0

Coaches announce all-county lacrosse awards

The Gwinnett County high school lacrosse coaches voted on all-county honors last week and the award-winners were honored Monday night at Collins Hill with a season-ending banquet sponsored by the Gwinnett Lacrosse League.

Peachtree Ridge girls coach Michael Thomas and Collins Hill boys coach Ryan Keefer were voted as head coaches of the year, while Peachtree Ridge swept the assistant coach of the year awards as both Pam Overstreet and Sam Walker were honored. Jerry Consie of Duluth Youth Lacrosse and Christine Scartz of Grayson Youth Lacrosse were picked as community volunteers of the year while the honor of service award went to Patrick Edmonds of Grayson Youth Lacrosse.

The players of the year and all-county selections also were recognized at the banquet. Those award-winners are as follows:

Boys Award-Winners

Attack

Player of the year

Holin Axley, Collins Hill

First team

Whit Anderson, GAC

Michael Ruffcorn, Peachtree Ridge

Ben Mertz, Grayson

Steven Lee, Peachtree Ridge

Second team

Ben Loyal, Duluth

Zach Dirske, Grayson

Blake Davis, Wesleyan

Alec Bussink, Mill Creek

Midfield

Player of the year

Nick Kozlowski, Mill Creek

First team

Eric Reynolds, GAC

Gunner Cape, GAC

Garrett Gorski, Grayson

Jacob Lee, Peachtree Ridge

Second team

Thatcher Smith, Grayson

Brendan Eckard, Duluth

James Shimkus, North Gwinnett

Jake Miller, Wesleyan

Defense

Player of the year

Nick Provost, North Gwinnett

First team

Michael Williams, Collins Hill

Davis Bayles, Collins Hill

Jacob Johnson, Peachtree Ridge

Will Woodward, Brookwood

Second team

Aaron Amin, North Gwinnett

Garrett Miller, Peachtree Ridge

Michael Santry, Grayson

Trent Walker, Mill Creek

Specialty

Player of the year

Patrick Fennell, Mill Creek

First team

Dan Constant, North Gwinnett

Second team

Tate Domansky, Grayson

Goalie

Player of the year

Greg Rose, Peachtree Ridge

First team

Alex Schneider, Mill Creek

Second team

Stewart Butler, GAC

Alex Riggin, North Gwinnett

Academic Award

Player of the year

Ryan Hutcheson, Grayson

Patrick Fennell, Mill Creek

First team

Greg Rose, Peachtree Ridge

Second team

Tim Singer, Collins Hill

Girls Award-Winners

Attack

Player of the year

Michelle Fortier, Peachtree Ridge

First team

Courtney O'Leary, Wesleyan

Victoria Petrassi, Parkview

Sylvia Chou, North Gwinnett

Alexis Ordini, Mill Creek

Second team

Caroline Jordan, Wesleyan

Darbie Frisbie, Peachtree Ridge

Paige Miller, Brookwood

Kara Knapik, Collins Hill

Midfield

Player of the year

Ali Cole, Duluth

First team

Rachel Harper, Peachtree Ridge

Tori Windom, Mill Creek

Kelly Spevacek, Parkview

Lindsey Thompson, Brookwood

Second team

Michelle Vasques, Collins Hill

Anna Britt, Collins Hill

Hannah Wood, Grayson

Lyndsay Parris, Grayson

Defense

Player of the year

Tate Davis, Brookwood

First team

Sarah Curlee, Parkview

Breanna Buckley, Mill Creek

Julianne Pham, Duluth

Missy Byrd, Wesleyan

Sabrina Han, Peachtree Ridge

Second team

Naomi Killian, Parkview

Tiffany Romero, North Gwinnett

Allison Jackson, Mill Creek

Riley Poynter, Collins Hill

Goalie

Player of the year

Izzy Ivory, Peachtree Ridge

Chandler Griffin, Mill Creek

First team

Lisa McManus, Parkview

Second team

Paige Falkowski, Duluth

Academic Award

Player of the year

Brittany Marquis, Brookwood

First team

Lisa McManus, Parkview

Second team

Lauren Aycock, North Gwinnett