Breaking News

Bomb threat evacuates Gwinnett high school April 24, 2014

0

2012 Gwinnett Daily Post All-County Basketball

Boys Player of the Year: Chris Bolden, Sr., North Gwinnett

The 6-foot-2 guard averaged 19.9 points, 4.5 rebounds, 2.0 assists and 1.7 steals per game in helping the Bulldogs win the regular season Region 7-AAAAA championship and advance to the Class AAAAA state quarterfinals. The Georgia Tech signee averaged 22.8 points in his final nine games, including two 30-point efforts and three more games of 27 points or more

Boys Coach of the Year: Greg Phillips, Berkmar

In his third season as head coach, Phillips led the Patriots to their second straight Region 8-AAAAA tournament title and a spot in the Class AAAAA state quarterfinals with a 23-8 record and a No. 8 state ranking

First Team

Yonel Brown, Sr., Berkmar

13.0 ppg, 2.6 rpg, 3.0 apg, 1.7 spg, .327 3-pt. FG, .716 FT

Robert Carter, Sr., Shiloh

18.8 ppg, 8.9 rpg, 1.7 bpg

Simeon Dennis, Sr., South Gwinnett

20.0 ppg, 5.4 rpg, 3.1 spg, 3.0 apg

T.J. Shipes, Sr., Buford

14.2 ppg, 10.8 rpg, 2.2 spg, 1.6 bpg, 1.1 apg, .601 FG

Delano Spencer, Jr., GAC

15.1 ppg, 3.8 apg

Second Team

• Jordan Capps, Jr., Peachtree Ridge

• Brandon Goodwin, Jr., Norcross

• Benny Johnson, Sr., Peachtree Ridge

• Trayvon Reed, Soph., Shiloh

• Trevon Shaw, Jr., Mill Creek

Third Team

• Paul Evans, Sr., Mill Creek

• Jordan Gaither, Sr., Shiloh

• Adonai Rogers, Sr., Berkmar

• Randall Smith, Jr., Archer

• Shane Smith, Sr., Wesleyan

Girls Player of the Year: Diamond DeShields, Jr., Norcross

The 6-1 junior battled through an injury-filled season and still led Gwinnett County in scoring at 21.8 points per game, and added 6.5 rebounds and 3.0 assists per game as the Blue Devils advanced to the Class AAAAA state Final Four for the third straight season

Girls Coach of the Year: Jan Azar, Wesleyan

Azar guided the Wolves to their fifth straight state championship, making them just the third girls basketball program in GHSA history to accomplish the feat, and the ninth in the last 11 seasons

First Team

Lexie Brown, Jr., North Gwinnett

18 ppg, 5.9 rpg, 6.9 apg, 4.8 spg

Shayla Cooper, Jr., Norcross

12 ppg, 8 rpg

Kaela Davis, Jr., Buford

18.5 ppg, 6.3 rpg, 2.0 apg, 2.0 spg

Erika Joseph, Sr., Parkview

12.1 ppg, 11.2 rpg, 2.0 apg

Holli Wilkins, Sr., Wesleyan

15.9 ppg, 6.2 rpg, 2.2 spg, .560 FG, .397 3-pt. FG, .707 FT

Second Team

• Andraya Carter, Sr., Buford

• Jasmine Carter, Soph., Mill Creek

• Katie Frerking, Jr., Wesleyan

• Kristina Nelson, Jr., Buford

• Peyton Whitted, Jr., North

Third Team

• Stephanie Amichia, Soph., Peachtree Ridge

• Brianna Cummings, Soph., GAC

• Jordan Frazier, Sr., Wesleyan

• Katie Powell, Soph., Duluth

• Rebecca Walker, Jr., Brookwood