday: Unashamed Tour featuring Lecrae, Trip Lee and Tdot

-- Saturday: Rufus Wainwright, Ingrid Michaelson and Lucy Wainwright Roche

-- Tuesday: AWOLNATION

-- Thursday: Alanis Morissette and Souleye

-- Oct. 31: Primus 3D

-- Nov. 2: Nas and Ms. Lauryn Hill

-- Nov. 3: The Script

-- Nov. 9: Citizen Cope and Kenny Roby

-- Nov. 10: Regina Spektor

-- Nov. 11: Social Distortion

-- Nov. 14: THE LONGLIVEA$AP TOUR

-- Nov. 20: Lamb of God, In Flames, Hellyeah and Sylosis

-- Nov. 21: Waka Flocka Flame

-- Nov. 26: Megadeth

-- Nov. 29: Of Monsters and Men

Variety Playhouse

1099 Euclid Ave., Atlanta

404-521-1786

www.variety-playhouse.com

-- Friday: Mickey Hart Band

-- Saturday: Yacht Rock Revue

-- Sunday: Alejandro Escovedo and The Sensitive Boys and The Ghost Wolves

-- Wednesday: Minus The Bear, Cursive and Girl in a Coma

-- Thursday: The Psychedelic Furs and The Lemonheads featuring Juliana Hatfield, The Chevin

-- Nov. 1: Cassandra Wilson

-- Nov. 2: The English Beat

-- Nov. 3: Mac Powell of Third Day

-- Nov. 9: Donavon Frankenreiter

-- Nov. 10: Keller Williams

Verizon Wireless Amphitheater at Encore Park

2200 Encore Parkway, Alpharetta

www.vzwamp.com

-- Nov. 1: Rush

-- Nov. 3: Gary Sinise and his Lieutenant Dan Band

Wild Bill's

2075 Market St., Duluth

678-473-1000

www.wildbillsatlanta.com

-- Friday: Friday Night Spotlight

-- Oct. 26: Zombie Bass Massive, Nero, Excision, Bro Safari and Kid Cedek

-- Oct. 27: Halloween Bash Rock 100.5 Spooktacular with Back N Black

-- Nov. 9: Jake Owen, Love & Theft and Georgia Florida Line

-- Nov. 17: Yelawolf

Most tickets available through Ticketmaster at 404-249-6400 or www.ticketmaster.com.