0

2012 GSWA All-State Football Team

2012 Georgia Sportswriters Association All-State Football Team

All-Classification Player of the Year: Deshaun Watson, Gainesville

Class AAAAAA

Offensive Player of the Year: Alvin Kamara, Norcross

Defensive Player of the Year: Nathaniel Norwood, Lovejoy

Coach of the Year: Keith Maloof, Norcross

First team offense

QB Tyler Queen, North Cobb, Soph., 6-3, 220

RB Alvin Kamara, Norcross, Sr., 5-11, 190

RB Jacorey Lewis, Mill Creek, Sr., 5-11, 185

WR Justin Brownlee, Central Gwinnett, Sr., 5-11, 180

WR Xavier Borishade, North Cobb, Sr., 5-9, 170

TE Evan Engram, Hillgrove, Sr., 6-4, 215

OL Brandon Kublanow, Walton, Sr., 6-3, 280

OL Randy Robinson, Lovejoy, Soph., 6-2, 320

OL Josh Harris, Milton, Sr., 6-4, 300

OL Jajuan Dulaney, McEachern, Sr., 6-4, 275

OL Luke Griffis, Camden County, Sr., 5-11, 170

K Kyle Fowler, Johns Creek, Sr., 5-10, 185

ATH J.J. Green, Camden County, Sr., 5-9, 185

First team defense

DL Lorenzo Carter, Norcross, Jr., 6-6, 220

DL Carl Lawson, Milton, Sr., 6-3, 250

DL Robert Nkemdiche, Grayson, Sr., 6-5, 280

DL Nathaniel Norwood, Lovejoy, Sr., 6-0, 235

LB Tommy Tate, Norcross, Sr., 6-0, 206

LB Reggie Carter, South Gwinnett, Sr., 6-2, 225

LB Shaun Daniels, North Cobb, Sr., 5-10, 215

LB Jarrad Davis, Camden County, Sr., 6-3, 215

DB Allen Artis, Wheeler, Jr., 6-1, 192

DB Brandon Davis, Lovejoy, Sr., 5-9, 175

DB Tray Matthews, Newnan, Sr., 6-1, 200

DB Shon Akins, Norcross, Sr., 5-9, 161

P Mitchell Blanchard, Collins Hill, Sr., 6-1, 175

RET Myles Autry, Norcross, Jr., 5-10, 175

Second team offense

QB Joshua Dobbs, Alpharetta, Sr., 6-4, 195

RB Travis Custis, Lovejoy, Sr., 6-0, 215

RB Tyren Jones, Walton, Sr., 5-9, 190

WR Bobby Hill, Colquitt County, Sr., 6-0, 175

WR Willie Police, Lassiter, Sr., 5-10, 165

TE Arshad Jackson, Lovejoy, Sr., 6-6, 250

OL Sam Wood, Lassiter, Jr., 6-2, 235

OL Tyler Aultman, Lowndes, Sr., 6-1, 270

OL Montell Robinson-Beasley, Lovejoy, Sr., 6-3, 295

OL Andrew Marshall, West Forsyth, Jr., 6-5, 256

OL Octavius Jackson, Colquitt County, Sr., 6-4, 290

K A.J. Borduin, North Cobb, Sr., 6-1, 175

ATH Wayne Gallman, Grayson, Sr., 6-2, 195

Second team defense

DL Eghosa Agbonghae, North Cobb, Sr., 6-2, 215

DL Kelsey Griffin, Mill Creek, Sr., 6-3, 290

DL DeAndre Walker, Langston Hughes, Soph., 6-4, 210

DL Veion Robinson, Lovejoy, Sr., 6-3, 225

LB Josh Danforth, Lassiter, Sr., 6-0, 225

LB Trey Johnson, Central Gwinnett, Sr., 6-2, 222

LB Tyrell Tomlin, Marietta, Jr., 6-0, 220

LB John Gray, Colquitt County, Sr., 6-1, 234

DB Rodney Tennie, Newnan, Sr., 5-7, 155

DB Ryan Carter, Grayson, Sr., 5-10, 175

DB Kalvarez Bessent, Camden County, Jr., 6-0, 170

DB Nick White, Newton, Sr., 6-0, 170

P Jimmy Hutchinson, Harrison, Sr., 6-3, 185

RET Tiquan Lang, Lowndes, Sr., 5-10, 175

Honorable mentions: TE Ty Anderson, West Forysth, Sr.; RB Peyton Barber, Milton, Sr..; QB Alejandro Bennefield, Sr.; QB A.J. Erdely, West Forsyth, Sr.; LB Eugene Fuller, Lovejoy, Sr.; OL Niles Hamilton, South Cobb, Sr.; QB Anthony Jennings, Marietta, Sr.; OL Joseph Ledford, Norcross, Sr.; DB Bryce Lewis, Parkview, Jr.; DB Kel Parham, McEachern, Sr.; WR Ky Priester, Brookwood, Sr.; QB Eddie Printz, Lassiter, Sr.; WR JuMichael Ramos, Lovejoy, Sr.; QB Brice Ramsey, Camden County, Sr.; LB Hakeem Sawyer, North Cobb, Sr.

Class AAAAA

Offensive Player of the Year: Keshun Hill, Northside-Warner Robins

Defensive Player of the Year: Brendan Langley, Kell

Coach of the Year: Bruce Miller, Gainesville

First team offense

QB Deshaun Watson, Gainesville, Jr., 6-3, 195

RB Esaias Chapman, Harris County, Jr., 5-9, 185

RB Xavier Tobler, Ware County, Sr., 5-10, 200

WR Demarquis Polite-Bray, M.L. King, Sr., 6-1, 170

WR Rodney Lackey, Gainesville, Soph., 5-10, 170

TE Michael Valero, Kell, Sr., 6-2, 200

OL Sam Baptiste, Ware County, Sr., 6-3, 335

OL Patrick Dalton, Whitewater, Sr., 6-8, 362

OL Justin Haymes, Stephenson, Sr., 6-2, 275

OL Max Kemper, Pope, Soph., 6-4, 290

OL Chandler Bridges, Flowery Branch, Sr., 6-5, 260

K Miles Hemphill, East Paulding, Jr., 5-10, 185

ATH Keshun Hill, Northside-Warner Robins, Sr., 6-0, 190

First team defense

DL Jimal McBride, Ware County, Sr., 6-1, 290

DL Jonathan Wynn, Stephenson, Sr., 6-5, 230

DL Austin Roberts, Northside-Warner Robins, Sr., 6-4, 280

DL Jay Ellison, Harris County, Sr., 6-2, 290

LB Chase Alford, Heritage-Conyers, Sr., 6-2, 235

LB Devan Stringer, Gainesville, Jr., 5-11, 180

LB Justin Wade, Allatoona, Jr., 5-11, 197

LB Kris Smith, Flowery Branch, Sr., 6-1, 200

DB Brendan Langley, Kell, Sr., 6-1, 190

DB Rod Harris, Warner Robins, Sr., 6-0, 180

DB Fred Payne, Gainesville, Sr., 5-11, 185

DB Marvin James, Harris County, Sr., 6-0, 180

P Chase Brady, North Paulding, Sr., 6-2, 180

RET Myles White, Houston County, Sr., 6-1, 175

Second team offense

QB Chase Noonan, North Paulding, Jr., 5-9, 160

RB Kendall Conley, Whitewater, Sr., 5-10, 185

RB Derrick Craine, Union Grove, Sr., 5-10, 205

WR Caleb Hayman, Gainesville, Sr., 6-2, 200

WR DeAngelo Yancey, Mays, Sr., 6-2, 210

TE Bernard Barnes, Stephenson, Sr., 6-3, 225

OL Brian Cornish, Warner Robins, Sr., 6-3, 330

OL Cooper Corley, North Paulding, Jr., 6-2, 298

OL Colby Knighton, Northside-Warner Robins, Sr., 6-2, 290

OL Brad McCoy, Harris County, Jr., 6-0, 245

OL Jackson Williamson, Jones County, Sr., 6-0, 275

K Matt Monday, Warner Robins, Jr., 5-9, 160

ATH Adam Choice, Thomas County Central, Jr., 5-10, 200

Second team defense

DL Khari Alexander, Stephenson, Sr., 6-2, 245

DL D’Andre Johnson, Northgate, Sr., 6-3, 310

DL Damian Grayson, Gainesville, Sr., 5-10, 230

DL Ryan George, Stephenson, Sr., 6-3, 255

LB Ray Tillman, Miller Grove, Jr., 6-2, 195

LB Jermel Johnson, Riverwood, Sr., 5-9, 193

LB Ed Curney, Creekside, Jr., 5-10, 225

LB Detrick Dukes, Tucker, Jr., 6-1, 225

DB Quincy Mauger, Kell, Sr., 6-0, 195

DB Taylor Henkle, Kell, Jr., 6-0, 180

DB Jace White, North Paulding, Jr., 6-0, 187

DB Quentin Turner, Miller Grove, Jr., 5-10, 175

P Austin Barnard, Whitewater, Sr., 6-4, 180

RET Grant Drakeford, Riverwood, Jr., 5-10, 178

Honorable mentions: LB Jacob Allen, Flowery Branch, Sr.; DL Ethan Elliott, Kell, Jr.; DL Danny Ezechukwu, Arabia Mountain, Sr.; RB T.J. Herron, Allatoona, Sr.; QB Monqauvious Johnson, M.L. King, Sr.; RB Blake Ingelton, Sequoyah, Sr.; DB Travis Jones, Hardaway, Sr.; LB Ben Kittler, Drew, Sr.; DB T.J. Moore, Northside-Columbus, Sr.; DL Rakim Peters, Apalachee, Sr.; LB Kyle Priser, Warner Robins, Sr.; ATH Glenn Smith, Northside-Warner Robins, Jr.; DL Tyler Vaughn, Union Grove; ATH Juwaan Williams, Tucker, Sr.; RB Undre Williams, Jones County, Sr.

Class AAAA

Offensive Player of the Year: Demarre Kitt, Sandy Creek

Defensive Player of the Year: Raekwon McMillan, Liberty County

Coach of the Year: Chip Walker, Sandy Creek

First team offense

QB Cole Garvin, Sandy Creek, Jr., 6-0, 190

RB Darrell Bridges, Ridgeland, Sr., 6-0, 200

RB Nick Chubb, Cedartown, Jr., 5-10, 210

WR Demarre Kitt, Sandy Creek, Jr., 6-0, 190

WR Dee Smith, LaGrange, Sr., 6-1, 180

TE Joe Purter, Shaw, Sr., 6-4, 245

OL Delando Crooks, Carver-Atlanta, Sr., 6-5, 270

OL Alan Knott, Sandy Creek, Sr., 6-5, 275

OL Gannon Hampton, Ridgeland, Sr., 6-1, 285

OL Stephen Wilson, South Effingham, Sr., 6-1, 260

OL Glenn Welch, Wayne County, Sr., 6-3, 280

K Mitchell McMillin, Sandy Creek, Sr., 5-11, 170

ATH Donquell Green, Burke County, Jr., 5-7, 160

First team defense

DL Chris Williams, Sandy Creek, Jr., 6-1, 280

DL Greg Taboada, Marist, Sr., 6-5, 240

DL Roc-M Nesbitt, Carver-Atlanta, Sr., 6-4, 240

DL Jalen Lawrence, Westside-Macon, Sr., 6-1, 265

LB Raekwon McMillan, Liberty County, Jr., 6-3, 235

LB Khari Lain, Sandy Creek, Jr., 5-10, 185

LB Johnny O’Neal, West Laurens, Sr., 6-2, 225

LB Paul Davis, Cairo, Sr., 5-11, 210

DB Vonn Bell, Ridgeland, Sr., 6-1, 190

DB Akebren Ralls, Mary Persons, Jr., 5-10, 170

DB Kimball Magee, Westside-Macon, Sr., 5-7, 170

DB Shaq Wiggins, Sandy Creek, Sr., 5-10, 165

P Tanner Brumby, Pickens, Jr., 6-2, 185

RET Cameron Sutton, Jonesboro, Sr., 6-0, 180

Second team offense

QB Charles Stafford, Monroe, Jr., 5-10, 160

RB Josh Mercer, South Effingham, Sr., 5-11, 185

RB Kwan Brooks, Monroe Area, Jr., 5-8, 170

WR Dashawn Benton, Grady, Sr., 6-0, 170

WR Marty Sanders, Lanier, Sr., 6-0, 185

TE Will Erwin, Dalton, Sr., 6-3, 247

OL B.J. Rowland, Dalton, Sr., 6-0, 251

OL Xavier Davis, Carver-Atlanta, Sr., 6-3, 275

OL Joe Rucker, Perry, Sr., 6-3, 305

OL Heath Warren, Mary Persons, Sr., 6-4, 240

OL Eric Smith, Columbia, Sr., 6-6, 285

K Tyler Newsome, Carrollton, Jr., 6-2, 175

ATH Myles Willis, Marist, Sr., 5-9, 185

Second team defense

DL Isaiah Mack, Northwest Whitfield, Jr., 6-1, 240

DL Markiel Bowen, Rutland, Sr., 6-0, 220

DL Joe Sanders, LaGrange, Sr., 6-5, 270

DL Antonius Sims, Eastside, Sr., 6-2, 245

LB Quinton Edwards, Jonesboro, Sr., 5-11, 205

LB David Johnson, Lithonia, Sr., 6-1, 250

LB Troy Wyche, Riverdale, Sr., 6-0, 210

LB Izzy Sam, Lanier, Sr., 6-0, 220

DB Eder Mora, Dalton, Soph., 5-11, 174

DB Corey Griffin, Sandy Creek, Sr., 6-2, 190

DB Deonta Dismuke, Cairo, Sr., 5-10, 170

DB A.J. Riley, Perry, Sr., 6-0, 170

P Austin Bennett, River Ridge, Sr., 6-0, 200

RET Shannon Smith, Westside-Augusta, Sr., 6-2, 185

Honorable mentions

DB Javon Brandon, Stockbridge, Sr.; WR Tomas Colbert, Stephens County, Sr.; RB Nick Davis, Mary Persons, Sr.; DB Taurean Ferguson, Jonesboro, Sr.; QB Zach Giddens, LaGrange, Jr.; QB Noah Grayer, Westside-Macon, Sr.; RB Dalviness Greene, Westover, Sr.; OL Taylor McGriff, Cedartown, Sr.; RB Kelvis Rhodes, Dalton, Soph.; RB Eric Swinney, Sandy Creek, Soph.; RB Montavious Taylor, Carver-Atlanta, Sr.; LB Tra Taylor, Mary Persons, Sr.; RB Chaz Thornton, Stephens County, Sr.; ATH Stanton Truitt, Monroe Area, Jr.; DL Steven Wallace, Marist, Sr.

Class AAA

Offensive Player of the Year: Brooks Barden, Cartersville

Defensive Player of the Year: Korie Rogers, Buford

Coach of the Year: Jess Simpson, Buford

First team offense

QB Brooks Barden, Carrollton, Jr., 6-3, 195

RB Ryan Braswell, St. Pius X, Sr., 5-11, 220

RB Chris Jordan, Thomson, Sr., 5-10, 205

WR Xavier Harper, Jackson County, Jr., 6-1, 180

WR Demarcus Robinson, Peach County, Sr., 6-1, 185

TE Mikey Bart, Buford, Sr., 6-3, 245

OL Avery Archer, Washington County, Sr., 5-10, 235

OL Phineas Andrews, St. Pius X, Sr., 5-11, 250

OL Josh Cardiello, Buford, Sr., 6-3, 285

OL Avery Easton, North Hall, Sr., 6-3, 270

OL Michael Selby, Washington County, Sr., 6-2, 280

K Joe Brown, Jackson, Sr., 6-0, 180

ATH William Walker, Washington County, Sr., 5-11, 206

First team defense

DL Jay Woods, Jackson, Sr., 6-3, 270

DL Bryson Allen-Williams, Cedar Grove, Jr., 6-3, 220

DL Bernard Dawson, Thomson, Sr., 6-2, 230

DL Myles Kinder, Blessed Trinity, Sr., 6-0, 220

LB Daniel Crochet, St. Pius X, Jr., 6-3, 220

LB Korie Rogers, Buford, Jr., 6-2, 210

LB Will Stonecypher, White County, Sr., 5-10, 180

LB Nigel Bowden, Central-Macon, Sr., 6-1, 230

DB Nicholas Ruffin, St. Pius X, Jr., 6-1, 190

DB Andrew Smith, North Hall, Jr., 5-8, 145

DB Thomas Wilson, Buford, Jr., 5-11, 175

DB Felton Hatcher, Thomson, Jr., 6-1, 175

P Alex Robinson, Woodward Academy, Sr., 6-0, 200

RET Chandler Curtis, Gordon Central, Jr., 6-0, 185

Second team offense

QB Johnathon McCrary, Cedar Grove, Sr., 6-4, 190

RB Tre Mitchell, Chapel Hill, Sr., 5-8, 185

RB Dontravious Wilson, Buford, Sr., 5-11, 215

WR Kwame Peek, Rockmart, Sr., 6-2, 190

WR Dillon Veal, Pierce County, Sr., 5-11, 185

TE D.J. Prather, Gordon Central, Sr., 6-3, 225

OL David Marsau, St. Pius X, Sr., 6-2, 245

OL Kendall Reynolds, Thomson, Sr., 6-1, 234

OL John Thomas, Carver-Columbus, Sr., 6-1, 250

OL Toddrick Johnson, Carver-Columbus, Sr., 6-1, 205

OL Matthew Winters, Peach County, Sr., 6-1, 245

K Matt Bonadies, Buford, Soph., 6-1, 160

ATH Slade Dale, Ringgold, Jr., 5-10, 170

Second team defense

DL Quincy Nieporte, St. Pius X, Sr., 6-2, 255

DL Justin Akins, Jackson, Sr., 6-4, 240

DL Quin Latimer, Washington County, Sr., 6-1, 255

DL Kyle Kitchens, Decatur, Jr., 6-3, 225

LB Marquis Floyd, Dodge County, Sr., 6-1, 200

LB Deion King, Buford, Jr., 6-1, 205

LB Keshun Freeman, Callaway, Jr., 6-2, 220

LB Brandon Watt, Carver-Columbus, Sr., 5-8, 195

DB William Bussey, Thomson, Sr., 6-1, 205

DB Everett Nicholas, Cedar Grove, Sr., 6-0, 180

DB Terry Godwin, Callaway, Soph., 6-0, 165

DB A.J. Gray, Washington County, Soph., 6-1, 185

P J.W. May, Washington County, Sr., 6-2, 165

RET Torrie Battle, Thomson, Sr., 5-6, 170

Honorable mentions: LB Mekhi Brown, Carver-Columbus, Soph.; RB Kawon Bryant, North Oconee, Soph.; OL Jonathan Carpenter, Hart County, Sr.; WR Bruce Clark, Dawson County, Sr.; WR Tyshaun Clemmons, Gordon Central, Sr.; QB Tyler Dominy, Dawson County, Sr.; LB Demetrius Few, Thomson, Sr.; WR Jamir Hannah, Cedar Grove, Sr.; OL Dylan Jeffery, Pike County, Sr.; RB Keyshawn Lowe, Peach County, Soph.; QB Brady Swilling, North Murray, Sr.; RB T.J. Tate, North Hall, Sr.; OL Patrick Taylor, Thomson, Sr.; LB Tim Whatley, Carver-Columbus, Jr.; QB Greg Williams, Peach County, Sr.

Class AA

Offensive Player of the Year: Bryant Shirreffs, Jefferson

Defensive Player of the Year: Wesley Simonton, Jefferson

Coach of the Year: T. McFerrin, Jefferson

First team offense

QB Taylor Lamb, Calhoun, Sr., 6-2, 195

RB Jeremy Johnson, Screven County, Sr., 5-10, 280

RB Duranta Dunson, Heard County, Soph., 5-10, 175

WR Josh Barnes, Calhoun, Sr., 6-3, 195

WR Peter Whiteneck, Greater Atlanta Christian, Sr., 6-0, 180

WR Deric Herring, Brooks County, Jr., 5-11, 180

OL Joe Bexley, Bremen, Sr., 6-0, 285

OL Andy Dodd, Pepperell, Sr., 6-4, 325

OL Brett Steverson, Fitzgerald, Sr., 6-5, 300

OL Jake Edwards, Heard County, Jr., 6-4, 270

OL Katrova Drew, Calhoun, Jr., 6-0, 260

K Harrison Butker, Westminster, Sr., 6-4, 175

ATH Bryant Shirreffs, Jefferson, Sr., 6-3, 220

First team defense

DL D’Vontae Bedford, McIntosh County Academy, Jr., 6-1, 260

DL Connor Beytaugh, Benedictine, Sr., 6-1, 260

DL Luther Jones, Union County, Jr., 6-1, 280

DL Deondre Mitchell, Manchester, Sr., 5-11, 225

LB Kody McDonald, Jefferson, Sr., 5-11, 170

LB Trey Evans, Lamar County, Sr., 5-11, 195

LB Wesley Simonton, Jefferson, Sr., 6-1, 205

LB Tomarkus Young, Washington-Wilkes, Jr., 5-10, 165

DB Donnell Anthony, Calhoun, Sr., 5-9, 175

DB Jamal Bryant, McIntosh County Academy, Jr., 5-11, 185

DB D.J. Smith, Fitzgerald, Sr., 5-8, 160

DB Quay Searcy, Lamar County, Jr., 6-0, 170

P Ross Wood, Greater Atlanta Christian, Jr., 6-0, 170

RET Grant Haley, Lovett, Jr., 5-10, 172

Second team offense

QB Malkom Parrish, Brooks County, Jr., 5-10, 185

RB Kyle Scales, Greater Atlanta Christian, Sr., 5-9, 185

RB Juan Foster, Vidalia, Sr., 5-7, 170

WR Jahmai Jones, Wesleyan, Jr., 6-0, 185

WR Rikeem Stallings, Greene County, Sr., 6-1, 200

WR Drake White, Northeast, Sr., 6-1, 185

OL Alex Hackney, Washington-Wilkes, Sr., 6-0, 220

OL Zeb Locke, Taylor County, Sr., 6-0, 235

OL Mitchell Scoggins, Pepperell, Sr., 6-1, 280

OL Denzel Jackson, Manchester, Sr., 6-1, 260

OL Paul Sloan, McIntosh County Academy, Sr., 6-1, 275

K Tyler Scandrett, Lamar County, Jr., 5-8, 155

ATH Damarkus Robins, Spencer, Jr., 5-11, 185

Second team defense

DL Timothy Fuller, Northeast, Sr., 6-1, 200

DL Tomond Hampton, Toombs County, Sr., 6-4, 245

DL Matt Foster, Cook, Sr., 6-3, 215

DL Hunter Padgett, Calhoun, Sr., 5-9, 210

LB Dax Bishop, Model, Soph., 5-11, 210

LB John Coletti, Lovett, Sr., 6-2, 215

LB Nic McBride, Vidalia, Sr., 6-3, 215

LB Andrew McNulty, Benedictine, Sr., 6-2, 230

DB Charlie Woerner, Rabun County, Fr., 6-4, 195

DB Lawrence Austin, Lamar County, Jr., 5-10, 175

DB Davion Anderson, Northeast, Jr., 6-3, 180

DB Derrick Farrow, Bleckley County, Sr., 5-10, 185

P Rhett Delk, Wesleyan, Sr., 6-1, 185

RET Dame Turner, Manchester, Sr., 6-0, 180

Honorable mentions: QB Will Anderson, Wesleyan, Jr.; ATH Lance Austin, Lamar County, Jr.; RB Josh Berry, Long County, Sr.; RB Devonte Bess, Berrien, Sr.; QB Rafe Chapple, Greater Atlanta Christian, Jr.; WR Tydus Curtis, Calhoun, Jr.; DB Drell Green, Bacon County, Soph.; QB Buck Robinson, Washington-Wilkes, Sr.; LB Clentavious Smith, Manchester, Sr.; WR Rikeem Stallings, Greene County, Sr.; WR Brad Stewart, Benedictine, Soph.; LB Ladarius Taylor, Chattahoochee County, Sr.; ATH Matt Thrift, Bacon County, Sr.; RB Alex Urbano, Calhoun, Jr.; DL Darnell White, Jordan, Jr.

Class A

Offensive Player of the Year: Makail Grace, Wilcox County

Defensive Player of the Year: Montravius Adams, Dooly County

Coach of the Year: Jonathan Gess, Eagle’s Landing Christian

First team offense

QB Makail Grace, Wilcox County, Sr., 6-2, 185

RB Evan Kasian, Walker, Sr., 6-0, 190

RB Stanley Williams, George Walton, Jr., 5-8, 185

WR Johnathan Howard, Wilcox County, Sr., 6-5, 193

WR Courtney Clark, Dooly County, Jr., 5-11, 185

TE Milan Richard, Calvary Day, Jr., 6-3, 230

OL Gunnar Brown, ECI, Sr., 6-0, 240

OL Larry Glover, Dooly County, Jr., 6-1, 318

OL Tyler Petty, Eagle’s Landing Christian, Sr., 6-2, 265

OL Marquise Brown, Wilcox County, Sr., 5-10, 305

OL Colin Mitchell, Walker, Sr., 6-0, 260

K Cole Fisher, George Walton, Soph., 6-1, 165

ATH Madison McCluskey, Brookstone, Sr., 5-10, 170

First team defense

DL Montravius Adams, Dooly County, Sr., 6-3, 300

DL Tyler Parrish, Prince Avenue Christian, Sr., 6-3, 250

DL DeQueszman Kelley, Marion County, Sr., 6-2, 285

DL Andrew Williams, Eagle’s Landing Christian, Jr., 6-4, 240

LB Brendan Douglas, Aquinas, Sr., 5-11, 215

LB Keyante Green, Eagle’s Landing Christian, Sr., 5-8, 175

LB Will Black, First Presbyterian Day, Jr., 6-1, 195

LB Christian Payne, Prince Avenue Christian, Jr., 6-1, 210

DB D.J. Curl, Eagle’s Landing Christian, Sr., 5-11, 185

DB Ryan Felice, Mt. Pisgah, Sr., 6-1, 190

DB Kereon Morrell, Dooly County, Jr., 5-10, 180

DB Jason Grimes, Holy Innocents’, Sr., 6-1, 190

P A.J. Wells, Marion County, Jr., 6-0, 185

RET Rashard Fant, Our Lady of Mercy, Sr., 5-10, 160

Second team offense

QB Dalton Etheridge, Eagle’s Landing Christian, Jr., 5-11, 195

RB Carl Mattox, Prince Avenue Christian, Sr., 5-11, 185

RB Jeremiah Kirkland, Landmark Christian, Jr., 5-10, 185

WR Scott McCormick, First Presbyterian Day, Sr., 6-0, 170

WR Zireycus Letman, Lincoln County, Sr., 6-3, 185

TE Jay Dawahare, Pacelli, Sr., 6-1, 185

OL Jon-Paul Reed, Landmark Christian, Sr., 6-5, 310

OL Sam Kennon, Prince Avenue Christian, Sr., 5-10, 204

OL Chance McClure, Commerce, Jr., 6-1, 230

OL Matthew Frank, Our Lady of Mercy, Sr., 6-3, 295

OL Justin James, Calvary Day, Sr., 6-3, 290

K Connor Albright, First Presbyterian Day, Sr., 6-2, 160

ATH Brooks Stroud, First Presbyterian Day, Sr., 6-1, 175

Second team defense

DL Isaac Rochell, Eagle’s Landing Christian, Sr., 6-5, 260

DL Jaylen Daniels, Dooly County, Sr., 6-3, 200

DL Cody Brown, Trion, Sr., 6-4, 240

DL Abraham Freeman, Telfair County, Sr., 6-2, 210

LB Dayshawn Taylor, Lincoln County, Sr., 6-0, 215

LB Rusty Zirkle, Lanier County, Sr., 6-0, 180

LB William Higbie, Landmark Christian, Jr., 6-0, 215

LB Tawain Daughtry, ECI, Sr., 5-10, 180

DB Tay Daniels, Dooly County, Jr., 6-0, 180

DB Jevius Terry, Eagle’s Landing Christian, Sr., 5-9, 175

DB Jalen Franklin, Lincoln County, Sr., 6-0, 175

DB Antonio Clark, Aquinas, Jr., 5-11, 165

P Trae Harrington, Charlton County, Jr., 6-1, 175

RET E.J. Parker, Wheeler County, Sr., 5-8, 170

Honorable mentions: DL Micah Culbreath, Calvary Day, Sr.; DL Johnny Dwight, Wilcox County, Jr.; QB Duncan Fletcher, Brookstone, Sr.; RB Chanin Hamilton, Dooly County, Soph.; DL Reed McGuire, Landmark Christian, Sr.; RB Mike McIntire, Lincoln County, Jr.; ATH Tra Minter, Schley County, Soph.; ATH Jalen Myrick, Savannah Christian, Sr.; OL Charlie Newcomer, Athens Academy, Sr.; WR Josh Nobles, Landmark Christian, Sr.; RB Greg Percell, Sr.; QB Caleb Pressey, ECI, Sr.; DL Chris Rehak, Pacelli, Soph.; QB David Whipple, Wilkinson County, Sr.; OL Napoleon Williams, Aquinas, Soph.