0

SWIMMING/DIVING: Top performances

SWIMMING/DIVING

Top performances from the high school swimming and diving season (distances in yards):

Girls

50 freestyle

  1. Alexi Smith, Archer, 24.23
  2. Lydia Jones, Archer, 24.84
  3. Maddie Wrolson, Mill Creek, 24.88
  4. Morgan Fleming, Parkview, 24.92
  5. Christina Wang, Peachtree Ridge, 25.01
  6. Anna Guynes, Mill Creek, 25.40
  7. Sarah Murphy, Norcross, 25.66
  8. Erin Scott, Brookwood, 25.66
  9. Kara Powell, Mill Creek, 25.92
  10. Becca Erwin, Duluth, 26.00

100 freestyle

  1. Rachel Muller, Brookwood, 52.42
  2. Alexi Smith, Archer, 52.78
  3. Maddie Wrolson, Mill Creek, 53.76
  4. Christina Wang, Peachtree Ridge, 54.29
  5. Lydia Jones, Archer, 54.76
  6. Morgan Fleming, Parkview, 54.81
  7. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 54.99
  8. Sarah Murphy, Norcross, 55.06
  9. Anna Guynes, Mill Creek, 55.65
  10. Tinsley Flint, Peachtree Ridge, 55.77

200 freestyle

  1. Rachel Muller, Brookwood, 1:51.05
  2. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 1:54.86
  3. Anna Jahns, Brookwood, 1:57.47
  4. Hannah Terranova, North Gwinnett, 1:57.50
  5. Tinsley Flint, Peachtree Ridge, 1:57.76
  6. Lydia Jones, Archer, 1:59.34
  7. Alexi Smith, Archer, 1:59.84
  8. Morgan Fleming, Parkview, 2:00.89
  9. Kayla Harrison, Grayson, 2:01.53
  10. Allison Chandler, Duluth, 2:02.18

500 freestyle

  1. Tinsley Flint, Peachtree Ridge, 5:03.43
  2. Rachel Muller, Brookwood, 5:03.68
  3. Savannah Ruedt, Peachtree Ridge, 5:04.53
  4. Anna Jahns, Brookwood, 5:06.04
  5. Lydia Jones, Archer, 5:11.58
  6. Hannah Terranova, North Gwinnett, 5:14.64
  7. Erin Scott, Brookwood, 5:14.98
  8. Maggie Anderson, North Gwinnett, 5:16.08
  9. Carlye McKillip, North Gwinnett, 5:24.41
  10. Allison Chandler, Duluth, 5:24.51

100 backstroke

  1. Haley McInerny, Peachtree Ridge, 59.56
  2. Lydia Jones, Archer, 1:01.34
  3. Evan Parker, Brookwood, 1:01.66
  4. Allison Chandler, Duluth, 1:01.78
  5. Maddie Wrolson, Mill Creek, 1:01.83
  6. Anna Jahns, Brookwood, 1:01.85
  7. Christina Wang, Peachtree Ridge, 1:02.09
  8. Kara Powell, Mill Creek, 1:02.57
  9. Madison Gibson, Mill Creek, 1:02.58
  10. Alexi Smith, Archer, 1:03.11

100 breaststroke

  1. Carrington BeVier, Peachtree Ridge, 1:05.93
  2. Erin Scott, Brookwood, 1:06.09
  3. Riha Moss, Peachtree Ridge, 1:10.00
  4. Corinne Dalley, Mill Creek, 1:10.35
  5. Chelsea Keown, Parkview, 1:12.03
  6. Sarah Frey, Brookwood, 1:12.43
  7. Sydney Story, Norcross, 1:12.74
  8. Katie Neas, Duluth, 1:12.75
  9. Becca Erwin, Duluth, 1:13.01
  10. Mindy Ross, Collins Hill, 1:13.87

100 butterfly

  1. Haley McInerny, Peachtree Ridge, 57.77
  2. Lydia Jones, Archer, 57.86
  3. Rachel Muller, Brookwood, 58.67
  4. Maddie Wrolson, Mill Creek, 59.28
  5. Maggie Anderson, North Gwinnett, 1:00.28
  6. Evan Parker, Brookwood, 1:00.90
  7. Cadie Crow, Mill Creek, 1:01.44
  8. Allison Chandler, Duluth, 1:01.83
  9. Megan Yang, Parkview, 1:01.95
  10. Katherine Parker, Mill Creek, 1:02.25

200 individual medley

  1. Carrington BeVier, Peachtree Ridge, 2:08.27
  2. Haley McInerny, Peachtree Ridge, 2:09.43
  3. Hannah Terranova, North Gwinnett, 2:12.21
  4. Erin Scott, Brookwood, 2:12.21
  5. Lydia Jones, Archer, 2:14.36
  6. Anna Jahns, Brookwood, 2:14.39
  7. Megan Yang, Parkview, 2:15.79
  8. Maggie Anderson, North Gwinnett, 2:16.62
  9. Maddie Wrolson, Mill Creek, 2:17.35
  10. Sydney Story, Norcross, 2:17.66

200 medley relay

  1. Peachtree Ridge, 1:51.17
  2. Mill Creek, 1:52.86
  3. Brookwood, 1:55.25
  4. Collins Hill, 1:56.60
  5. Parkview, 1:57.30
  6. North Gwinnett, 1:57.39
  7. Duluth, 1:57.43
  8. Archer, 1:57.46
  9. Norcross, 1:57.74
  10. Dacula, 2:05.30

200 freestyle relay

  1. Parkview, 1:42.16
  2. Brookwood, 1:43.67
  3. Mill Creek, 1:44.35
  4. Peachtree Ridge, 1:44.37
  5. Archer, 1:45.54
  6. Duluth, 1:46.68
  7. North Gwinnett, 1:46.65
  8. Norcross, 1:46.86
  9. Collins Hill, 1:47.44
  10. Grayson, 1:48.32

400 freestyle relay

  1. Peachtree Ridge, 3:41.89
  2. Mill Creek, 3:42.97
  3. Brookwood, 3:45.33
  4. Parkview, 3:45.52
  5. North Gwinnett, 3:53.17
  6. Duluth, 3:53.69
  7. Collins Hill, 3:57.24
  8. Archer, 4:01.97
  9. Norcross, 4:04.19
  10. Dacula, 4:08.91

Diving (6-dive)

  1. Maggie Dryden, Wesleyan, 225.10
  2. Anna Cate Miller, Peachtree Ridge, 216.75
  3. Lindsay Panther, Wesleyan, 214.10
  4. Katie Jansen, Mountain View, 194.15
  5. Erin Hembree, Duluth, 189.25
  6. Lexi Sachse, Mill Creek, 188.03
  7. Sydney Donohue, Mountain View, 183.95
  8. Prudens James, Shiloh, 180.15
  9. Ashley Jou, Brookwood, 174.00
  10. Molly Crowe, Dacula, 173.95

Diving (11-dive)

  1. Erin Hembree, Duluth, 351.70
  2. Anna Cate Miller, Peachtree Ridge, 328.00
  3. Lexi Sachse, Mill Creek, 308.00
  4. Sydney Donohue, Mountain View, 246.60
  5. Isabella Nienaber, Grayson, 232.35
  6. Molly Crowe, Dacula, 228.85
  7. Rebekah Hook, Mountain View, 227.60
  8. Francesca Reda, Peachtree Ridge, 223.65
  9. Emma Hasic, Brookwood, 213.30
  10. Ashleigh Dale, Duluth, 205.90

Boys

50 freestyle

  1. Chris Powell, Mill Creek, 21.60
  2. Michael Ragan, Dacula, 21.72
  3. Powell Brooks, Norcross, 21.78
  4. Andrew Kozlovski, Mill Creek, 22.16
  5. Rory Martin, Parkview, 22.30
  6. Mitchell Blanchard, Collins Hill, 22.41
  7. Stephen Brinkley, Dacula, 22.53
  8. Brandon Neas, Duluth, 22.54
  9. Jay Cathcart, North Gwinnett, 22.59
  10. Jackson Wasden, North Gwinnett, 22.60

100 freestyle

  1. Mitch Hotop, Brookwood, 39.75
  2. Powell Brooks, Norcross, 47.38
  3. Michael Ragan, Dacula, 47.45
  4. Andrew Kozlovski, Mill Creek, 47.77
  5. Chris Powell, Mill Creek, 47.81
  6. Stephen Brinkley, Dacula, 49.04
  7. Jay Cathcart, North Gwinnett, 49.39
  8. Todd Brannon, Norcross, 49.62
  9. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 49.71
  10. Austin Goelz, Duluth, 49.83

200 freestyle

  1. Michael Ragan, Dacula, 1:44.16
  2. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 1:45.29
  3. Andrew Kozlovski, Mill Creek, 1:45.71
  4. Chris Powell, Mill Creek, 1:46.16
  5. Dillon Kasson, Parkview, 1:46.32
  6. Alex Taylor, Brookwood, 1:46.47
  7. Kent Yang, Peachtree Ridge, 1:46.72
  8. Tyler Mazurek, North Gwinnett, 1:47.05
  9. Powell Brooks, Norcross, 1:49.94
  10. Austin Goelz, Duluth, 1:50.00

500 freestyle

  1. Powell Brooks, Norcross, 4:40.85
  2. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 4:41.72
  3. Michael Ragan, Dacula, 4:43.17
  4. Tyler Mazurek, North Gwinnett, 4:45.03
  5. Andrew Kozlovski, Mill Creek, 4:45.42
  6. Ethan Webster, North Gwinnett, 4:46.73
  7. Alfonso Castillo, Collins Hill, 4:48.91
  8. Kent Yang, Peachtree Ridge, 4:52.63
  9. Austin Goelz, Duluth, 4:54.71
  10. Dillon Kasson, Parkview, 4:55.19

100 backstroke

  1. Rory Martin, Parkview, 53.50
  2. Alex Taylor, Brookwood, 53.71
  3. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 54.15
  4. Todd Brannon, Norcross, 54.46
  5. Ethan Webster, North Gwinnett, 54.81
  6. Michael Ragan, Dacula, 54.87
  7. Stephen Brinkley, Dacula, 56.45
  8. Geoffrey Carter, Parkview, 56.74
  9. Peter Meadows, Parkview, 56.80
  10. Guido Saccaggi, Peachtree Ridge, 57.14

100 breaststroke

  1. Nick LaMontagne, Brookwood, 58.11
  2. Geoffrey Carter, Parkview, 1:00.15
  3. Nathan Jones, Parkview, 1:00.65
  4. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 1:00.94
  5. Samuel Kim, Parkview, 1:01.01
  6. J.P. Portillo, Duluth, 1:01.16
  7. Brandon Neas, Duluth, 1:01.22
  8. Taylor Aguirre, Collins Hill, 1:01.95
  9. Richard Kim, Collins Hill, 1:03.09
  10. Chris Powell, Mill Creek, 1:03.47

100 butterfly

  1. Powell Brooks, Norcross, 51.33
  2. Rory Martin, Parkview, 52.69
  3. Andrew Johnson, Dacula, 54.07
  4. Ethan Webster, North Gwinnett, 54.48
  5. Alfonso Castillo, Collins Hill, 54.53
  6. Mason McIntyre, Grayson, 54.55
  7. Michael Ragan, Dacula, 54.81
  8. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 55.23
  9. Jerry Liu, Parkview, 55.37
  10. Alex Taylor, Brookwood, 55.39

200 individual medley

  1. Powell Brooks, Norcross, 1:55.42
  2. Tomas Peribonio, North Gwinnett, 1:55.99
  3. Geoffrey Carter, Parkview, 1:56.12
  4. Alex Taylor, Brookwood, 1:56.67
  5. Cody Bekemeyer, Collins Hill, 1:57.28
  6. J.P. Portillo, Duluth, 1:58.30
  7. Todd Brannon, Norcross, 1:58.59
  8. Michael Ragan, Dacula, 1:58.79
  9. Mason McIntyre, Grayson, 1:59.20
  10. Samuel Kim, Parkview, 2:00.62

200 medley relay

  1. Parkview, 1:37.97
  2. North Gwinnett, 1:39.79
  3. Collins Hill, 1:39.88
  4. Brookwood, 1:40.10
  5. Duluth, 1:41.70
  6. Dacula, 1:42.29
  7. Norcross, 1:42.89
  8. Mill Creek, 1:43.08
  9. Peachtree Ridge, 1:44.49
  10. Mountain View, 1:50.43

200 freestyle relay

  1. Mill Creek, 1:29.85
  2. Collins Hill, 1:30.20
  3. Parkview, 1:30.42
  4. Duluth, 1:31.53
  5. Brookwood, 1:31.86
  6. North Gwinnett, 1:31.92
  7. Norcross, 1:32.76
  8. Dacula, 1:33.21
  9. Peachtree Ridge, 1:34.28
  10. Grayson, 1:37.24

400 freestyle relay

  1. Mill Creek, 3:18.95
  2. North Gwinnett, 3:19.95
  3. Parkview, 3:20.82
  4. Norcross, 3:22.38
  5. Dacula, 3:23.79
  6. Collins Hill, 3:24.20
  7. Brookwood, 3:27.02
  8. Duluth, 3:30.42
  9. Peachtree Ridge, 3:37.15
  10. Mountain View, 3:39.96

Diving (6-dive)

  1. Stephen Jou, Brookwood, 270.45
  2. Jeremy Rutledge, Grayson, 225.65
  3. Brendan Eckard, Duluth, 223.10
  4. Joshua Covalschi, Grayson, 210.50
  5. Chris Yenney, Parkview, 209.50
  6. Zachary Higashi, Mountain View, 207.85
  7. Griffin Ramsey, Norcross, 206.75
  8. Paul Anderson, Grayson, 206.45
  9. Ben Warren, Parkview, 195.70
  10. Jason Kolofske, North Gwinnett, 178.05

Diving (11-dive)

  1. Ben Warren, Parkview, 370.95
  2. Jeremy Rutledge, Grayson, 362.00
  3. Brendan Eckard, Duluth, 360.95
  4. Chris Yenney, Parkview, 314.90
  5. Griffin Ramsey, Norcross, 309.30
  6. Paul Anderson, Grayson, 307.55
  7. Josh White, Grayson, 254.85
  8. Steven Johnson, Parkview, 254.65
  9. Travis Button, Archer, 253.90
  10. Bryn Wall, North Gwinnett, 245.45