0

County's best in softball honored

State fastpitch softball champions Buford and Collins Hill were well-represented Monday night as the Gwinnett County Diamond Club handed out its season-ending awards.

Buford was named the program of the year and Wolves infielder Chelsie Thomas was selected as the county defensive player of the year.

Collins Hill was named team of the year and the Eagles’ Billy Dooley was selected as coach of the year. Collins Hill’s Kayla Floor was pitcher of the year and teammate Mckenzie Halstead shared offensive player of the year honors with Mill Creek’s Nikki Sagermann.

The other individual award went to county player of the year Alex McDavid of North Gwinnett.

The remainder of the award-winners are as follows:

All-County, Region 7-AAAAA

Pitchers

Ally LeGette, Collins Hill

Jeanie Perucci, Duluth

Position players

Aerika Miles, Collins Hill

Sam Pierannunzi, Peachtree Ridge

Chandler Griffin, Mill Creek

Lauren Bennett, Mill Creek

Miranda Strother, North Gwinnett

Caroline Rogers, North Gwinnett

Brittany Bass, Mill Creek

Lacey Najafi, North Gwinnett

Christina Parham, Collins Hill

Gracie Shelton, Peachtree Ridge

Amber Hulsey, Collins Hill

Heather Maddox, North Gwinnett

Sam Metzler, Duluth

Taylor Miller, Mountain View

All-County, Region 8-AAAAA

Pitchers

Rachel Hill, Brookwood

Amanda Chambers, Parkview

Position players

Jessica Neidigh, Brookwood

Taylor Denton, Grayson

Alesha Mann, Archer

Sara Coker, Parkview

Shelby Smith, Grayson

Lynsey Folkerts, Archer

Katelyn Daniels, Dacula

Amber Stillwell, Shiloh

Jenny Blackwell, Brookwood

Jenna Graham, Archer

Kanani Cabrales, Grayson

Kara Hembree, Central Gwinnett

Mandy Blackwell, Brookwood

Mandi Jones, Brookwood

Jessika Jentzsch, South Gwinnett

All-County, AAAA-A

Pitchers

Kylie Kleinschmidt, Providence

Melissa Dickie, Buford

Position players

Lexi Overstreet, Buford

CaraMia Tsirigos, Wesleyan

Karly Fullem, Buford

MacKenzie Tuttle, Providence

Brittany Mitchell, Wesleyan

Lauren Pettit, Lanier

Jessie Kowalewicz, Providence

Kallie Case, Buford

Sierra Lawrence, GAC

Natalie Dixon, Hebron

Sarah Armstrong, GAC

Krista Gustafson, GAC

Lauren Eggert, Providence

All-County honorable mention

7-AAAAA: Maggie Kooker, Duluth; Brianna Cason, Collins Hill; Brittany Roley, Collins Hill; Anyssa Robles, Mill Creek; Erin Lipps, Duluth; Lindsey Baxter, Mountain View; Meghan Tonneson, Mountain View; Chandler Frisbie, Peachtree Ridge; Sarah Walker, Peachtree Ridge; Chelsea Littlejohn, Collins Hill; Shannon Quinn, Mill Creek; Erin Raeford, Mill Creek; Alexandra Foulke, Norcross; Brooke Stanford, Mountain View; Kaylee Kennelly, Mountain View

8-AAAAA: Katie McMillian, Dacula; Aaliyah Williams, Archer; Brittany Taylor, Dacula; Lindsey Hogan, South Gwinnett; Breanna Ethridge, Grayson; Amber Johnson, Shiloh; Susan Norris, Brookwood; Taylor Albritton, Archer; Sarah McFall, Parkview; Ashlyn Arp, Central Gwinnett; Rachel McElroy, Grayson; Amber Stillwell, Shiloh; Jenna Carr, Shiloh; Katie Block, Parkview

AAAA-A: Brittany Tuttle, Providence; Anna Stahl, Providence; Holland Coursey, Lanier; Kodi Ricketson, Buford; Celine Talley, GAC; Brianna Stewart, GAC; Taylor Endres, GAC; Hannah Coursey, Lanier; Brooke Crosby, Hebron; Whitney Wolfe, Buford; Natalie deLatour, GAC

Scholar-Athlete Award

Archer: Kristen Craig

Berkmar: Qua Daijah Cooke

Brookwood: Rachel Rhodes

Buford: Karly Fullem

Central Gwinnett: Meagan Landress

Collins Hill: Emily Buck

Dacula: Taryn Anthony

Duluth: Elanna Worthy

GAC: Christine Young

Grayson: Shelby Smith

Hebron: Natalie Dixon

Lanier: Holland Coursey

Meadowcreek: Malisa Perng

Mill Creek: Alissa Stringer

Mountain View: Kaylee Hennelly

Norcross: Andrea Howard

North Gwinnett: Tori Freedman

Parkview: Corie Terwilliger

Peachtree Ridge: Gracie Shelton

Providence: Katie Beals

Shiloh: Tonishia Callaway

South Gwinnett: Jessika Jentzsch

Wesleyan: Holli Wilkins

August Team of the Month

Archer: Lynsey Folkerts, Aaliyah Williams

Brookwood: Jessica Neidigh, Jenny Blackwell

Buford: Kallie Case, Chelsie Thomas

Central Gwinnett: Kara Hembree, Katie Hussey

Collins Hill: Brianna Cason, Mckenzie Halstead

Dacula: Katie McMillian, Brittany Taylor

Duluth: Jessica Brown, Casey Nellums

GAC: Sarah Armstrong, Sierra Lawrence

Grayson: Taylor Denton, Breanna Ethridge

Hebron: Heather Felt, Brooke Crosby

Lanier: Hannah Coursey, Kaylee Ramos

Mill Creek: Nikki Sagermann, Lauren Kaczynski

Mountain View: Meghan Tonneson, Kaylee Hennelly

Norcross: Jean Gillentine, Kelly Quigley

North Gwinnett: Cara Blenke, Mandy Spangler

Parkview: Amanda Chambers, Sara Coker

Peachtree Ridge: Sarah Walker, Sam Pierannunzi

Providence: Kylie Kleinschmidt, Lauren Eggert

Shiloh: Amber Stillwell, Jenna Carr

South Gwinnett: Danyelle Wilson, Jessika Jentszch

Wesleyan: Brittany Mitchell, CaraMia Tsirigos