Breaking News

Man found dead at Duluth apartment complex April 19, 2014

0

VOLLEYBALL: State preview capsules, first round

Staff Photo: John Bohn Greater Atlanta Christian's Janaya Simmons (18) and teammate Rachel Waldrop (17) celebrate a point as GAC defeats Mill Creek to win the Gold Division final of the Gwinnett County volleyball finals Saturday.

Staff Photo: John Bohn Greater Atlanta Christian's Janaya Simmons (18) and teammate Rachel Waldrop (17) celebrate a point as GAC defeats Mill Creek to win the Gold Division final of the Gwinnett County volleyball finals Saturday.

Class AAAAA

Brookwood Broncos

Head coach: Brian Welsch

Record: 36-11, ranked No. 9 in the state

Area: 8-AAAAA, No. 1 seed

First-round opponent: vs. Islands, Thursday at 6 p.m.

Key players: S Bethany Easom , Sr. (706 assists, 220 digs, 64 aces); OH Erin Shelton, Sr. (343 kills, 339 digs, 62 aces); RH Maggie Collins, Jr. (210 kills, 42 blocks); L Katie Kraft, Sr. (460 digs, 50 aces)

Dacula Falcons

Head coach: Jessica Pucciano

Record: 22-22

Area: 8-AAAAA, No. 4 seed

First-round opponent: at Camden Co., Thursday at 5 p.m.

Key players: OH Kimbo MacIntyre, Sr.; S/RH Avery Shead, Sr.; MB Anna Machovec, Soph.

Mill Creek Hawks

Head coach: Brian Williamson

Record: 34-14, ranked No. 8 in the state

Area: 7-AAAAA, No. 2 seed

First-round opponent: vs. Northview,Thursday, 7 p.m.

Key players: OH Kim Brody, Sr (354 kills, 231 digs, 14 blocks).; S Kaitlyn Lattimer, Jr. (869 assists); OH Ashley Isaac, Sr. (247 kills, .349 hitting pct., 223 digs, 12 blocks); RH Emily Wylie, Jr. (143 kills, 23 blocks); MH/B Audrey Hoffman, Jr. (49 blocks), MH/B Emily Rose, Soph.; L Jordan Rooks, Sr. (357 digs); DS Brittany Moore, Fr. (134 digs)

Mountain View Bears

Head coach: Stan Carpenter

Record: 19-24

Area: 7-AAAAA, No. 2 seed

First-round opponent: vs. Bradwell Institute,Thursday, 5 p.m.

Key players: OH Alex Johnson, Sr.; OH Bria Vigil, Jr.; MB Jayla French, Jr.; RH/OH Kelsey Hutchins, Jr.; MB Shannon Thompson, Sr.

Norcross Blue Devils

Head coach: Jeff Cerneka

Record: 19-19

Area: 7-AAAAA, No. 4 seed

First-round opponent: at Roswell, Thursday at 7 p.m.

Key players: MB Kamilah Bakari, Sr. (172 kills, 130 blocks); MB Sydney Marshall, Soph. (215 kills, 77 blocks); S Lauren Ranney (5.8 assists per game); L Lindsay Holmes, Jr. (231 digs, .960 serve percentage)

North Gwinnett Bulldogs

Head coach: Vanessa Henry

Record: 46-8, No. 4 in the state

Area: 7-AAAAA, No. 1 seed

First-round opponent: vs. Milton, Thursday at 5:30 p.m.

Key players: S Alex Panks, Sr. (836 assists, 100 aces); MH/OH Kristina Stinson, Jr. (381 kills, 121 aces); MH/B Miller Howard (358 kills, 77 aces); RH Anna Mullins, Sr. (160 kills); MB Meagan O’Neal, Sr. (70 blocks); L MaTia Hughes, Jr. (346 digs)

Parkview Panthers

Head coach: Catherine Zidow

Record: 17-25

Area: 8-AAAAA, No. 3 seed

First-round opponent: at Beach, Thursday at 5 p.m.

Key players: OH Riley Weyher, Jr. (61 aces, 140 kills, 256 digs); L Daron Blankenship, Sr. (458 digs, 32 aces); MB Courtney Duck, Sr. (125 kills, 29.5 blocks); S Victoria Petrassi, Sr. (367 assists, 106 digs, 22 aces)

Peachtree Ridge Lions

Head coach: Sarah Eales

Record: 19-14

Area: 7-AAAAA, No. 3 seed

First-round opponent: at West Forsyth, Thursday at 6 p.m.

Key players: RH/S Lucy Riddle, Sr. (500 assists); OH Becca Meyer, Sr.; OH Eleonora Porazzi, Sr.

Shiloh Generals

Head coach: Traci DiPrima

Record: 16-14

Area: 2-AAAAA, No. 2 seed

First-round opponent: vs. Kennesaw Mountain, Thursday at 6 p.m.

Key players: OH Gloria Watson, Jr.; S Jaqueline Harris, Jr.; L Holland Glenn, Sr.

South Gwinnett Comets

Head coach: Terri Peace

Record: 12-25

Area: 2-AAAAA, No. 3 seed

First-round opponent: at North Cobb, Thursday at 5:30 p.m.

Key players: OH Aaliyah Myrick, Jr. (120 kills, 64 aces, 144 digs); OH Shalyn Washington, Sr. (117 kills, 36 aces, 14 assists, 11.5 blocks, 57 digs); S Dominique Carter, Sr. (21 kills, 43 aces, 276 assists, 14 blocks, 69 digs); MH Deja Stanek, Soph. (120 kills, 52 aces, 32 blocks)

CLASS AA/A

Buford Wolves

Head coach: Hadli Daniels

Record: 23-13

Area: 4-AA/A, No. 2 seed

First-round opponent: vs. Brookstone, today at 5 p.m.

Key players: OH Maggie Roper, Soph.; OH Jessica Falletta, Sr.; S Bailey Hicks, Sr.

Greater Atlanta Christian Spartans

Head coach: Kristy Shelton

Record: 37-4, No. 2 in the state

Area: 4-AA/A, No. 1 seed

First-round opponent: vs. Spencer, today at 4 p.m.

Key players: OH Dede Bohannon; S Rachel Waldrop, Sr.; L Catherine Chason, Sr.; OH Morgan McKnight, Sr.; MH Ali Cox, Sr.; RH Janaya Simmons, Sr.

Hebron Christian Lions

Head coach: Judy Conner

Record: 26-19

Area: 4-AA/A, No. 4 seed

First-round opponent: at Kendrick, Today at 5 p.m.

Key players: OH Maddi Roof, Sr. (225 kills); OH/S Eden Murray, Soph. (325 kills); S Savannah Block, Sr.

Providence Christian Stars

Head coach: Beth Howd

Record: 26-19

Area: 4-AA/A, No. 3 seed

First-round opponent: at Jordan, today at 5 p.m.

Key players: S D’Anna Kester, Sr. (92 kills, 562 assists); OH Madison Jones, Jr. (367 kills, 233 digs); MH Kaitlin Harper, Sr. (198 kills, 72.5 blocks); L Codiann Amis, Sr. (67 aces, 434 digs)

Wesleyan Wolves

Head coach: Ted Russell

Record: 30-15, No. 7 in the state

Area: 7-AA/A, No. 3 seed

First-round opponent: at Sonoraville, today at 5 p.m.

Key players: RH Callie Bivings, Sr. (714 assists); MH Alana Broe, Sr. (194 kills); OH Anna Davis, Jr. (234 kills); L Jennifer Miller, Jr. (470 digs)