0

State volleyball capsules: A team-by-team look at first-round playoff matches

CLASS AAAAAA

Archer Tigers

Head coach: Jamie McKee

Record: 19-17

Area: 7-AAAAAA, No. 3 seed

First-round opponent: vs. Rockdale Co. at Heritage High School, Thursday at 5:30 p.m.

Key players: MH Jannell Whitfield, Sr. (165 kills, 56 blocks, 35 service aces); S Tiffany Cash, Jr. (338 assists, 66 aces); OH Machaela Sheffield, Jr. (62 kills, 26 aces); OH Maegan Roberts, Jr. (51 kills, 23 aces); RH/MH Danae Jones, Soph. (47 kills, 20 blocks)

Brookwood Broncos

Head coach: Brian Welsch

Record: 23-18

Area: 7-AAAAAA, No. 1 seed

First state opponent: vs. South Gwinnett, Thursday at 6 p.m.

Key players: OH Leslie Stinnett, Sr.; RH Maggie Collins, Sr.; S Hannah Kitchen, Sr.

Collins Hill Eagles

Head coach: Ashley Watson

Record: 16-22

Area: 6-AAAAAA, No. 4 seed

First state opponent: at Johns Creek, Thursday at 6 p.m.

Key players: MH Samantha Rivera, Sr.; S/RH Courtney Oster, Jr.; S Jennifer Ahlswede, Fr.

Grayson Rams

Head coach: Amy Fultz

Record: 11-22

Area: 7-AAAAAA, No. 4 seed

First-round opponent: at Norcross, Thursday at 6 p.m.

Key players: OH Kailyn Fuller, Sr.; L Abbie Johnson, Soph.; MH D'keama Alexis, Sr.

Mill Creek Hawks

Head coach: Brian WilliamsonRecord: 41-10, No. 5 in the state

Area: 6-AAAAAA, No. 2 seed

First-round opponent: vs. Lambert, Thursday at 7 p.m.

Key players: MH/B/RH Emily Wylie, Sr.; S Kaitlyn Lattimer, Sr.; OH Cayla Graham, Jr.; MH Audrey Hoffman, Sr.

Norcross Blue Devils

Head coach: Jeff Cerneka

Record: 36-9

Area: 8-AAAAAA, No. 1 seedFirst-round opponent: vs. Grayson, Thursday at 6 p.m.

Key players: MB Sydney Marshall, Jr. (325 kills, 77 blocks, 128 digs); L Lindsay Holmes, Sr. (330 digs, 57 aces); OH Kolby Meeks, Jr. (231 kills); MB Javonne Stanfield, Sr. (215 kills, 74 blocks); S Sammie Baker, Fr. (444 assists, 75 aces, .950 serve pct.); DS Iana Dingle, Jr. (137 digs, .940 serve pct.)

North Gwinnett Bulldogs

Head coach: Vanessa Henry

Record: 41-6, No. 4 in the state

Area: 6-AAAAAA, No. 1 seed

First-round opponent: vs. Chattahoochee, Thursday at 5:30 p.m.

Key players: MH/MB Kristina Stinson, Sr. (287 kills, 116 aces, 80 blocks); OH Miller Howard, Sr. (281 kills, 216 digs); S MaTia Hughes, Sr. (617 assists, 214 digs); RH Carson Nevels, Soph. (200 kills); L MeKenzie Cronic, Soph. (215 digs)

Parkview Panthers

Head coach: Catherine Zidow

Record: 17-21

Area: 7-AAAAAA, No. 2 seed

First-round opponent: vs. Shiloh, Thursday at 6:30 p.m.

Key players: OH Riley Weyher, Sr. (61 aces, 195 kills, 227 digs); L Justice Davis, Sr. (16 aces, 263 digs); S Cori Harber, Soph. (38 aces, 37 kills, 129 digs, 453 assists)

Shiloh Generals

Head coach: Traci Head

Record: 19-11

Area: 8-AAAAAA, No. 3 seed

First-round opponent: at Parkview, Thursday at 6:30 p.m.

Key players: OH Gloria Watson, Sr. (218 kills, 58 aces, 23 blocks, 167 digs); L Erika Lewis, Sr. (252 digs, 16 assists); S Jacqueline Harris, Sr. (436 assists, 114 digs, 31 blocks, 53 aces); OH Briana Stith, Jr. (27 blocks, 34 aces, 59 digs, 68 kills); OH Brianna Campbell, Sr. (92 blocks, 31 aces, 65 digs, 112 kills); OH Kyana Palmer, Sr. (18 blocks, 23 aces, 92 digs, 41 kills); MH/B Kinsasha Bell, Jr. (8 digs, 52 kills, 54 blocks, 13 aces)

South Gwinnett Comets

Head coach: Chris Langley

Record: 17-24

Area: 8-AAAAAA, No. 4 seed

First-round opponent: at Brookwood, Thursday at 6 p.m.

Key players: OH Aaliyah Myrick, Sr. (163 kills, 30 aces, 125 assists, 61 digs, 20 blocks); OH Deja Stanek, Jr. (127 kills, 31 aces, 82 digs, 14 blocks); MH Malasia Stallworth, Soph. (42 blocks, 120 kills)

CLASS AAAA

Lanier Longhorns

Head coach: Beth Harper

Record: 10-18

Area: 8-AAAA, No. 4 seed

First-round opponent: at Southeast Whitfield, today at 5:30 p.m.

Key players: OH Jordyn Cruz, Soph.; S Jordan Hyndshaw, Fr.; MH/B Victoria Inman, Jr.

CLASS AAA

Buford Wolves

Head coach: Hadli Daniels

Record: 20-15, No. 7 in the state

Area: 5-AAA, No. 3 seed

First-round opponent: at Hart Co., today at 5:30 p.m.

Key players: OH Maggie Roper, Jr. (243 kills, 74 aces); MB Kat Tatum Sr. (43 blocks, 164 kills)

CLASS AA

Greater Atlanta Christian Spartans

Head coach: Kristy Shelton

Record: 26-9, No. 2 in the state

Area: 6-AA, No. 2 seed

First-round opponent: vs. Chattooga, today at 5 p.m.

Key players: S Jennie McCarty, Sr. (638 assists, 264 digs, 21 blocks); OH Emma Taylor, Sr. (224 kills, 44 aces, 20 blocks, 311 digs); OH Tayler McPherson, Jr. (251 kills, 28 aces, 167 digs); RH Madison Kerr, JHr. (200 kills, 39 aces, 20 blocks, 192 digs); L Emily Becker, Fr. (40 aces, 395 digs)

Wesleyan Wolves

Head coach: Ted Russell

Record: 33-11, No. 1 in the state

Area: 6-AA, No. 1 seed

First-round opponent: vs. Coosa, today at 6 p.m.

Key players: L Jennifer Miller, Sr. (484 digs, 71 aces); OH Lauren Frerking, Soph. 223 kills); S Kendra Koetter, Soph. (796 assists, 103 kills); RH Hannah Hoskin, Jr. (136 kills); OH Katie Van Leake, Jr. (215 kills); OH Anna Davis, Sr. (194 kills)

Class A

Hebron Christian Lions

Head coach: Judy Conner

Record: 17-21

Area: 6-A, No. 1 seed

First-round opponent: vs. Kings Ridge Academy, Thursday at 6 p.m.

Key players: MH Eden Murray, Jr. (479 kills, 90 blocks, 44 aces); S Anna Katherine Wilson, Soph. (922 assists, 62 aces, 60 kills); OH Bridgette Oduro, Jr. (221 kills, 32 aces); OH Ashleigh Thomas, Jr. (128 kills); MH Alli Johnson, Soph. (119 kills); L Courtney Civelli, Soph.