0

2011 Georgia Sportswriters Association All-State Football Team

 

 

2011 Georgia Sports Writers Association

All-State Football Teams

All-Classification Player of the Year: Robert Nkemdiche, Grayson, Jr.

Class AAAAA

Offensive Player of the Year: Tyren Jones, Walton

Defensive Player of the Year: Darius English, McEachern

Coach of the Year: Mickey Conn, GraysonFirst Team

Offense

QB Jonquel Dawson, M.L. King, Sr., 5-10, 185

RB Tyren Jones, Walton, Jr., 5-10, 190

RB Mike Davis, Stephenson, Sr., 5-10, 195

WR Blake Tibbs, M.L. King, Sr., 6-1, 170

WR Charlie Hegedus, Lassiter, Sr., 6-3, 197

TE Ty Smith, Colquitt County, Sr., 6-3, 220

OL Josh Outlaw, M.L. King, Jr., 6-4, 290

OL Brandon Kublanow, Walton, Jr., 6-3, 295

OL Fred Zerblis, Grayson, Sr., 6-2, 298

OL Bryce Giddens, Colquitt County, Sr., 6-0, 265

OL Jackson Buonamia, Brookwood, Sr., 6-3, 280

K Oscar Luna, Colquitt County, Sr., 5-9, 200

ATH Anthony Jennings, Marietta, Jr., 6-1, 190

Defense

DL Jarontay Jones, Stephenson, Sr., 6-3, 245

DL Robert Nkemdiche, Grayson, Jr., 6-5 , 273

DL Darius English, McEachern, Sr., 6-6, 225

DL Kendarius Whitehead, M.L. King, Sr., 6-4, 210

LB Josh Harvey-Clemons, Lowndes, Sr., 6-4, 207

LB Trey Johnson, Central Gwinnett, Jr., 6-1, 215

LB Raphael Kirby, Stephenson, Sr., 6-2, 218

LB John Silas, Hillgrove, Sr., 6-0, 220

DB Anthony Autry, Norcross, Sr., 6-2, 172

DB Zack Blaylock, Walton, Sr., 6-0, 190

DB Kyle Fleetwood, Stephenson, Sr., 6-0, 200

DB Deondre Singleton, Archer, Jr., 5-11, 170

P Connor Rouleau, Peachtree Ridge, Jr., 6-0, 205

RET J.J. Green, Camden County, Jr., 5-9, 170

Second Team

Offense

QB Eddie Printz, Lassiter, Jr., 6-3, 200

RB Kenyan Drake, Hillgrove, Sr., 6-1, 198

RB Chris Beck, South Cobb, Sr., 6-1, 190

WR Malachi Jones, Central Gwinnett, Sr., 6-1, 185

WR Amba Etta-Tawo, McEachern, Sr., 6-3, 175

WR Carlos Burse, Alpharetta, Jr., 6-3, 207

OL Harrison Davis, Walton, Sr., 6-3, 255

OL Andrew Marshall, West Forsyth, Soph., 6-5, 270

OL Najee Daniels, Stephenson, Sr., 6-2, 275

OL Alex Stoehr, North Gwinnett, Jr., 6-0, 275

OL A.J. Ruechel, Mill Creek, Sr., 6-2, 250

K Nicolas St. Germain, McEachern, Sr., 5-10, 175

ATH Jake Wieczorek, West Forsyth, Jr., 6-0, 185

Defense

DL Justin Alabi, North Gwinnett, Sr., 6-1, 215

DL Vincent Hollerman, Camden County, Sr., 6-2, 226

DL Michael Wakefield, Valdosta, Sr., 6-3, 225

DL Jack Banda, Grayson, Jr., 6-2, 200

LB Justin Brooks, Walton, Sr., 6-0, 200

LB Dyante Neal, North Cobb, Sr., 5-8, 164

LB Wayne Gallman, Grayson, Jr., 6-3, 195

LB Tyrique Brown, Newton, Sr., 6-1, 180

DB Kasey Gaines, Grayson, Jr., 5-9, 160

DB Alvin Hill, Luella, Sr., 5-10, 180

DB Daron Blaylock, Walton, Sr., 6-1, 210

DB Kene Orjioke, Lassiter, Sr., 6-4, 217

P Jimmy Hutchinson, Harrison, Jr., 6-3, 175

RET Jamal Thomas, South Cobb, Sr., 5-9, 165

Honorable mention

DL Koty Allen, Walton, Sr.; TE Barrett Burns, Etowah, Sr.; DB Niles Clark, Lassiter, Sr.; RB Rocky Capobianco, Dacula, Sr.; WR Juwan Dickey, Lassiter, Jr.; QB Josh Dobbs, Alpharetta, Jr.; WR Nick England, Collins Hill, Sr.; LB Carlos Garrett, M.L. King, Sr.; QB Scotty Hosch, North Gwinnett, Sr.; QB Evan Jacks, Northview, Sr.; DB Tiquan Lang, Lowndes, Jr.; QB/K Brice Ramsey, Camden County, Jr.; WR Chad Scott, North Gwinnett, Sr.; RB Nick Tompkins, Brookwood, Sr.; LB Sharmaine Washington, Colquitt County, Sr.

Class AAAA

Offensive Player of the Year: Kevin Ellison, Habersham Central

Defensive Player of the Year: Jermaine Hough, Lovejoy

Coach of the Year: Bryan Way, Warner RobinsFirst Team

Offense

QB Kanler Coker, Flowery Branch, Sr., 6-4, 215

RB Travis Custis, Lovejoy, Jr., 6-0, 210

RB Shadrach Thornton, Liberty County, Sr., 6-1, 200

WR Myles Everett, Pope, Sr., 5-10, 165

WR Andrej Suttles, East Paulding, Sr., 5-11, 185

TE Larry Jefferson, Banneker, Sr., 6-3, 215

OL Nick Brigham, Marist, Sr., 6-4, 260

OL Jeremi Hall, Tri-Cities, Jr., 6-4, 335

OL D.J. Williams, Northside-Warner Robins, Sr., 6-4, 290

OL Jamal Covington, Lovejoy, Sr., 6-3, 295

OL Greg Farms, Warner Robins, Sr., 6-6, 320

K Austin Hardin, Marist, Sr., 5-11, 195

ATH Kevin Ellison, Habersham Central, Sr., 6-1, 180

Defense

DL Jordan Jenkins, Harris County, Sr., 6-3, 255

DL Ryan Watson, Heritage-Conyers, Sr., 6-3, 240

DL Josh Dawson, Tucker, Sr., 6-4, 225

DL Shamai Wilburn, Bainbridge, Sr., 5-10, 244

LB Trey Payne, Northside-Warner Robins, Jr., 6-2, 215

LB Jacob Sealand, Tucker, Sr., 6-1, 220

LB Nathaniel Norwood, Lovejoy, Jr., 6-0, 225

LB Jordan Chambers, Kell, Sr., 5-11, 220

DB Rico McWilliams, Lovejoy, Sr., 6-1, 190

DB Jalen Rountree, Warner Robins, Sr., 6-0, 175

DB Josh Holsey, Creekside, Sr., 5-10, 173

DB Jermaine Hough, Lovejoy, Jr., 5-10, 185

P Jacob Rizner, Evans, Jr., 6-3, 180

RET Yusuf Minor, Tucker, Jr., 5-8, 160

Second Team

Offense

QB Holland Frost, Pope, Sr., 5-11, 190

RB Quenshaun Watson, Clarke Central, Sr., 5-9, 175

RB Alex Lakes, Northgate, Sr., 6-0, 205

WR Riley Davis, Creekview, Sr., 6-1, 180

WR Keshun Hill, Northside-Warner Robins, Jr., 5-11, 180

WR Casey Osborne, Flowery Branch, Sr., 6-3, 195

OL Taylor Benchoff, Ware County, Sr., 6-4, 290

OL Freddie Burden, Statesboro, Sr., 6-3, 295

OL Dominique Threatt, Tri-Cities, Jr., 6-4, 330

OL Damon Sprouse, Southwest DeKalb, Sr., 6-5, 280

OL Jibrin Linge, Sprayberry, Sr., 6-3, 315

K Blake Butler, Chapel Hill, Sr., 5-10, 140

ATH Adam Choice, Thomas County Central, Soph., 5-10, 200

Defense

DL Darian Small, Dutchtown, Sr., 6-2, 285

DL Josh Chester, Northside-Warner Robins, Sr., 6-1, 285

DL Damarcus Hamilton, South Paulding, Sr., 6-0, 280

DL Marcus Adams, Tri-Cities, Jr., 6-0, 270

LB Chase Alford, Heritage-Conyers, Jr., 6-2, 225

LB Elliott Berry, Creekside, Soph., 6-1, 200

LB James Dean, Glynn Academy, Sr., 6-1, 195

LB Jacob Allen, Flowery Branch, Jr., 6-2, 225

DB Chaz Elder, Banneker, Sr., 6-2, 185

DB Will Johnson, Chattahoochee, Sr., 5-11, 180

DB Brandon Langley, Kell, Jr., 6-1, 186

DB Justin Mincey, Southwest DeKalb, Jr., 6-2, 205

P Christopher Hernandez, Tri-Cities, Jr., 5-10, 200

RET Devon Edwards, Alcovy, Sr., 5-10, 178

Honorable mention

LB Moses Allen, Warner Robins, Sr.; WR C.J. Curry, Flowery Branch, Sr.; LB Toran Davis, Southwest DeKalb, Sr.; OL Shamire Devine, Tri-Cities, Jr.; DB Demetrius Frazier, Brunswick, Sr.; RB Jeremy Haley, Flowery Branch, Sr.; DL DeAndre Harrison, Miller Grove, Sr.; QB Trevon Jones, Mays, Jr.; QB Greyson Lambert, Wayne County, Sr.; RB/DB Jordan Landry, Tucker, Jr.; WR Cameron Sutton, Jonesboro, Jr.; OL Jordan Watson, Whitewater, Sr.; QB Mitchell Webb, East Paulding, Soph.; QB Mark Weidenaar, Lakeside-Evans, Sr.; LB Troy Wyche, Riverdale, Jr.

Class AAA

Offensive Player of the Year: DeShaun Watson, Gainesville

Defensive Player of the Year: Reuben Foster, Troup

Coach of the Year: Eric Parker, Burke County

First Team

Offense

QB DeShaun Watson, Gainesville, Soph., 6-3, 185

RB Miles Jones, Allatoona, Sr., 5-10, 205

RB Chaz Thornton, Stephens County, Jr., 5-7, 168

WR Demarcus Robinson, Peach County, Jr., 6-1, 215

WR Jaquay Williams, Sandy Creek, Sr., 6-4, 191

TE Zach Gordon, Carrollton, Sr., 6-4, 235

OL Will Adams, Sandy Creek, Sr., 6-7, 275

OL Brandon Greene, Cedar Grove, Sr., 6-6, 295

OL James Mills, St. Pius X, Sr., 6-3, 335

OL Brandon Wiggins, Peach County, Sr., 6-2, 200

OL Malcolm Aldridge, Burke County, Sr., 6-5, 290

K Jordan Vann, Troup, Sr., 6-3, 210

ATH Chris Moody, Henry County, Sr., 6-1, 200

Defense

DL Tevin McCoy, Carrollton, Sr., 5-10, 220

DL Dalvin Tomlinson, Henry County, Sr., 6-3, 270

DL Quinteze Williams, Sandy Creek, Sr., 6-4, 260

DL Bryson Brindle, Allatoona, Sr., 6-2, 230

LB Ryan Bowman, Peach County, Sr., 5-8, 205

LB Terrell Cason, Cairo, Sr., 5-10, 190

LB Reuben Foster, Troup, Jr., 6-1, 230

LB Ukeme Eligwe, Stone Mountain, Sr., 6-3, 220

DB Vonn Bell, Ridgeland, Jr., 6-0, 185

DB Donte Beckham, Baldwin, Sr., 6-0, 185

DB Geno Smith, St. Pius X, Sr., 6-0, 165

DB T.J. Gurley, Cairo, Sr., 5-10, 180

P Collin Barber, Cartersville, Sr., 6-1, 200

RET Demoten Boyd, LaGrange, Jr., 5-11, 180

Second Team

OffenseQB Johnathon McCrary, Cedar Grove, Jr., 6-2, 175

RB Imani Cross, North Hall, Sr., 6-1, 230

RB Tre Bonds, Dalton, Sr., 5-10 170

WR Xavier Cooper, Cedar Grove, Sr., 5-9, 185

WR Jalen Jones, Shaw, Sr., 5-8, 170

WR Anthony Padron, Columbus, Sr., 6-3, 190

OL Antonio Garcia, Drew, Sr., 6-7, 265

OL Pat Gamble, Central-Carrollton, Sr., 6-4, 273

OL Taylor Teague, Carrollton, Sr., 6-2, 220

OL Charles Petrea, Burke County, Sr., 6-1, 224

OL Anthony Mosley, Cairo, Sr., 6-2, 260

K Dustin Lewis, Heritage-Ringgold, Sr., 6-1, 150

ATH Donquell Green, Burke County, Soph., 6-0, 200

Defense

DL Bryan McQuay, Peach County, Sr., 6-2, 190

DL Sheldon Rankins, Eastside, Sr., 6-3, 255

DL Randy Wooten, Cairo, Sr., 6-3, 220

DL Vantrell McMillan, Monroe, Sr., 6-3, 220

LB Joseph Crochet, St. Pius X, Sr., 6-0, 200

LB Cameron Garnett, Thomson, Jr., 6-0, 215

LB Mike Miller, Allatoona, Sr., 6-0, 205

LB Johnny O'Neal, West Laurens, Jr., 6-2, 225

DB Cassuas Hall, Peach County, Sr., 6-0, 190

DB Shaquille Wiggins, Sandy Creek, Jr., 5-10, 170

DB Akebren Ralls, Mary Persons, Soph., 5-10, 180

DB Quran Fite, Henry County, Sr., 5-10, 175

P J.W. May, Washington County, Jr., 6-1, 160

RET Jaquan Johnson, Druid Hills, Jr., 5-10, 175

Honorable mention

WR Josh Barge, Carrollton, Sr.; ATH Torrie Battle, Thomson, Sr.; LB Nigel Bowden, Central-Macon, Jr.; RB Nick Chubb, Cedartown, Soph.; LB Olawale Dada, Shaw, Sr.; LB Paul Davis, Cairo, Jr.; RB Mike Hilton, Sandy Creek, Sr.; RB/P Kenno Loyal, Columbia, Sr.; DL Chris Manning, LaGrange, Jr.; QB Corey Mayton, Burke County, Sr.; ATH Ian McIntosh, Lumpkin County, Sr.; QB Charles Stafford, Monroe, Soph.; DB Bradley Street, Drew, Sr.; DL Arthur Wainwright, Cedar Grove, Sr.; DL Jordan Watkins, Woodward Academy, Sr.

Class AA

Offensive Player of the Year: Taylor Lamb, Calhoun

Defensive Player of the Year: Alex Kirby, Calhoun

Coach of the Year: Hal Lamb, CalhounFirst Team

OffenseQB Taylor Lamb, Calhoun, Jr., 6-1, 190

RB Marteze Waller, Putnam County, Sr., 5-11, 205

RB Janier Ferguson, Pepperell, Jr., 5-9, 185

WR Byron Buxton, Appling County, Sr., 6-2, 170

WR Ben Lamb, Calhoun, Sr., 6-0, 170

TE Kurt Freitag, Buford, Sr., 6-5, 241

OL Vadal Alexander, Buford, Sr., 6-6, 334

OL Chase Roberts, Greater Atlanta Christian, Sr., 6-4, 285

OL Luke Brantley, Chattooga, Sr., 6-6, 250

OL John Thomas, Carver-Columbus, Jr., 6-2, 270

OL Joseph Scelfo, North Oconee, Sr., 6-2, 285

K Harrison Butker, Westminster, Jr., 6-3, 175

ATH Maurice Martin, Dublin, Sr., 5-10, 180

Defense

DL Dakota Ball, Pepperell, Sr., 6-2, 295

DL Leonard Floyd, Dodge County, Sr., 6-5, 215

DL Rick LeGrant, Buford, Sr., 6-0, 206

DL Greg Hall, North Oconee, Sr., 6-2, 230

LB Alex Kirby, Calhoun, Sr., 6-0, 210

LB Hunter Knight, Calhoun, Sr., 6-0, 190

LB Dillon Lee, Buford, Sr., 6-5, 240

LB Nathan Staub, Buford, Sr., 6-3, 227

DB Deion Bonner, Carver-Columbus, Sr., 5-11, 170

DB Jaquadrian Lewis, Fitzgerald, Sr., 5-11, 180

DB Quay Searcy, Lamar County, Soph., 5-11, 165

DB Clay Johnson, Calhoun, Sr., 6-0, 170

P Thomas Pritchard, Jefferson County, Sr., 5-10, 155

RET Darius Williams, Carver-Columbus, Sr., 5-8, 160

Second Team

OffenseQB Zach Folsom, Cook, Sr., 6-1, 180

RB Marquez Holloway, Carver-Columbus, Sr., 5-5, 160

RB Tyshon Dye, Elbert County, Jr., 6-0, 200

WR Travin Henry, Cook, Sr., 6-3, 215

WR Chase Rierson, Calhoun, Sr., 6-4, 200

TE Artimas Samuel, Carver-Columbus, Sr., 6-1, 240

OL Josh Cardiello, Buford, Jr., 6-4, 288

OL Ben East, Dublin, Sr., 6-0, 235

OL Brett Steverson, Fitzgerald, Jr., 6-5, 305

OL Bailey Ross, Morgan County, Jr., 5-11, 200

OL Tyler King, Calhoun, Sr., 6-2, 280

K Adam Griffith, Calhoun, Sr., 5-9, 165

ATH Malcom Parrish, Brooks County, Soph., 6-0, 180

Defense

DL E.J. Shipman, Brooks County, Jr., 6-3, 210

DL Frederick Walker, Lamar County, Sr., 6-2, 300

DL Carson Newman, Jefferson, Sr., 6-0, 200

DL Ira Robinson, Elbert County, Sr., 6-2, 220

LB Ken Murphy, Tattnall County, Sr., 6-0, 235

LB Timothy Whatley, Carver-Columbus, Sr., 5-10, 185

LB Jerome Baker, Fitzgerald, Sr., 5-9, 190

LB Nicolas Heminger, Lamar County, Sr., 5-10, 180

DB C.J. Moore, Buford, Sr., 5-9, 147

DB Ronnie Cabiness Jr., Northeast, Sr., 5-11, 170

DB Zack Moe, Bleckley County, Sr., 5-11, 170

DB Paris Head, Buford, Sr., 6-0, 167

P Jason Barefoot, Decatur, Sr., 6-3, 175

RET Dei'Jon Tyler, Temple, Sr., 5-9, 168

Honorable mention

WR Tyshaun Clemmons, Gordon Central, Jr.; WR Chris Dore, Blessed Trinity, Sr.; RB E.J. Ellis, River Ridge, Soph.; DL Justin Hayes, Cook, Sr.; RB Andre' Johnson, Buford, Sr.; RB Dontavious Kitchens, Jefferson County, Sr.; QB Lashune Moore, Appling County, Sr.; ATH Leo Myers, Laney, Sr.; RB/DB Cedric O'Neal, Dublin, Sr.; ATH Tavon Ross, Bleckley County, Soph.; OL Denarius Rutherford, Lamar County, Sr.; OL Mitchell Scoggins, Pepperell, Jr.; RB Tolerance Shepherd, Fitzgerald, Sr.; RB Mike Upshaw, Adairsville, Sr.; DL Larons Winston, Gordon Central, Jr.

Class A

Offensive Player of the Year: Makail Grace, Wilcox County

Defensive Player of the Year: DeAngelo Brown, Savannah Christian

Coach of the Year: Kenny Dallas, Landmark ChristianFirst Team

Offense

QB Makail Grace, Wilcox County, Jr., 6-3, 180

RB Brendan Douglas, Aquinas, Jr., 5-10, 220

RB Chris Brown, Seminole County, Sr., 6-1, 185

WR Quez Mahogoney, Wilcox County, Sr., 6-4, 200

WR Nigel Matthews, Darlington, Sr., 6-2, 190

WR Devon Schmitt, King's Ridge Christian, Sr., 6-1, 195

OL Jeremy Daniels, Lanier County, Sr., 6-7, 350

OL Josh Gay, Savannah Christian, Sr., 6-3, 270

OL Dalton Wetherington, Lincoln County, Sr., 6-1, 280

OL Isaac Rochell, Eagle's Landing Christian, Jr., 6-5, 240

OL Jacob Southerland, Whitefield Academy, Sr., 6-4, 280

K Conner Tierney, Aquinas, Sr., 5-10, 165

ATH Cantrell Frazier, Landmark Christian, Sr., 6-0, 190

Defense

DL Montravius Adams, Dooly County, Jr., 6-2, 280

DL DeAngelo Brown, Savannah Christian, Sr., 6-1, 285

DL Brandon Hernandez, Landmark Christian, Sr., 6-1, 175

DL Justin Thomason, Eagle's Landing Christian, Sr., 6-4, 240

LB Nardo Govan, Savannah Christian, Sr., 6-3, 225

LB Chase McFarlin, Landmark Christian, Sr., 5-10, 190

LB Keyante Green, Eagle's Landing Christian, Jr., 5-9, 195

LB Josh Shockley, Eagle's Landing Christian, Soph., 5-11, 200

DB Will Austin, Savannah Christian, Sr., 5-11, 190

DB Cameron Gibson, Darlington, Sr., 6-0, 185

DB Fred Tiller, Clinch County, Sr., 6-1, 180

DB D.J. Curl, Eagle's Landing Christian, Jr., 5-11, 175

P Hunter Davis, Taylor County, Sr., 6-0, 200

RET Travorois Bryant, Marion County, Sr., 6-2, 175

Second Team

Offense

QB David Whipple, Wilkinson County, Jr., 6-3, 185

RB John Tatum, Eagle's Landing Christian, Sr., 6-1, 206

RB Tre Hamilton, Charlton County, Sr., 5-7, 170

RB Maricio Askew, Bowdon, Sr., 5-10, 180

WR Johnathan Howard, Wilcox County, Jr., 6-5, 180

WR Josh Nobles, Landmark Christian, Jr., 5-11, 170

OL Matt Agee, Aquinas, Sr., 5-10, 185

OL Alex Dixon, Mount Pisgah, Sr., 6-4, 295

OL Justin James, Calvary Day, Sr., 6-1, 280

OL Noah Mills, Bremen, Sr., 6-1, 220

OL Eddie Winn, Charlton County, Sr., 6-2, 260

K Dallas Kepler, Mt. Paran Christian, Soph., 5-10, 150

ATH Rob Farriba, Prince Avenue Christian, Jr., 6-0, 165

Defense

DL Tyler Parrish, Prince Avenue Christian, Jr., 6-1, 190

DL Junior Gnonkonde, Lanier County, Sr., 6-4, 225

DL Tim Wescott, Charlton County, Sr., 5-11, 220

DL DeQueszman Kelley, Marion County, Jr., 6-1, 265

LB Sam Kennon, Prince Avenue Christian, Jr., 5-10, 198

LB Lee Davis, Holy Innocents', Sr., 5-10, 190

LB John Pierce McKay, Mt. Paran Christian, Sr., 6-1, 228

LB Kalo Ogelsby, First Presbyterian Day, Sr., 5-10, 195

DB Madison McCluskey, Brookstone, Jr., 6-0, 155

DB Javaris Virgin, Seminole County, Sr., 5-11, 175

DB Craig Jones, Lincoln County, Sr., 5-6, 165

DB Donald Payne, Landmark Christian, Sr., 6-1, 195

P A.J. Wells, Marion County, Soph., 6-0, 180

RET Rashard Fant, Our Lady of Mercy, Jr., 5-10, 160

Honorable mention

QB Will Anderson Wesleyan, Soph.; ATH Donovan Bolden, Charlton County, Sr.; QB Brad Butler, Darlington, Jr.; OL Dillon Davis, Bacon County, Sr.; RB Voltaire Driver, Bremen, Soph.; RB Wezley Ealey, ECI, Sr.; OL Chad Howell, George Walton, Jr.; RB Evan Kasian, Walker School, Jr.; DL Joe Lockley, Portal, Sr.; DL Reed McGuire, Landmark Christian, Jr.; WR Rodney Morris, Wesleyan, Jr.; DL Greg Percell, ECI, Jr.; QB Brooks Stroud, First Presbyterian Day, Jr.; WR Jordan Walker, Calvary Day, Jr.; DL Kenneth White, Clinch County, Sr.