0

SWIMMING AND DIVING ROUNDUP: Broncos beat Lions

Brookwood won both divisions of a swimming and diving meet with Peachtree Ridge this past weekend, taking the girls competition 182-129 and the boys meet 170-130.

The Broncos' girls event winners were Kelsey Gouge in the 50 freestyle (24.53 seconds) and 100 free (53.82), Rachel Muller in the 100 backstroke (59.19) and Emma Weisel in diving (242.30 points).

Brookwood also got boys individual wins from Aidan Sweeney in the 200 individual medley (2:05.43) and 100 back (56.27), Michael Trice in the 50 free (22.19) and 100 free (50.66), Nick LaMontagne in the 100 breaststroke (1:05.50) and Stephen Jou in diving (256.35).

Girls first-place finishers for Peachtree Ridge were Savannah Ruedt (200 free, 1:58.15 and 500 free, 5:10.13), Carrington BeVier (200 IM, 2:10.84 and 100 breast, 1:08.31) and Haley McInerny (100 butterfly, 58.13).

Peachtree Ridge got boys wins from Kent Yang in the 200 free (1:50.58) and 500 free (4:59.45) and Corey Mills in the 100 fly (54.78).

SWIMMING/DIVING

Duluth wins tri-meet

Duluth's swimmers and divers won both divisions of a tri-meet with Berkmar and Dacula this past weekend.

The Wildcats had 343 boys points (to Dacula's 188 and Berkmar's 61) and 355 girls points (to Dacula's 179 and Berkmar's 45).

Duluth got event victories from Amy Nicholos (200 free, 2:16.69), Brandon Neas (200 IM, 2:08.22 and 500 free, 5:03.85), Rachel Rice (200 IM, 2:29.26 and 100 fly, 1:03.71), Allison Chandler (50 free, 26.37 and 500 free, 5:27.68), Brendan Eckard (diving, 197.45), Kelsey Carniglia (diving, 240.80), Joseph Portillo (100 fly, 56.54 and 100 breast, 1:04.76), Chase Adams (100 free, 53.19 and 100 back, 59.35), Sarah Miller (100 back, 1:09.38) and Katie Neas (100 breast, 1:12.54).

Central, Shiloh split meet

Central Gwinnett and Shiloh split the boys and girls divisions at a swimming and diving meet this past weekend, with the Black Knights taking a narrow 268-250 win in overall points.

Central won the girls title 169-111, while Shiloh won the boys competition 139-99.

Central's event winners were Sara Futch (200 free, 2:38.86 and 100 free, 1:10.13), Natalee Ondish (200 IM, 2:42.78 and 100 fly, 1:08.94), Jacob Davis (50 free, 25.80), Austin Claybrook (diving, 134.70), John Dilks (100 free, 1:00.45), Valerie Kearny (500 free, 6:35.82 and 100 breast, 1:22.95) and Katie Hinds (100 back, 1:27.69).

Shiloh's first-place finishers were Matthew Toro (200 free, 2:20.46 and 500 free, 6:21.14), David Holtzman (200 IM, 2:36.58 and 100 back, 1:13.85), Prudens James (50 free, 31.70 and diving, 139.65) and Ben Taylor (100 fly, 59.27 and 100 breast, 1:06.43).

Collins Hill sweeps Grayson

Collins Hill's swimming and diving team defeated Grayson 232-71 in the girls division and 204-100 in the boys division in a meet this past weekend.

The Eagles' first-place finishers were Brooke Phillips (200 free, 2:08.69 and 500 free, 5:50.26), Taylor Aguirre (200 IM, 2:07.75), Anna Burdette (200 IM, 2:26.18 and 100 fly, 1:07.51), Marko Karaulic (50 free, 22.84), Cydney Torrez (50 free, 28.29), Jenn Rutledge (100 free, 58.21), Cody Bekemeyer (500 free, 4:47.50), Kyle Crandall (100 back, 57.78), Carmen Kong (100 back, 1:10.40), Mark Anderson (100 breast, 1:11.13) and Katie Bekemeyer (100 breast, 1:17.67).

Mill Creek defeats Wesleyan

In a meet with some impressive individual efforts, Mill Creek swept Wesleyan (189-115 in boys and 199.5-113.5 in girls) in swimming and diving last Friday.

Mill Creek's event winners were Kevin White (200 free, 1:48.41 and 500 free, 4:57.29), Rachael Dudley (200 free, 2:00.14 and 100 free, 55.48), Brody Snyder (200 IM, 2:11.17 and 100 breast, 1:03.10), Kara Powell (50 free, 25.97), Jeff Tanner (100 fly, 1:00.56), Frederique Lefebvre (100 fly, 57.88), Erin Lenius (500 free, 5:36.41), Maddie Wrolson (100 back, 1:02.74) and Joy Na (100 breast, 1:12.33).

Wesleyan's Lauren Hall broke her own school record with a first-place finish in the six-dive competition with a score of 335.10. Teammate Anthony McMurry won the 50 free in an automatic All-American time of 21.24 to edge Mill Creek's Chris Powell (21.57). He also defeated Powell with another automatic All-American time in the 100 free (46.02 to Powell's 47.31).

The Wolves also got individual wins from Rachel Koch (200 IM, 2:18.66), Zach Taylor (diving, 134.90) and Ben Spears (100 back, 58.86).

Hawks slip past North

Mill Creek's boys swimmers and divers barely beat North Gwinnett 155-153 last Saturday, while the Hawks dominated for a 179-121 victory in the girls division.

Mill Creek's first-place finishers were Rachael Dudley (200 free, 1:56.20 and 100 fly, 58.16), Kevin White (50 free, 23.02 and 100 free, 49.69), Maddie Wrolson (50 free, 26.02), Lexi Sachse (diving, 144.75), Jeff Tanner (100 fly, 1:00.18), Kara Powell (100 back, 1:02.53) and Brody Snyder (100 breast, 1:03.47).

North got event victories from Ethan Webster (200 free, 1:50.46 and 500 free, 4:55.52), James Dickey (200 IM, 2:08.50 and 100 back, 56.92), Maggie Andereson (200 IM, 2:18.98), Matthew Arnold (diving, 117.20), Allison Carr (100 free, 54.09 and 100 breast, 1:07.79) and Hannah Terranova (500 free, 5:06.96).