0

By venue -- Oct. 12

37 Main

37 E. Main St., Buford

678-288-2030

www.37main.com

-- Friday: Departure

-- Saturday: Eulogy

-- Oct. 19: Poisond and Red White Crue

-- Oct. 20: Slippery When Wet

40 Watt Club

285 W. Washington St., Athens

706-549-7871

www.40watt.com

-- Friday: Abbey Road LIVE!

-- Saturday: Melvins Lite and Tweak Bird

-- Thursday: The Modern Pin-Ups Debut Revue

-- Oct. 19: The Humms, E.X.P, Al Scorch, The Shoal Creek Stranglers and Andrew, Scott, Laura

Aaron's Amphitheatre at Lakewood

2002 Lakewood Ave., Atlanta

404-443-5000

www.livenation.com/venue/aarons-amphitheatre-at-lakewood-tickets

-- Oct. 20: Rascal Flatts, Little Big Town, Edens Edge and Eli Young Band

-- Oct. 25: Rob Zombie and Marilyn Manson

Arena at Gwinnett Center

6400 Sugarloaf Parkway, Duluth

770-813-7500

www.gwinnettcenter.com

-- Oct. 27: Kellogg's Tour of Gymnastic Champions

-- Nov. 5: The Who

-- Nov. 10: Champions Shootout -- PowerShares Series Tennis

-- Nov. 25: The Story Tour: A Christmas Celebration

-- Nov. 29: Eric Church

Performing Arts Center at Gwinnett Center

6400 Sugarloaf Parkway, Duluth

770-813-7500

www.gwinnettcenter.com

-- Friday through Sunday: "Menopause the Musical"

-- Oct. 20-21: Sugarloaf Ballet presents "Peter Pan"

-- Oct. 27: Gujarati Cultural Association presents "Celebrations"

-- Nov. 4: Ludwig Symphony Orchestra Gala Concert

-- Nov. 9-10: Stone Mountain Chorus

-- Nov. 15: S.O.U.L. Area National Debut

-- Nov. 23-25: Northeast Atlanta Ballet presents "The Nutcracker"

Atlanta Civic Center

395 Piedmont Ave. N.E., Atlanta

404-523-6275

www.atlantaciviccenter.com

-- Oct. 19: The Weeknd

-- Nov. 3: Guns N Hoses Charity Boxing Event

-- Nov. 8-11: "Behind the Pulpit"

Center Stage

1374 W. Peachtree St.

404-885-1365

www.centerstage-atlanta.com

-- Friday: YTF Legacy Concert and Ryan Higa

-- Saturday: Dub FX, Flower Fairy, Snareophobe, Starfighterz and Sorted

-- Oct. 19: The Temper Trap and The Neighbourhood

-- Oct. 20: Die Antwoord

-- Oct. 21: Xavier Rudd

-- Oct. 28: A Celebration of the Life & Spirit of Ed Hopson

-- Nov. 8: Walk Off the Earth

-- Nov. 9: Taking Back Sunday, Bayside and Transit

-- Nov. 10: Anthony David

-- Nov. 15: 2012 Funniest Accountant

-- Nov. 21: The Stuffing

Cobb Energy Performing Arts Centre

2800 Cobb Galleria Parkway, Atlanta

www.cobbenergycentre.com

770-916-2800

-- Saturday: Sinbad

-- Sunday: Georgia Music Hall of Fame Awards

-- Oct. 19: Esperanza Spalding and Terri Lyne Carrington

-- Oct. 28-29: "Adventures of Huckleberry Finn"

-- Nov. 10, 13, 16, 18: The Atlanta Opera present "Carmen"

-- Nov. 25: Ray LaMontagne

-- Nov. 30: Dave Koz and friends Christmas tour

Eddie's Attic

515-B N. McDonough St., Decatur

404-377-4976

www.eddiesattic.com

-- Friday: The Shadowboxers

-- Saturday: Rudy Currence

-- Sunday: Jan Smith Student Showcase

-- Tuesday: Bernadette Seacrest, Kris Dales and Alex Maryol

-- Wednesday: Tim O'Brien, Mollie O'Brien and Rich Moore

-- Thursday: Willy Porter

-- Oct. 19: Eliot Bronson and Yonder Orphans

-- Oct. 20: The Black Lillies

-- Oct. 21: Kelly McFarling

Everett's Music Barn

4055 Stonecypher Road, Suwanee

770-945-5628

everettbrothers.com

-- Saturday: Charlie Sizemore

-- Oct. 20: All day benefit

-- Oct. 27: Counterpoint

-- Nov. 3: The Tyler Williams Band

-- Nov. 24: The Larry Stephenson Band

Ferst Center for the Arts

349 Ferst Drive, Georgia Tech Campus

404-894-9600

www.ferstcenter.gatech.edu

-- Oct. 21: TAIKOPROJECT

-- Oct. 26: Surround Sounds concert

Fox Theatre

660 Peachtree St. N.E., Atlanta

404-881-2100

www.foxtheatre.org

-- Friday: Dispatch

-- Saturday: Australian Pink Floyd

-- Thursday: R. Kelly

-- Oct. 24: Theresa Caputo: "The Long Island Medium"

-- Oct. 26: STS9

-- Nov. 1: Frankie Valli

-- Nov. 4: Celtic Thunder

-- Nov. 7: Heart

-- Nov. 10: Chris Tucker

-- Nov. 23: Martina McBride

-- Nov. 24: Mannheim Steamroller

The Loft

1374 W. Peachtree St., Atlanta

404-885-1365

www.centerstage-atlanta.com/shows/the-loft/

-- Friday: Mamadee and the Revolution Band

-- Tuesday: Ryan Leslie

-- Wednesday: The White Panda

-- Thursday: Los Lonely Boys and The Best Brothers

-- Oct. 26: Lagwagon, Dead to Me, The Flatliners and Useless ID

-- Oct. 27: Propagandhi, The Menzingers and Teenage Bottlerocket

-- Oct. 28: Freelance Whales and Geographer

-- Nov. 2: The Dirty Guv'Nahs and The Delta Saints

-- Nov. 9: The Mighty Diamonds

-- Nov. 10: Pathfinder Metal Fest V featuring Raven

-- Nov. 11: Kreayshawn, Rye Rye, Honey Cocaine and Chippy Nonstop

-- Nov. 13: Timeflies

Moondance Restaurant and Lounge

300 Peachtree Industrial Blvd., Suite 300, Suwanee

770-831-9700

www.moondancelounge.com

-- Saturday: One year anniversary with Band of Gold

-- Sunday: The Fly Cats

-- Thursday: Betty Seni

-- Oct. 19: The Bretheren Band

-- Oct. 21: Jarabi

Philips Arena

1 Philips Drive N.W., Atlanta

404-878-3000

www.philipsarena.com

-- Friday through Sunday: Disney on Ice presents "Rockin' Ever After"

-- Oct. 25: Dr. David Jeremiah

-- Oct. 28: WWE Hell in a Cell

-- Nov. 17: Madonna

Red Clay Theatre

3116 Main St., Duluth

678-957-7283

www.eddieowenpresents.com

-- Saturday: Roxie Watson

-- Sunday: Blame Sally and Caroline Aiken

-- Thursday: Paul Barrere and Fred Tackett of Little Feat

-- Oct. 19: Adron and Paul Melancon

-- Oct. 20: Tracy Grammer and Cliff Eberhardt

-- Oct. 21: Patty Griffin

-- Oct. 26: Matthew Perryman Jones

-- Oct. 27: Callaghan and The Highlanders

Red Light Cafe

553 Amsterdam Ave., Atlanta

404-874-7828

www.redlightcafe.com

-- Friday: Side Seat Driver, Hermits of Suburbia and Alabama Limo

-- Saturday: The Moonlighters and The Eliza Kelley Project

-- Sunday: Andy Liechty and Vanessa Deliz

-- Thursday: Danny Barnes

-- Oct. 19: Treedom

-- Oct. 20: AFTON Shows

Rialto Center for the Performing Arts

80 Forsyth St. N.W., Atlanta404-651-4727

www.rialtocenter.org

-- Oct. 19: DeRay Davis

-- Oct. 20: Capitol Steps

-- Oct. 28: Salon de Danse

-- Nov. 4: Gilberto Gil

-- Nov. 10: Bela Fleck and the Marcus Roberts Trio

Smith's Olde Bar

1578 Piedmont Ave., Atlanta

404-875-1522

www.smithsoldebar.com

-- Friday: I.O.Z., The Mantras and Fannel Church

-- Saturday: Carbon Leaf and Elliott Holden

-- Sunday: Kuhluzhon, Mobley and Luna & Sol

-- Monday: Tombre Coup, MiZ and Marcus Wilbur

-- Tuesday: Clayton Jones & The Bucks, Daniel Crawford & Johnny Stimson and Comrade Blue

-- Wednesday: Ben Miller Band and Tim McNary

-- Thursday: Moreland & Arbuckle

The Tabernacle

152 Luckie St., Atlanta

404-659-9022tabernacleatl.com

-- Friday: Dispatch

-- Thursday: Gov't Mule

-- Oct. 19: Unashamed Tour featuring Lecrae, Trip Lee and Tdot

-- Oct. 20: Rufus Wainwright, Ingrid Michaelson and Lucy Wainwright Roche

-- Oct. 23: AWOLNATION

-- Oct. 25: Alanis Morissette and Souleye

-- Oct. 31: Primus 3D

-- Nov. 2: Nas and Ms. Lauryn Hill

-- Nov. 3: The Script

-- Nov. 9: Citizen Cope and Kenny Roby

-- Nov. 10: Regina Spektor

-- Nov. 11: Social Distortion

-- Nov. 14: THE LONGLIVEA$AP TOUR

-- Nov. 20: Lamb of God, In Flames, Hellyeah and Sylosis

-- Nov. 21: Waka Flocka Flame

-- Nov. 26: Megadeth

-- Nov. 29: Of Monsters and Men

Variety Playhouse

1099 Euclid Ave., Atlanta

404-521-1786

www.variety-playhouse.com

-- Friday: Matt & Kim and Oberhofer

-- Tuesday: Jens Lekman and Taken By Trees

-- Thursday: Henry Rollins "Capitalism"

-- Oct. 19: Mickey Hart Band

-- Oct. 20: Yacht Rock Revue

-- Oct. 21: Alejandro Escovedo and The Sensitive Boys and The Ghost Wolves

-- Oct. 24: Minus The Bear, Cursive and Girl in a Coma

-- Oct. 25: The Psychedelic Furs and The Lemonheads featuring Juliana Hatfield, The Chevin

-- Nov. 1: Cassandra Wilson

-- Nov. 2: The English Beat

-- Nov. 3: Mac Powell of Third Day

-- Nov. 9: Donavon Frankenreiter

-- Nov. 10: Keller Williams

Verizon Wireless Amphitheater at Encore Park

2200 Encore Parkway, Alpharetta

www.vzwamp.com

-- Nov. 1: Rush

-- Nov. 3: Gary Sinise and his Lieutenant Dan Band

Wild Bill's

2075 Market St., Duluth

678-473-1000

www.wildbillsatlanta.com

-- Friday: Armin Van Buuren

-- Saturday: Gary Allan and Clayton Anderson

-- Oct. 26: Zombie Bass Massive, Nero, Excision, Bro Safari and Kid Cedek

-- Oct. 27: Halloween Bash Rock 100.5 Spooktacular with Back N Black

-- Nov. 9: Jake Owen, Love & Theft and Georgia Florida Line

-- Nov. 17: Yelawolf

Most tickets available through Ticketmaster at 404-249-6400 or www.ticketmaster.com.