0

SWIM/DIVE ROUNDUP: Duluth wins competition with GAC

Duluth's swimming and diving teams earned victories this past weekend in a dual meet with Greater Atlanta Christian.

The Wildcats won the boys division 185-119 and the girls division 225-75.

J.P. Portillo won two races for the Duluth boys, taking first in the 200-yard individual medley (1 minute, 59.86 seconds) and the 100 breaststroke (1:01.16). The Wildcats also got boys event wins from Austin Goelz (200 freestyle, 1:52.19), Brendan Eckard (diving, 213.60 points), Brandon Neas (500 free, 4:57.90) and Chase Adams (100 backstroke, 1:00.81).

Katie Neas had two first-place finishes for the Duluth girls in the 200 free (2:10.80) and 100 breast (1:14.30). The girls' other event winners were Heather Nicholas (200 IM, 2:42.58), Sam Gentry (50 free, 27.55), Erin Hembree (diving, 189.25), Allison Chandler (100 butterfly, 1:01.83), Ray Rice (100 free, 59.74), Becca Erwin (500 free, 5:51.28) and Sarah Miller (100 back, 1:11.49).

Broncos, Lions each earn victory

Brookwood won the boys division 174-111, but Peachtree Ridge earned a split of the two teams' swimming and diving competition with a 157-150 victory in the girls competition.

The Broncos got event wins from Alex Taylor (200 free, 1:46.47 and 100 back, 54.21), Alex Thebeau (100 fly, 1:01.77), Nick LaMontagne (100 free, 50.98 and 100 breast, 59.92) and Becky Bass (100 free, 57.85).

Peachtree Ridge's first-place finishes were from Savannah Ruedt (200 free, 1:57.37 and 500 free, 5:05.51), Guido Saccaggi (200 IM, 2:04.70), Carrington BeVier (200 IM, 2:09.15 and 100 breast, 1:05.93), Brett Kester (50 free, 23.20), Christina Wang (50 free, 25.55 and 100 back, 1:02.60), Anna Cate Miller (diving, 203.85), Haley McInerny (100 fly, 57.95) and Kent Yang (500 free, 4:54.88).

North, Mill Creek swim to split

North Gwinnett and Mill Creek split victories at a swimming and diving meet this past weekend.

North won the boys division 169-141, but the Hawks won the girls competition 181-117.

North's event winners were Hannah Terranova (200 free, 1:58.73 and 100 free, 57.46), Tyler Mazurek (200 free, 1:58.73), Maggie Anderson (200 IM, 2:16.62), Tim Hoell (diving, 139.70), Carlye McKillip (500 free, 5:24.41) and Ethan Webster (100 back, 57.33).

Mill Creek got first-place finishes from Andrew Kozlovski (200 free, 1:45.71 and 500 free, 4:45.42), Chris Powell (50 free, 21.80 and 100 free, 47.99), Maddie Wrolson (50 free, 25.25 and 100 fly, 59.95), Lexie Sachse (diving, 170.55), Will Jordan (100 fly, 58.18), Kara Powell (100 back, 1:02.57), Andy Stanesic (100 breast, 1:05.74) and Corinne Dalley (100 breast, 1:12.11).

Shiloh earns wins vs. Central

Shiloh picked up swimming and diving victories over the weekend in a meet with Central Gwinnett, winning 177-88 in the girls competition and 163-80 in the boys division.

The Generals got wins from Ryan Vina (200 free, 2:27.30), Alice Koschella (200 free, 2:26.31 and 500 free, 6:29.14), Matthew Toro (200 IM, 2:17.33 and 500 free, 5:56.95), Ronald Taylor (50 free, 27.69), Prudens James (50 free, 30.74 and diving, 155.00), Adryan Blair (diving, 167.10), David Holtzman (100 fly, 1:04.75 and 100 back, 1:10.88), Nyota Edjidjimo (100 fly, 1:09.22 and 100 breast, 1:19.21), Channin McPherson (100 free, 1:03.36), Brittany Palmer (100 free, 1:09.17), Allen Soni (100 back, 1:28.97) and Dominic Taylor (100 breast, 1:21.56).

Central got one event victory from Katie Hinds (200 IM, 3:00.94).

Wesleyan splits with Alpharetta

Wesleyan earned a girls swimming and diving victory by a 197-118 score, but the Wolves lost to Alpharetta 208.5-108.5 in a dual meet this past weekend.

First-place finishers for Wesleyan were Rachel Koch (200 IM, 2:14.86 and 500 free, 5:20.89), Taylor Panther (diving, 227.90), Camille Roy (100 fly, 1:05.13), Carrie Ciccotello (100 free, 59.35) and Lillie Baker (100 breast, 1:16.89).