0

Region 8-AAAAA track and field results

Wednesday

Brookwood High School

GIRLS

Team Results

  1. Brookwood, 55.5
  2. Parkview, 46
  3. Central Gwinnett, 44
  4. Grayson, 38
  5. Berkmar, 37
  6. Archer, 21
  7. Dacula, 20
  8. Shiloh, 10
  9. South, 1.5

1,600 -- 1. Caroline Kissel, Brookwood, 5:16.74; 2. Sara Brown, Parkview, 5:18.83; 3. QuanDra Shanks, Brookwood, 5:23.07; 4. Valerie Ward, Parkview, 5:33.81; 5. Lucie Davidova, Archer, 5:45.37; 6. Taylor Dove, Archer, 5:53.69; 7. Tyana Luna, Berkmar, 5:56.77; 8. Ally Patterson, Grayson, 5:59.79.

High jump -- 1. Caryn Ivey, Central, 5-2; 2. Kiera Mitchell, Parkview, 5-0; 3. Imani Kimbrough, Parkview, 5-0; 4. JaTaja Washington, Berkmar, 4-10; 5. Sydney Buchanan, Central, 4-8; 6. Susan Norris, Brookwood, 4-8; T7. Micaiah Palmer, Shiloh, 4-6; T7. Brooke Reichard, Archer, 4-6; T7. Courtney Sehestad, Brookwood, 4-6.

Pole vault -- 1. Kayla Harrison, Grayson, 9-0; 2. Maggie Bradley, Central, 8-6; 3. Zhane Bradley-Lawrence, Central, 8-0; 4. Abby Summers, Brookwood, 7-6; 5. Kerra Jones, Berkmar, 7-6; 6. Maren Moss, Parkview, 7-6; T7. Victoria Arnold, Brookwood, 7-6; T7. Ayana Daniels, South, 7-6.

Long jump -- 1. Alexandra Frazier, Central, 17-2; 2. Simone Glenn, Brookwood, 16-11.5; 3. Keriah Daniels, Grayson, 16-5; 4. Taylor Rencher, Brookwood, 16-3; 5. Demountria Wilcox, Grayson, 16-1.5; 6. Daijah Cooke, Berkmar, 16-0; 7. Capricia Bell, Archer, 16-0; 8. Moneice Watson, Berkmar, 15-10.

Triple jump -- 1. Daijah Cooke, Berkmar, 34-3.5; 2. Cynthia Butler, Shiloh, 33-1.5; 3. Tiara James, Grayson, 33-1.5; 4. Allana Anderson, Parkview, 31-1; 5.Issmaelle Occeus, Central, 32-11; 6. Arielle Shaw, Brookwood, 32-8; 7. Ganiyat Bakare, Berkmar, 32-6; 8. Micaiah Palmer, Shiloh, 31-8.

Discus -- 1. Anna Machovec, Dacula, 120-9; 2. Alliyah Williams, Archer, 108-10; 3. Shelby Smith, Grayson, 104-8; 4. Queen Briggs, Berkmar, 100-0; 5. Morgan Kosmala, Brookwood, 97-10; 6. Sharon Kumi, Brookwood, 95-1; 7. Laura Allen, Archer, 92-4; 8. Darcie Bruce, Grayson, 82-9.

Shot put -- 1. Anna Machovec, Dacula, 37-4.5; 2. Connor Lynch, Parkview, 35-6; 3. Alina Futch, Brookwood, 34-5; 4. Queen Briggs, Berkmar, 34-4; 5. Shelby Smith, Grayson, 34-1; 6. Emily Hewitt, Parkview, 33-3; 7. Niray Hartford, Central, 32-9.5; 8. Alliyah Williams, Archer, 32-6.5.

BOYS

Team Results

  1. Brookwood, 70
  2. Dacula, 47
  3. Parkview, 46
  4. South Gwinnett, 26.5
  5. Shiloh, 25
  6. Central Gwinnett, 24
  7. Archer, 17.5
  8. Grayson, 16 1,600 -- 1. Morgan Malanoski, Brookwood, 4:25.10; 2. Bryan Kamau, Shiloh, 4:26.90; 3. Matthew McClint, Brookwood, 4:29.11; 4. Derrick Bell, Grayson, 4:32.61; 5. Nahom Solomon, Shiloh, 4:33.74; 6. Nick Schofer, Parkview, 4:39.20; 7. Michael Ziegler, Grayson, 4:40.52; 8. Daniel Jackson, South, 4:42.00.

High jump -- 1. Bailey Vitatoe, Brookwood, 6-4; 2. Bilal Abdullah, Brookwood, 6-2; 3. Tim Daniel, South, 6-0; 4. Kenneth Muraoka, Archer, 5-10; 5. Tracy Fisher, Central, 5-8; 6. Joe Joyner, Archer, 5-8; 7. Cedric Asseh, South, 5-8.

Pole vault -- 1. Justin Grose, Brookwood, 14-6; 2. Elijah Gregg, Parkview, 14-0; 3. Josh Carswell, Parkview, 12-6; 4. Matt Intili, Dacula, 12-6; 5. Reece Morrow, Brookwood, 12-6; 6. Donald Onyeanula, South, 11-0; 7. Austin Claybrook, Central, 10-6; 8. Bryce Morris, Archer, 10-0.

Long jump -- 1. Aaron Taylor, Central, 21-7; 2. Chris Dancy, Brookwood, 20-9.75; 3. Jacque Evangelista, Dacula, 20-8.5; 4. Chris Keyes, Shiloh, 20-5.25; 5. Keanu Mole, Parkview, 20-2; 6. Laronn Veal, Parkview, 20-1; 7. Toney Johnson, Archer, 20-1; 8. Kartez Hall, Grayson, 19-10.5.

Triple jump -- 1. Mark Watts, South, 43-11.75; 2. Chris Keyes, Shiloh, 42-8.5; 3. Keanu Mole, Parkview, 42-2.5; 4. Alex Reid, Parkview, 42-1; 5. Aaron Taylor, Central, 41-8; 6. Chris Powell, Brookwood, 61-6.75; 7. Micaiah Owens, South, 40-10.25; 8. Tyreeck Davila, Central, 40-10.

Discus -- 1. Durum Alarms, Dacula, 147-9; 2. Alex Armah Jr., Dacula, 140-6; 3. John Patterson, Parkview, 138-6; 4. Robin Ji, Brookwood, 136-10; 5. Matt Roon, Grayson, 135-8; 6. Breon Weathersby, Parkview, 125-0; 7. Elijah Hall, South, 122-3; 8. Andre Smellie, Archer, 121-5.

Shot put -- 1. Durum Alarms, Dacula, 51-7; 2. Alex Armah Jr., Dacula, 50-11; 3. Jared Munday, Brookwood, 47-5; 4. Kyle Brooks, Archer, 46-3.5; 5. Matt Roon, Grayson, 45-10.5; 6. Francis Kallon, Central, 43-5; 7. John Patterson, Parkview, 43-3; 8. Michael Umezireke, Archer, 42-0.