photo

Jack White will perform at The Fox Theatre in Atlanta on Tuesday.

37 Main

37 E. Main St., Buford

678-288-2030

www.37main.com

• Friday: Mad Margritt

• Saturday: US

• Oct. 12: Departure

• Oct. 13: Eulogy

40 Watt Club

285 W. Washington St., Athens

706-549-7871

www.40watt.com

• Friday: White Rabbits and Easter Island

• Saturday: Antibalas and Tumbleweed Stampede

• Tuesday: Band of Skulls and Ponderosa

• Wednesday: Tennis and Wild Belle

• Thursday: Mute Math and Civil Twilight

• Oct. 12: Abbey Road LIVE!

• Oct. 13: Melvins Lite and Tweak Bird

• Oct. 18: The Modern Pin-Ups Debut Revue

Aaron’s Amphitheatre at Lakewood

2002 Lakewood Ave., Atlanta

404-443-5000

www.livenation.com/venue/aarons-amphitheatre-at-lakewood-tickets

• Friday: Miranda Lambert

• Saturday: Journey, Pat Benatar and Loverboy

• Oct. 20: Rascal Flatts, Little Big Town, Edens Edge and Eli Young Band

• Oct. 25: Rob Zombie and Marilyn Manson

Arena at Gwinnett Center

6400 Sugarloaf Parkway, Duluth

770-813-7500

www.gwinnettcenter.com

• Friday: Catalyst Conference

• Saturday: Vicente Fernandez

• Sunday: Gwinnett Football League Cheer Off 2012

• Oct. 27: Kellogg’s Tour of Gymnastic Champions

• Nov. 5: The Who

• Nov. 10: Champions Shootout — PowerShares Series Tennis

• Nov. 25: The Story Tour: A Christmas Celebration

• Nov. 29: Eric Church

Performing Arts Center at Gwinnett Center

6400 Sugarloaf Parkway, Duluth

770-813-7500

www.gwinnettcenter.com

• Friday through Sunday, Tuesday through Oct. 14: “Menopause the Musical”

• Oct. 20-21: Sugarloaf Ballet presents “Peter Pan”

• Oct. 27: Gujarati Cultural Association presents “Celebrations”

• Nov. 4: Ludwig Symphony Orchestra Gala Concert

• Nov. 9-10: Stone Mountain Chorus

• Nov. 15: S.O.U.L. Area National Debut

• Nov. 23-25: Northeast Atlanta Ballet presents “The Nutcracker”

Atlanta Civic Center

395 Piedmont Ave. N.E., Atlanta

404-523-6275

www.atlantaciviccenter.com

• Oct. 19: The Weeknd

• Nov. 3: Guns N Hoses Charity Boxing Event

• Nov. 8-11: “Behind the Pulpit”

Center Stage

1374 W. Peachtree St.

404-885-1365

www.centerstage-atlanta.com

• Saturday: Raju Lama

• Oct. 12: YTF Legacy Concert and Ryan Higa

• Oct. 13: Dub FX, Flower Fairy, Snareophobe, Starfighterz and Sorted

• Oct. 19: The Temper Trap and The Neighbourhood

• Oct. 20: Die Antwoord

• Oct. 21: Xavier Rudd

• Nov. 8: Walk Off the Earth

• Nov. 9: Taking Back Sunday, Bayside and Transit

• Nov. 10: Anthony David

• Nov. 15: 2012 Funniest Accountant

• Nov. 21: The Stuffing

Chastain Park Amphitheater

4469 Stella Drive N.W., Atlanta

404-233-2227

www.chastainseries.com

• Friday: Gotye, Missy Higgins and Jonti

Cobb Energy Performing Arts Centre

2800 Cobb Galleria Parkway, Atlanta

www.cobbenergycentre.com

770-916-2800

• Friday through Sunday: “Chicago”

• Monday: The Shins

• Oct. 13: Sinbad

• Oct. 14: Georgia Music Hall of Fame Awards

• Oct. 19: Esperanza Spalding and Terri Lyne Carrington

• Oct. 28-29: “Adventures of Huckleberry Finn”

• Nov. 10, 13, 16, 18: The Atlanta Opera present “Carmen”

• Nov. 25: Ray LaMontagne

• Nov. 30: Dave Koz and friends Christmas tour

Eddie’s Attic

515-B N. McDonough St., Decatur

404-377-4976

www.eddiesattic.com

• Friday: The SteelDrivers

• Saturday: Michelle Malone and Deja Vu

• Sunday: David Leinweber and Jean Moon

• Tuesday: Stories On The Square

• Wednesday: Betsy Kingston & The Crowns and John Thrasher

• Thursday: Janis Ian

• Oct. 12: The Shadowboxers

• Oct. 13: Rudy Currence

• Oct. 14: Jan Smith Student Showcase

• Oct. 16: Bernadette Seacrest, Kris Dales and Alex Maryol

• Oct. 17: Tim O’Brien, Mollie O’Brien and Rich Moore

• Oct. 18: Willy Porter

• Oct. 19: Eliot Bronson and Yonder Orphans

• Oct. 20: The Black Lillies

• Oct. 21: Kelly McFarling

Everett’s Music Barn

4055 Stonecypher Road, Suwanee

770-945-5628

everettbrothers.com

• Saturday: Potter’s Clay

• Oct. 13: Charlie Sizemore

• Oct. 20: All day benefit

• Oct. 27: Counterpoint

• Nov. 3: The Tyler Williams Band

• Nov. 24: The Larry Stephenson Band

Ferst Center for the Arts

349 Ferst Drive, Georgia Tech Campus

404-894-9600

www.ferstcenter.gatech.edu

• Friday: Keiko Matsui

• Oct. 21: TAIKOPROJECT

• Oct. 26: Surround Sounds concert

Fox Theatre

660 Peachtree St. N.E., Atlanta

404-881-2100

www.foxtheatre.org

• Tuesday: Jack White

• Oct. 12: Dispatch

• Oct. 3: Australian Pink Floyd

• Oct. 18: R. Kelly

• Oct. 24: Theresa Caputo: “The Long Island Medium”

• Oct. 26: STS9

• Nov. 1: Frankie Valli

• Nov. 4: Celtic Thunder

• Nov. 7: Heart

• Nov. 10: Chris Tucker

• Nov. 23: Martina McBride

• Nov. 24: Mannheim Steamroller

The Loft

1374 W. Peachtree St., Atlanta

404-885-1365

www.centerstage-atlanta.com/shows/the-loft/

• Oct. 12: Mamadee and the Revolution Band

• Oct. 16: Ryan Leslie

• Oct. 17: The White Panda

• Oct. 18: Los Lonely Boys and The Best Brothers

• Oct. 26: Lagwagon, Dead to Me, The Flatliners and Useless ID

• Oct. 27: Propagandhi, The Menzingers and Teenage Bottlerocket

• Oct. 28: Freelance Whales and Geographer

• Nov. 2: The Dirty Guv’Nahs and The Delta Saints

• Nov. 9: The Mighty Diamonds

• Nov. 10: Pathfinder Metal Fest V featuring Raven

• Nov. 11: Kreayshawn, Rye Rye, Honey Cocaine and Chippy Nonstop

• Nov. 13: Timeflies

Moondance Restaurant and Lounge

300 Peachtree Industrial Blvd., Suite 300, Suwanee

770-831-9700

www.moondancelounge.com

• Saturday: SRO

• Sunday: Jabari

• Thursday: Betty Seni

• Oct. 13: One year anniversary with Band of Gold

• Oct. 14: The Fly Cats

• Oct. 18: Betty Seni

• Oct. 19: The Bretheren Band

• Oct. 21: Jarabi

Philips Arena

1 Philips Drive N.W., Atlanta

404-878-3000

www.philipsarena.com

• Friday and Saturday: Bishop T.D. Jakes presents “Woman Thou Art Loosed”

• Wednesday through Oct. 14: Disney on Ice presents “Rockin’ Ever After”

• Oct. 25: Dr. David Jeremiah

• Oct. 28: WWE Hell in a Cell

• Nov. 17: Madonna

Red Clay Theatre

3116 Main St., Duluth

678-957-7283

www.eddieowenpresents.com

• Friday: Gasoline Brothers, Young America and Uncommon - of Gwinnett School of Rock

• Saturday: Jan Smith, Peter Vogl, Lesa MacGregor and Micheal Doke

• Wednesday: Janis Ian and Diana Jones

• Oct. 13: Roxie Watson

• Oct. 14: Blame Sally and Caroline Aiken

• Oct. 18: Paul Barrere and Fred Tackett of Little Feat

• Oct. 19: Adron and Paul Melancon

• Oct. 20: Tracy Grammer and Cliff Eberhardt

• Oct. 21: Patty Griffin

• Oct. 26: Matthew Perryman Jones

• Oct. 27: Callaghan and The Highlanders

Red Light Cafe

553 Amsterdam Ave., Atlanta

404-874-7828

www.redlightcafe.com

• Saturday and Sunday: AFTON Shows

• Tuesday: Breast Cancer Benefit

• Oct. 12: Orbit Bear

• Oct. 13: The Moonlighters and The Eliza Kelley Project

• Oct. 18: Danny Barnes

• Oct. 19: Treedom

• Oct. 20: AFTON Shows

Rialto Center for the Performing Arts

80 Forsyth St. N.W., Atlanta

404-651-4727

www.rialtocenter.org

• Friday: Atlanta Korean Film Festival Opening Ceremony

• Saturday: Third World Band

• Oct. 20: Capitol Steps

• Oct. 28: Salon de Danse

• Nov. 4: Gilberto Gil

• Nov. 10: Bela Fleck and the Marcus Roberts Trio

Smith’s Olde Bar

1578 Piedmont Ave., Atlanta

404-875-1522

www.smithsoldebar.com

• Friday: Jackie Greene, Ruston Kelly and 68-75

• Saturday: Yarn and Caroline Story

• Sunday: Themestory

• Monday: Cris Cab

• Wednesday: Julian Velard and Ruby Velle Trio

• Thursday: No Justice and Eric Dodd

• Oct. 12: I.O.Z., The Mantras and Fannel Church

• Oct. 13: Carbon Leaf and Elliott Holden

• Oct. 14: Luna & Sol

The Tabernacle

152 Luckie St., Atlanta

404-659-9022

tabernacleatl.com

• Saturday: Grace Potter and the Nocturnals and Rayland Baxter

• Sunday: Prince Royce

• Tuesday: Silversun Pickups, Cloud Nothings and Atlas Genius

• Oct. 18: Gov’t Mule

• Oct. 19: Unashamed Tour featuring Lecrae, Trip Lee and Tdot

• Oct. 20: Rufus Wainwright, Ingrid Michaelson and Lucy Wainwright Roche

• Oct. 23: AWOLNATION

• Oct. 25: Alanis Morissette and Souleye

• Oct. 31: Primus 3D

• Nov. 2: Nas and Ms. Lauryn Hill

• Nov. 3: The Script

• Nov. 9: Citizen Cope and Kenny Roby

• Nov. 10: Regina Spektor

• Nov. 11: Social Distortion

• Nov. 14: THE LONGLIVEA$AP TOUR

• Nov. 20: Lamb of God, In Flames, Hellyeah and Sylosis

• Nov. 21: Waka Flocka Flame

• Nov. 26: Megadeth

• Nov. 29: Of Monsters and Men

Variety Playhouse

1099 Euclid Ave., Atlanta

404-521-1786

www.variety-playhouse.com

• Friday: Gungor

• Sunday: Pat Metheny Unity Band

• Monday: Jovanotti and Diego Garcia

• Thursday: Ryan Bingham and The Americans

• Oct. 12: Matt & Kim and Oberhofer

• Oct. 13: Emeli Sande

• Oct. 16: Jens Lekman and Taken By Trees

• Oct. 18: Henry Rollins – “Capitalism”

• Oct. 19: Mickey Hart Band

• Oct. 20: Yacht Rock Revue

• Oct. 21: Alejandro Escovedo and The Sensitive Boys and The Ghost Wolves

• Oct. 24: Minus The Bear, Cursive and Girl in a Coma

• Oct. 25: The Psychedelic Furs and The Lemonheads featuring Juliana Hatfield, The Chevin

• Nov. 1: Cassandra Wilson

• Nov. 2: The English Beat

• Nov. 3: Mac Powell of Third Day

• Nov. 9: Donavon Frankenreiter

• Nov. 10: Keller Williams

Verizon Wireless Amphitheater at Encore Park

2200 Encore Parkway, Alpharetta

www.vzwamp.com

• Saturday: Alan Jackson, Clay Walker, Corbett Jackson & Jana Kramer

• Nov. 1: Rush

• Nov. 3: Gary Sinise and his Lieutenant Dan Band

Wild Bill’s

2075 Market St., Duluth

678-473-1000

www.wildbillsatlanta.com

• Friday: 2 Turnt Up Nawfside Showcase

• Saturday: Almost Kings, Dangerous New Machine and Bridge to Grace

• Oct. 12: Armin Van Buuren

• Oct. 13: Gary Allan and Clayton Anderson

• Oct. 27: Halloween Bash Rock 100.5 Spooktacular with Back N Black

• Nov. 9: Jake Owen, Love & Theft and Georgia Florida Line

• Nov. 17: Yelawolf

Most tickets available through Ticketmaster at 404-249-6400 or www.ticketmaster.com.