0

PREP ROUNDUP: Meadowcreek boys slip past Mill Creek

HOSCHTON — Tevin Glass scored 16 points and grabbed nine rebounds Tuesday night as part of Meadowcreek’s 55-53 win over Mill Creek in Region 7-AAAAA action.

Meadowcreek, which took the lead with just over a minute left and hit 4 of 5 free throws down the stretch, also got 11 points and five assists from Anthony Robinson. Meadowcreek improved to 5-9 overall and 3-3 in the region.

Mill Creek (9-6, 2-3) had three players score in double figures, led by 17 from Trevon Shaw. Daniel Loudermilk followed with 12 points, while Brandon Hayman finished with 10.

BOYS BASKETBALL

Dacula 53, Grayson 49

LOGANVILLE — Shay Agboola scored 21 points, including 3-for-3 on 3-pointers, in helping Dacula fend off Grayson for a 53-49 win in Region 8-AAAAA.

Agboola also had six rebounds as Dacula upped its region record to 7-2. Sean Lester scored 21 to lead Grayson.

Central 60, Parkview 45

LAWRENCEVILLE — Four Central Gwinnett players scored in double figures, led by 19 from Simeon Davis, as the Black Knights topped Parkview 60-45 Tuesday in Region 7-AAAAA.

Jerry Coleman added 14 points for Central (8-7, 5-3), while Brian Egejuru and Slim Delbridge each scored 10. Parkview’s top scorer was Delano Spencer with 17.

Shiloh 72, Archer 58

SNELLVILLE — Shiloh’s overall record improved to 8-7 Tuesday as the Generals rolled to a 72-58 win over Archer.

Leading Shiloh with 16 points was Stedmon Lemon, while Jordan Gaither scored 11 and A.D. Rogers added 10 points.

South 72, Northview 67

JOHNS CREEK — South Gwinnett improved to 13-3 Tuesday with a 72-67 win over Northview in a non-region game.

Qiydar Davis scored 16 to lead South.

Duluth 68, Mt. View 62, OT

LAWRENCEVILLE — Duluth logged its first Region 7-AAAAA win Tuesday by topping Mountain View 68-62 in overtime.

Avonte Hall of Duluth (4-13, 1-6) led all scorers with 27 points, while Michael Randle helped out with 12 points.

Troy Taylor was one of three Bears (3-11, 0-4) in double figures with 18 points, along with 12 from Drew Bollier and 10 from Ryan Gibbs.

Johnson-Gainesville 80, Lanier 65

GAINESVILLE — Lanier fell to 5-12 on Tuesday as Johnson-Gainesville topped the Longhorns 80-65.

Derek Harper scored 21 to lead Lanier, while Andre Irvin scored 12.

GAC 73, Cross Keys 31

NORCROSS — Greater Atlanta Christian had no problem Tuesday night as the Spartans cruised 73-31 over Cross Keys in Region 6-AA.

GAC (11-4, 4-0) received 21 points from Malcolm Brogdon and 13 points from A.J. Davis.

Buford 66, Avondale 35

BUFORD — T.J. Shipes scored 19 points Tuesday night in Buford’s 66-35 rout of Avondale in Region 6-AA.

Buford (9-5) also received 10 points each from Jake Burnette and Zac Lynn.

Wesleyan 65, Mount Pisgah 46

JOHNS CREEK — Wesleyan improved to 14-2 overall and 2-0 in Region 5A-A on Tuesday by beating Mount Pisgah 65-46.

Takim Williams put in 21 points to lead Wesleyan, while Shane Smith added 15 points.

Lakeview Academy 61, Hebron 48

GAINESVILLE — Lakeview Academy upended Hebron 61-48 on Tuesday in Region 8-A action.

Hebron (3-14, 2-5) was led by 14 points from Tyler Matthews.

GIRLS BASKETBALL

Grayson 63, Dacula 47

LOGANVILLE — Grayson improved to 2-6 in Region 8-AAAAA on Tuesday with its 63-47 win over Dacula.

Ana LaCavera led Grayson (3-16 overall) with 26 points and eight steals, while Shekeyla Carrington added 19 points and 10 rebounds.

Parkview 48, Central 28

LAWRENCEVILLE — Parkview received 13 points from Erika Joseph and 12 more from Katie Carroll on Tuesday as the Panthers defeated Central Gwinnett 48-28 in Region 8-AAAAA.

The win improved Parkview to 13-4 overall and 8-2 in the region. Central was led by eight points from Nia Hardy.

Archer 54, Shiloh 43

SNELLVILLE — Sammy Healy of Archer led all scorers with 19 points, including four 3-pointers, on Tuesday to help the Tigers get past Shiloh 54-43 in Region 8-AAAAA.

Morgan Jackson chipped in with 14 points for Archer (6-11, 2-6), while Kayla Rogers added 11 points. Shiloh’s leading scorer was Jalisa Williams with 12 points.

Archer will host Grayson next Saturday at 4 p.m. in a rescheduling of last week’s cancellation.

Northview 66, South 57

JOHNS CREEK — Sydney Wallace of Northview poured in 41 points Tuesday night as the Titans held off South Gwinnett 66-57 in a non-region battle.

South (8-8, 5-2) was led by 21 points from Tina Odume and 13 points from Alysia Johnson.

Duluth 60, Mountain View 36

LAWRENCEVILLE — Katie Powell led all players with 19 points Tuesday to lead Duluth past Mountain View 60-36 in Region 7-AAAAA.

Aliya Thomas also had 12 points as Duluth improved to 10-7 overall and 4-2 in the region.

Loganville 44, Salem 39

CONYERS — Loganville held off Salem for a 44-39 win Tuesday night in Region 8-AAAA.

Enisha Donley scored 22 points to lead Loganville (12-3, 2-0).

Buford 77, Avondale 6

BUFORD — Buford had no problem Tuesday night as the Wolves pounded Avondale 77-6 for a Region 6-AA win.

Mackenzie Darrah scored 21 points to lead Buford (12-1, 7-0), while Shareka Peeples added 13 points. Kat Tatum also made it to double digits with 10 points.

GAC 73, Cross Keys 2

NORCROSS — All 11 players on Greater Atlanta Christian’s roster scored Tuesday night as the Spartans dominated Cross Keys 73-2 in Region 6-AA.

Shannon Cranshaw was the top scorer for GAC (9-6, 6-1) with 17 points, while Kristina Nelson followed with 11 points.

Wesleyan 77, Mt. Pisgah 22

JOHNS CREEK — Wesleyan senior Grace Leah Baughn scored 11 points Tuesday night, putting her over the 1,000-point mark for her career, as the Wolves ran over Mount Pisgah 77-22.

Holli Wilkins scored 12 to lead Wesleyan (15-2) with Katie Frerking helping in the win with 10 points.

Hebron 44, Lakeview 33

GAINESVILLE — Hebron improved to 8-9 overall and 5-1 in Region 8-A on Tuesday with a 44-33 win over Lakeview.

Jalisa Tucker had 19 points to go along with six rebounds for Hebron with Lacy Stephens chipping in with nine points and seven boards.

SWIMMING/DIVING

North sweeps Grayson, Central

SUWANEE — North Gwinnett won the boys and girls divisions in a tri-meet with Grayson and Central Gwinnett. The Bulldogs had 272 girls points (to runner-up Grayson’s 215) and 279 boys points (to runner-up Grayson’s 217).

North’s event winners were Anna Barnes (200 freestyle, 2 minutes, 7.75 seconds and 100 free, 59.21), Emma Siegfried (200 individual medley, 2:36.61 and 100 back, 1:09.95), Logan Drew (50 free, 23.79 and 100 backstroke, 1:01.54), James Dickey (100 butterfly, 59.24), Zach Watford (100 free, 55.91) and Maddie Sibilia (500 free, 5:44.12).

Grayson got first-place finishes from David Lisska (200 free, 2:04.81 and 500 free, 5:33.57), Zach Kimery (200 IM, 2:09.08 and 100 breaststroke, 1:08.10), Courtney Williams (50 free, 27.42 and 100 fly, 1:07.04) and Abby Davis (100 breast, 1:19.88).

Duluth rolls in quad meet

NORCROSS — Duluth’s boys and girls teams rolled to comfortable victories in a quad-meet this past weekend with South Gwinnett, Berkmar and Lanier.

The Wildcats had 222 boys points (to runner-up South’s 146) and 239 girls points (to runner-up South’s 130).

Duluth got boys event wins from Austin Goelz (200 free, 1:53.06 and 500 free, 4:58.78), Brendan Eckard (diving, 202.30), Zachary Martin (100 fly, 1:01.30), Chase Adams (100 back, 1:02.95) and Joshua Vieira (100 breast, 1:11.97).

First-place girls finishers for Duluth were Amy Nicholos (200 free, 2:18.79 and 100 fly, 1:06.92), Sarah Miller (200 IM, 2:37.24 and 100 back, 1:12.04), Rebecca Miller (50 free, 28.35 and 100 breast, 1:19.00), Kelsey Carniglia (diving, 205.45), Karen Christy (100 free, 1:02.72) and Victoria McKenney (500 free, 6:42.42).

Collins Hill defeats Norcross

SUWANEE — Collins Hill posted a total of 439 points to 168 for Norcross to win a dual meet this past weekend.

The Eagles got victories from Patrick McGinty (200 free, 1:53.46 and 500 free, 5:02.39), Anna Burdette (200 free, 2:09.08 and 100 fly, 1:06.00), Wesley Poss (200 IM, 2:07.35 and 100 fly, 55.87), Katie Bekemeyer (200 IM, 2:23.67), Carl Anderson (50 free, 22.22 and 100 free, 49.78), Mindy Ross (50 free, 26.52), Patrick Clayton (diving, 234.05), Nicole Hermansen (diving, 176.70), Brooke Phillips (100 free, 58.46 and 100 breast, 1:16.47), Carmen Kong (500 free, 6:00.42), Kyle Crandall (100 back, 1:00.39) and Meigan Gardner (100 back, 1:13.26).

Panthers get past Lions

MOUNTAIN PARK — Parkview won 20 of 24 events this past weekend to beat Peachtree Ridge 361-226 in a dual meet.

Guido Saccaggi won two of Peachtree Ridge’s four events, taking first in the 200 free (2:00.39) and 500 free (5:15.43). The Lions also got wins from Meghan Ackerman (200 IM, 2:31.25) and John Marsh (diving, 207.35).

Broncos sweep Mill Creek

NORCROSS — Brookwood defeated Mill Creek in both the boys (128.5-116.5) and girls (144-114) divisions of a meet this past weekend.

The Broncos got two wins from Morgan Duncan (50 free, 26.51 and 100 back, 1:02.26), as well as individual victories from Cassy Wilhelm (200 free, 2:03.06), Aaron Elwood (200 IM, 2:14.91), Stephen Jou (diving, 203.95), Chloe Cotter (diving, 256.05), Ken Bolton (100 fly, 55.67) and Michael Trice (100 back, 58.72).

Mill Creek’s event winners were: Kevin White (200 free, 1:53.18 and 100 free, 50.48), Chris Powell (50 free, 21.94 and 100 breast, 1:05.03), Madison Gibson (200 IM, 2:22.04), Cadie Crow (100 fly, 1:03.93), Morgan Elliott (100 free, 56.74), Nicole Albrecht (500 free, 5:27.07), Joy Na (100 breast, 1:12.34) and Matt Fraizer (500 free, 5:29.84).

WRESTLING

GAC edges White County

NORCROSS — Carter Clinebell’s pin in the last match of the day gave Greater Atlanta Christian a 36-30 win over White County on Tuesday night.

Clinebell, who was competing at 112 pounds, was one of three Spartans (16-6) to record pins. Ethan Tolbert (145) also had a pin along with Zach Feuerbach (160).

— Compiled by Scott Smith

To report scores, call 770-339-5850. Scores must be reported before 10:15 p.m. every day with the exception of Tuesday and Friday to be included in the next edition. Deadline for Tuesday is 10:30 p.m. and Friday is 10:45 p.m.