0

Diamond Club honors county's best in high school softball

The Gwinnett County Diamond Club held its season-ending banquet Monday night at Providence Christian Academy to honor the county's best from high school fastpitch softball this season.

Archer, which won the school's first-ever state title last month, was named team of the year and the Tigers' leader, Kris Daniels, was voted county coach of the year. Archer senior Nani Cabrales also was selected as Gwinnett's pitcher of the year.

The other top award-winners were Brookwood's Mandy Blackwell (player of the year), Peachtree Ridge's Sam Pierannunzi (offensive player of the year), Brookwood's Susan Norris (defensive player of the year) and Class AAA state champion Buford, which was voted program of the year.

The club also honored the following players:

All-County, 8-AAAAAA

Pitchers

Amanda Ablan, Brookwood

Amanda Chambers, Parkview

Position players

Alesha Mann, Archer

Alliyah Williams, Archer

Jaqui Switzer, Archer

Tahra Johnson, Archer

Morgan Robinson, Parkview

Ally Claytor, Parkview

Taylor Denton, Grayson

Stephanie Snyder, Grayson

Megan Litumbe, Brookwood

Taiylor Rinehart, Brookwood

Cortni Jones, Shiloh

Katie McMillian, Dacula

Taylor Hogan, South Gwinnett

Haley Swords, South Gwinnett

Honorable mention: Jenna Graham, Archer; Brittany Maresette, Archer; Samantha Kates, Dacula; Kristan Lizardi, Dacula; Kendra Pfister, Dacula; Breanna Ethridge, Grayson; Amber Miller, Grayson; Sierra Smith, Grayson; Jen Spangler, Grayson; Patty Dennison, Parkview; Taylor Muirhead, Parkview; Eryn Stepp, Parkview; Andrea Rosario, South Gwinnett.

All-County 7-AAAAAA

Pitchers

Aeshia Miles, Collins Hill

Jeannie Perrucci, Duluth

Position players

Lauren Bennett, Mill Creek

Taylor Rogers, Mill Creek

Morgan Bell, Mill Creek

Sarah Peery, Mill Creek

Payton Wilson, Collins Hill

Brea Dickey, Collins Hill

Danielle Patterson, Collins Hill

Kendall McKinney, North Gwinnett

Alaina Hall, North Gwinnett

Draven Sonnon, North Gwinnett

Kayla Jones, Peachtree Ridge

Savanna Turvy, Peachtree Ridge

Taylor Miller, Mountain View

Vanessa Bradford, Norcross

Honorable mention: Amanda Chance, Collins Hill; Jaimie Hoover, Collins Hill; Laine Simmons, Collins Hill; Cassie Kooker, Duluth; Toni Perrucci, Duluth; Reina Sycamore, Duluth; Courtney Kichefski, Mountain View; Kelly Schmidt, Norcross; Kinsley Jennings, North Gwinnett; Mallory Koepke, North Gwinnett.

All-County Class AAAA-A

Pitchers

Bria Bush, Buford

Amanda DeLaPerriere, Wesleyan

Position players

Niki Cook, Buford

Drew Puckett, Buford

Jazmin Hawkins, Buford

Courtney Czentnar, GAC

Grace DeBoer, GAC

Emily Helton, Hebron

Taylor Ruehle, Hebron

CaraMia Tsirigos, Wesleyan

Katie Frerking, Wesleyan

Victoria DiStasi, Wesleyan

Jessie Kowalewicz, Providence

Katy Barry, Providence

Brittany Tuttle, Providence

Hannah Coursey, Lanier

Honorable mention: Jordan Deep, Buford; Remington Hasty, Buford; Bekah Rude, Buford; Mary Johnson, GAC; Jordan Smalls, GAC; Holland Coursey, Lanier; Kaylee Ramos, Lanier; Keisha Stone, Lanier; MacKenzie Tuttle, Providence; Dacia Jones, Wesleyan.

Scholar-Athlete Award

Archer: Taylor Harris

Berkmar: Meagan Naraine

Brookwood: Taylor Stercay

Buford: Lanae Hodnett

Central Gwinnett: Aaja Matticx

Collins Hill: Laine Simmons

Dacula: Katelyn Daniels

Duluth: Toni Perrucci

GAC: Caroline Oglesby

Grayson: Breanna Ethridge

Hebron: Taylor Ruehle

Lanier: Holland Coursey, Hannah Coursey

Mill Creek: Jessica Grimes

Mountain View: Kaylee Hennelly

Norcross: Nancy Thompson

North Gwinnett: Megan Kimble

Parkview: Jordan Moody

Peachtree Ridge: Julie McCallum

Providence Christian: Jessie Kowalewicz

Shiloh: Elizabeth Humes

South Gwinnett: Taylor Hogan

Wesleyan: Victoria DiStasi

August Team of the Month

Nani Cabrales, Archer; Alesha Mann, Archer; Meagan Naraine, Berkmar; Queen Briggs, Berkmar; Mandy Blackwell, Brookwood; Amanda Ablan, Brookwood; Jazmin Hawkins, Buford; Bekah Rude, Buford; Faith Dickerson, Central Gwinnett; Jazznee Cooper, Central Gwinnett; Aeshia Miles, Collins Hill; Brea Dickey, Collins Hill; Kendra Pfister, Dacula; Kristan Lizardi, Dacula; Kayla Brown, Duluth; Cassie Kooker, Duluth; Courtney Czentnar, GAC; Mary Johnson, GAC; Breanna Ethridge, Grayson; Amber Miller, Grayson; Emily Helton, Hebron; Taylor Ruehle, Hebron; Hannah Coursey, Lanier; Holland Coursey, Lanier; Lauren Bennett, Mill Creek; Sarah Peery, Mill Creek; Taylor Miller, Mountain View; Courtney Kichefski, Mountain View; Vanessa Bradford, Norcross; Kelly Schmidt, Norcross; Kinsley Jennings, North Gwinnett; Amanda Shimmin, North Gwinnett; Ally Claytor, Parkview; Morgan Robinson, Parkview; Sam Pierannunzi, Peachtree Ridge; Quinn Hill, Peachtree Ridge; Katy Barry, Providence; Jessie Kowalewicz, Providnece; Cortni Jones, Shiloh; Areca Bender, Shiloh; Chelsea Twardowski, South Gwinnett; Haley Swords, South Gwinnett; CaraMia Tsirigos, Wesleyan; Amanda DeLaPerriere, Wesleyan.