0

SWIMMING AND DIVING ROUNDUP: Mill Creek tops Peachtree Ridge

Mill Creek swept a swimming and diving meet with Peachtree Ridge this past weekend.

The Hawks won a close girls competition 160-154 and won the boys division 168-135.

Mill Creek got event wins from Andrew Kozlovski (200-yard freestyle, 1 minute, 45.72 seconds), Will Jordan (200 individual medley, 2:12.47), Chris Powell (50 free, 21.60 and 100 backstroke, 59.01), Cameron Sachse (diving, 140.35 points), Garrison Bemis (100 butterfly, 58.31) and Kara Powell (100 back, 1:04.01).

Peachtree Ridge's first-place finishers were Savannah Ruedt (200 free, 1:57.15), Carrington BeVier (200 IM, 2:08.27 and 100 breaststroke, 1:07.55), Christina Wang (50 free, 25.07 and 100 free, 54.29), Anna Cate Miller (diving, 196.50), Haley McInerny (100 fly, 57.77), Brett Kester (100 free, 54.02), Kent Yang (500 free, 4:53.53), Tinsley Flint (500 free, 5:03.43) and Brandon Holt (100 breast, 1:05.32).

Dacula boys have record-setting weekend

The Dacula boys swimming and diving team broke four school records over the weekend.

Michael Ragan established new 500 free (4:43.17) and 100 back (54.87) marks, topping a 500 free record set in 2000 and taking down his own 100 back record from this year.

Andrew Johnson broke the Dacula record in the 100 fly in 54.07, lowering a mark set earlier this season by Ragan.

Ragan and Johnson joined Stephen Brinkley and Brady Kelly on a 400 free relay team that toppled the old school mark with a time of 3:23.79.

North wins tri-meet with Duluth, Dacula

North Gwinnett's swimming and diving team took first place in a tri-meet last weekend with Duluth and Dacula.

North had 261 points in the girls division, Duluth was second at 239 and Dacula scored 132. In the boys competition, North scored 253 points, Duluth had 240 and Dacula had 123.

The Bulldogs' event winners were Tyler Mazurek (200 free, 1:47.05 and 500 free, 4:48.88), Tom Peribonio (200 IM, 1:55.99 and 100 breast, 1:01.12), Maggie Anderson (200 IM, 2:18.72 and 100 fly, 54.48), Ethan Webster (100 fly, 54.48 and 100 back, 54.81) and Lauren Terranova (500 free, 5:33.72).

Duluth got victories from Allison Chandler (200 free, 2:02.38 and 100 back, 1:01.78), Brandon Neas (50 free, 22.54), Becca Erwin (50 free, 26.00), Brendan Eckard (diving, 223.10), Erin Hembree (diving, 180.75) and Katie Neas (100 breast, 1:15.16).

Event winners for Dacula were Stephen Brinkley (100 free, 49.04) and Virginia Brinkley (100 free, 57.34).

Parkview battles with Collins Hill

Parkview won both divisions of a swimming and diving meet with Collins Hill this past weekend, edging the Eagles 161-151 in the girls competition and winning the boys title 181-128.

The Panthers got wins from Morgan Fleming (200 free, 2:00.89 and 100 free, 54.81), Geoffrey Carter (200 IM, 1:56.12 and 100 breast, 1:00.15), Megan Yang (200 IM, 2:17.88 and 100 fly, 1:01.95), Megan Reeves (50 free, 26.06), Chris Yenney (diving, 209.50), Shelby Johnson (diving, 132.80), Rory Martin (100 fly, 52.69 and 100 back, 53.50), Marianna Markley (500 free, 5:42.79) and Chelsea Keown (100 breast, 1:12.68).

Collins Hill's first-place finishers were Cody Bekemeyer (200 free, 1:45.29), Mitchell Blanchard (50 free, 22.41 and 100 free, 49.91), Alfonso Castillo (500 free, 4:48.91) and Reagan Balog (100 back, 1:04.69).

Wesleyan sweeps Chattahoochee

Wesleyan's swimming and diving team defeated Chattahoochee this past weekend, winning 194-115 in the boys competition and 220-83 in the girls division.

The Wolves' event winners were Ben Buckley (200 free, 2:03.87), Caroline White (200 free, 2:05.09 and 100 free, 56.42), Rachel Koch (200 IM, 2:14.59 and 100 fly, 59.66), Drew Middleton (50 free, 22.89), Camille Roy (50 free, 26.20), Cody Frost (diving, 169.00), Maggie Dryden (diving, 225.10), William Lee (100 breast, 1:09.19) and Lillie Baker (100 breast, 1:16.37).