0

Gwinnett County track and field results

Gwinnett County Track and Field Championships

Monday

At Mill Creek

Girls

Team standings

  1. Peachtree Ridge, 119

  2. Brookwood, 80

  3. Norcross, 65

  4. Mill Creek, 61

  5. Grayson, 55

  6. Parkview, 52

  7. Central Gwinnett, 37

  8. Berkmar, 35

  9. GAC, 33

  10. Shiloh, 25

  11. North Gwinnett, 25

  12. Collins Hill, 22

  13. Dacula, 20

  14. Archer, 13

  15. Providence, 9

  16. Duluth, 4

  17. Lanier, 2

  18. South Gwinnett, 2

  19. Mountain View, 2

400 relay

  1. Parkview, 48.40

  2. GAC, 48.46

  3. Shiloh, 48.55

  4. Peachtree Ridge, 48.83

  5. Brookwood, 48.89

  6. Berkmar, 49.70

  7. Norcross, 50.66

  8. Grayson, DNF

3,200 relay

  1. North Gwinnett, 10:25.41

  2. Brookwood, 10:25.93

  3. Peachtree Ridge, 10:34.35

  4. Parkview, 10:36.13

  5. Mill Creek, 10:36.95

  6. Collins Hill, 10:48.41

  7. Central Gwinnett, 10:49.00

  8. Berkmar, 10:59.81

400

  1. Sonikqua Walters, Peachtree Ridge, 54.79*

  2. Aliyah Abrams, Grayson, 54.88

  3. Malayshia George, Mill Creek, 55.77

  4. Elexis Guster, Berkmar, 57.10

  5. Frantia Boudreaux, Shiloh, 57.93

  6. Darielle Oliver, Parkview, 58.58

  7. Monique Bennett, Collins Hill, 1:00.19

  8. Alexandra Frazier, Central Gwinnett, 1:00.22

100

  1. Jasmine Abrams, Grayson, 11.73*

  2. Simone Glenn, Brookwood, 12.00

  3. Maileka Slayton, GAC, 12.22

  4. Brittany Arnold, GAC, 12.28

  5. Akua Obeng-Akrofi, Archer, 12.40

  6. Tatiana Wayne, Parkview, 12.46

  7. Iceis Walker, Mountain View, 12.57

  8. Zensha Tennyson, Shiloh, 12.63

100 hurdles

  1. Autumnn Burnett, Peachtree Ridge, 14.50*

  2. Kendra Purifoye, Peachtree Ridge, 15.45

  3. Megan Kimble, North Gwinnett, 15.72

  4. Moneice Watson, Berkmar, 15.93

  5. Demichia Higgins, Duluth, 16.13

  6. Claire Cashin, Brookwood, 16.27

  7. Lavien Smith, Lanier, 16.42

  8. Shanon Jordan, Mill Creek, 16.68

800

  1. QuanDra Shanks, Brookwood, 2:18.82

  2. Paige Tucker, Peachtree Ridge, 2:23.40

  3. Natalie Raia, North Gwinnett, 2:24.40

  4. Laurel Wilson, Peachtree Ridge, 2:24.74

  5. Kelsey Fervier, GAC, 2:25.30

  6. Valerie Ward, Parkview, 2:26.16

  7. Janet Detweiler, Parkview, 2:26.60

  8. Claire Dunlap, Brookwood, 2:27.57

200

  1. Jasmine Abrams, Grayson, 24.06

  2. Malayshia George, Mill Creek, 24.51

  3. Sonikqua Walters, Peachtree Ridge, 24.52

  4. Aliyah Abrams, Grayson, 24.66

  5. Akua Obeng-Akrofi, Archer, 25.27

  6. Simone Glenn, Brookwood, 25.28

  7. Brittany Arnold, GAC, 25.45

300 hurdles

  1. Autumnn Burnett, Peachtree Ridge, 42.58

  2. Elexis Guster, Berkmar, 33.32

  3. Kamilah Bakari, Norcross, 44.81

  4. Claire Cashin, Brookwood, 45.49

  5. Nicolette Cerne, Parkview, 45.70

  6. LaTasha Pride, Norcross, 47.07

  7. Ganiyat Bakare, Berkmar, 47.33

  8. Megan Kimble, North Gwinnett, 47.95

3,200

  1. Caroline Kissel, Brookwood, 11:12.47

  2. Lauren Kelly, Peachtree Ridge, 11:17.25

  3. Katherine Yost, Norcross, 11:19.65

  4. Tayler Tuttle, Providence, 11:39.53

  5. Sara Brown, Parkview, 11:50.41

  6. Laura Boswell, Parkview, 11:54.26

  7. Payton Wilson, Brookwood, 11:54.64

  8. Courtney Czerniak, North Gwinnett, 11:58.15

1,600 relay

  1. Peachtree Ridge, 3:52.93

  2. Grayson, 3:54.66

  3. Parkview, 3:59.95

  4. Mill Creek, 4:02.44

  5. Collins Hill, 4:04.26

  6. Central Gwinnett, 4:06.41

  7. Berkmar, 4:08.22

  8. North Gwinnett, 4:09.14

Boys

Team standings

  1. Brookwood, 131

  2. Mill Creek, 83.50

  3. Norcross, 58

  4. Parkview, 51

  5. Shiloh, 49

  6. Peachtree Ridge, 43

  7. North Gwinnett, 41

  8. Collins Hill, 39

  9. Dacula, 34

  10. Grayson, 28

  11. South Gwinnett, 25

  12. Meadowcreek, 20.5

  13. GAC, 20

  14. Central Gwinnett, 16

  15. Archer, 6

  16. Duluth, 5

  17. Bekmar, 4

  18. Lanier, 4

  19. Buford, 4

  20. Mountain View, 1

400 relay

  1. Shiloh, 41.94*

  2. GAC, 42.69

  3. Collins Hill, 42.83

  4. Mill Creek, 42.93

  5. Parkview, 42.95

  6. Norcross, 43.34

  7. Meadowcreek, 43.46

  8. North Gwinnett, 43.79

800 wheelchair

  1. Martinez Johnson, Buford, 3:03.56

3,200 relay

  1. Brookwood, 8:20.74

  2. North Gwinnett, 8:28.05

  3. Shiloh, 8:28.68

  4. Brookwood B, 8:33.78

  5. Collins Hill, 8:42.93

  6. GAC, 8:55.19

  7. Parkview B, 8:55.35

  8. Mill Creek, 9:03.97

400

  1. Justin Martin, Brookwood, 48.43

  2. Grant Swinton, Shiloh, 48.44

  3. Mark Watts, South Gwinnett, 49.07

  4. Zac Davis, Mill Creek, 49.69

  5. Derwyn Tate, Brookwood, 50.45

  6. Michael Cheeks, Mill Creek, 50.50

  7. Tunde Hambolu, Collins Hill, 50.83

  8. RayQuan Sam, Meadowcreek, 51.30

100

  1. Micah Reed, Parkview, 10.69*

  2. Jordan Mashall, Mill Creek, 10.79

  3. Jovan Jones, Shiloh, 10.91

  4. Phillip Moore, GAC, 10.92

  5. Keyon Rich, Meadowcreek, 10.96

  6. Grant Swinton, Shiloh, 10.99

  7. Daquan Joh, Brookwood, 11.00

  8. J.T. Tolbert, Norcross, 11.09

110 hurdles

  1. Dennis Gillespie, Norcross, 14.89

  2. Sam Davies, Collins Hill, 15.32

  3. Justin Pizarro, Peachtree Ridge, 15.35

  4. Bailey Vitatoe, Brookwood, 15.69

  5. Chase Brown, Brookwood, 15.71

  6. Alex Steele, Meadowcreek, 15.84

  7. Caleb Scott, North Gwinnett, 15.84

  8. Andrew Redhead, Dacula, 15.87

800

  1. Kisean Smith, Brookwood, 1:56.31

  2. Tyler Woodrome, Mill Creek, 1:57.04

  3. Andres Littig, North Gwinnett, 1:57.76

  4. Pedro Caballero, Brookwood, 1:59.68

  5. Derrick Bell, Grayson, 2:02.29

  6. Zach Stephens, Collins Hill, 2:02.75

  7. Nick Wilham, Archer, 2:03.26

  8. Jeramey Hampton, North Gwinnett, 2:03.54

200

  1. Micah Reed, Parkview, 21.64*

  2. Nicholas Bradley, Shiloh

  3. Justin Martin, Brookwood, 22.03

  4. Keyon Rich, Meadowcreek, 22.15

  5. Tashod Taylor, Lanier, 22.21

  6. Jovan Jones, Shiloh, 22.27

  7. Daquan Joy, Brookwood, 22.28

  8. Jordan Marshall, Mill Creek, 22.45

300 hurdles

  1. Christian Smith, Grayson, 39.09

  2. Dennis Gillespie, Norcross, 40.09

  3. Sam Davies, Collins Hill, 40.25

  4. Darian Horn, Peachtree Ridge, 40.38

  5. Chris Miller, Brookwood, 40.51

  6. Nathan Strother, Norcross, 41.70

  7. Chase Brown, Brookwood, 41.91

  8. Daniel Louis, Central Gwinnett, 42.59

3,200

  1. Josh Brickell, Peachtree Ridge, 9:16.81

  2. Eric Westog, Mill Creek, 9:32.85

  3. Matthew McClintock, Brookwood, 9:33.62

  4. Kevin Mills, Peachtree Ridge, 9:36.34

  5. Arman Rehmann, Norcross, 9:40.30

  6. Nick Delguercio, Norcross, 9:48.31

  7. Mitch Flammang, 9:50.29

  8. Bryan Kamau, Shiloh, 9:52.75

1,600 relay

  1. Brookwood, 3:17.00*

  2. South Gwinnett, 3:22.54

  3. Grayson, 3:23.81

  4. Mill Creek, 3:24.01

  5. Berkmar, 3:36.59

  6. Parkview, 3:26.98

  7. Shiloh, 3:28.19

  8. Collins Hill, 3:29.42

*Gwinnett County championship meet record

All-time Gwinnett County record