Breaking News

Man found dead at Duluth apartment complex April 19, 2014

0

County's top swimmers, divers honored

DULUTH -- The Gwinnett County Swim and Dive Booster Club held its annual banquet Thursday night to honor the top athletes from the county's public high schools.

Former Auburn standout Brock Newman, who led Shiloh to state titles in 1992 and 1994, was the event's featured speaker. Newman was a 22-time NCAA All-American, a 14-time SEC champion and the 1999 SEC swimmer of the year at Auburn. He also helped the Tigers to NCAA titles in 1997 and 1999.

Two of the evening's major awards went to North Gwinnett's Caroline Kenney and Peachtree Ridge's Luke Upchurch as the county swimmers of the year. The divers of the year were Parkview's Tabitha Banks and Sean Piner.

The coach of the year award winners were Megan White for diving, Brookwood's Greg Puckett and Michelle Golden for boys and Rick Creed and Kevin Rodgers for girls.

A special recognition plaque also was awarded to Ann Thomas for serving from 2004 to the present as vice president of information for the booster club.

Other award-winners are as follows:

All-State swimmers

First team

Bryce BeVier, Peachtree Ridge

Sommers Creed, Mill Creek

Rachael Dudley, Mill Creek

Bradley Faxon, Peachtree Ridge

Caroline Kenney, North Gwinnett

Ricky Lehner, Parkview

Eric Madden, North Gwinnett

John Simmons, Peachtree Ridge

Robbie Swan, Brookwood

Conor Sweeney, Brookwood

Aidan Sweeney, Brookwood

Michael Trice, Brookwood

Luke Upchurch, Peachtree Ridge

Second team

Samantha Akoubian, Mill Creek

Carl Anderson, Collins Hill

Ken Bolton, Brookwood

Allison Carr, North Gwinnett

Skyler Carroll, Collins Hill

Katie Evans, Mill Creek

Kelsey Gouge, Brookwood

Greg Kyle, Collins Hill

Frederique Lefebvre, Mill Creek

Justin Robinson, Collins Hill

Hailey White, Duluth

Third team

Morgan Duncan, Brookwood

Carly Egan, Brookwood

Katie Lohr, Grayson

Thomas Nguyen, Brookwood

Sean Piner, Parkview

Anna Springer, Brookwood

Honorable mention

Geoffrey Carter, Parkview

John Dickey, North Gwinnett

Paul Leddon, Duluth

Michael Peribonio, North Gwinnett

Christian Thompson, North Gwinnett

All-American swimmers

Brookwood: Ken Bolton, Aidan Sweeney (2 events), Conor Sweeney (4), Robbie Swan (2), Michael Trice

Collins Hill: Carl Anderson, Skyler Carroll, Greg Kyle, Justin Robinson

Mill Creek: Sommers Creed (3), Rachael Dudley (3), Katie Evans, Frederique Lefebvre

North Gwinnett: Allison Carr, Caroline Kenney (2), Eric Madden

Parkview: Ricky Lehner

Peachtree Ridge: Bryce BeVier (2), Bradley Faxon (2), John Simmons (2), Luke Upchurch (3)

All-American consideration

Brookwood: Morgan Duncan (2), Carly Egan, Meghan Faulkner, Kelsey Gouge (3), Rachel Muller, Thomas Nguyen, Anna Springer (2)

Collins Hill: Justin Robinson

Duluth: Hailey White (2)

Grayson: Katie Lohr (2)

Mill Creek: Samantha Akoubian, Sommers Creed, Rachael Dudley (2), Katie Evans, Frederique Lefebvre

North Gwinnett: Allison Carr, Caroline Kenney, Kelley Ann Peters, Elizabeth Webster

Parkview: Geoffrey Carter

Peachtree Ridge: John Simmons, Luke Upchurch

All-American divers

Dacula: Hunter Ferrer

Duluth: Sara Halliburton

Mill Creek: Seth Burgmeier

Parkview: Tabitha Banks, Sean Piner

Outstanding Senior Awards

Berkmar: Sam Myers, Chris Treager

Brookwood: Carly Egan, Dylan Herzog

Central Gwinnett: Virginia Bradbury, Clark Bradley

Collins Hill: Emma Jaggears, Justin Robinson

Dacula: Hannah McClure, Chris Ragan

Duluth: Emily Nicholos, Brian Reed

Grayson: Jessica Lukasik, Robert French

Mill Creek: Samantha Akoubian, Parker Schwab

Norcross: Jessica Story, Richard Krause

North Gwinnett: Avery Gardner, Michael Peribonio

Parkview: Madelyne Stephens, Mark Frost

Peachtree Ridge: Cait Siracusa, Ben Bargar

Shiloh: Jhonelle Francis, Blaine Street

South Gwinnett: Kristen Brune, Barry Booth

County All-Stars

Archer: Lydia Jones (2 events)

Brookwood: Ken Bolton (2), Garrett Boss, Chloe Cotter, Morgan Duncan (3), Carly Egan (2), Kelly Faulkner (2), Meghan Faulkner (2), Kelsey Gouge (4), Alma Lopez (2), Rachel Muller (3), Dustin Nguyen, Thomas Nguyen (2), Evan Parker, Anna Springer (4), Robbie Swan (3), Aidan Sweeney (3), Conor Sweeney (3), Jessica Tailhardat, Michael Trice (4)

Collins Hill: Carl Anderson (2), Anna Burdette, Skyler Carroll (3), Kayla Floor (2), Marko Karaulic (2), Gregory Kyle, Wesley Poss, Jackie Rajek, Justin Robinson (3), Jenn Rutledge (2)

Dacula: Hunter Ferrer

Duluth: Austin Goelz, Sara Halliburton, Paul Leddon (2), Hailey White (2)

Grayson: Kristin Clark, Ellen Kendall (2), Katie Lohr (3), Darcie O'Brien, Courtney Williams

Mill Creek: Samantha Akoubian (3), Sara Akoubian, Nick Atkinson, Seth Burgmeier, Sommers Creed (4), Rachael Dudley (4), Katie Evans (2), Frederique Lefebvre (4), Chris Powell (3), Parker Schwab (3), Joey Turnblom, Chase Wilson (2)

Norcross: Richard Krause

North Gwinnett: Anna Barnes, Allison Carr (4), James Dickey, John Dickey, Caroline Kenney (4), Eric Madden (3), Michael Peribonio (3), Kelly Ann Peters, Christian Thompson, Elizabeth Webster (2)

Parkview: Mark Atuan, Tabitha Banks, Geoffrey Carter (2), Kevin Chaksuvej, Laurel Christopher, Julianne Kurke, Brandon Leavenworth (3), Ricky Lehner (2), Sejin Park, Sean Piner, Richard Tait (2), Jennifer Taylor

Peachtree Ridge: Bryce BeVier (3), Hannah Burke, Bradley Faxon (3), John Simmons (3, Christina Wang (2)

Academic All-County

Berkmar: Yajaira Campomanes, Samantha Myers, Elizabeth Robbins, Chris Treager, Mark Wendolowski

Brookwood: Kelsey Collado, Brittany Crowe, Carly Egan, Andrea Evenson, Rachael Gibson, Audrey Gill, Anna Oltmann

Central Gwinnett: Virginia Bradbury, Clark Bradley, Mihai Cirstea, Sara Morriss, Andres Patino, Andy Szabo

Collins Hill: Kaitlin Ahlstedt, Christine Behning, Jaclyn Gaffey, Courtney Hinton, Brandon Hooper, Emma Jaggears, Drew Klaer, Gregory Kyle, Shelby Lum, Kaitlyn Ogden, Jackie Rajek, Alexandria Smith

Dacula: Adam Day

Duluth: Aidan Arrowood, Katie Criscuolo, Sara Halliburton, Adrienne Jones, Hope LoPresti, Emily Nicholos, Brian Reed, Tim Ryan, Lindsay Van Pelt, Hailey White

Grayson: Robert French, Ellen Kendall, Jessica Lukasik, Rachel Orton

Meadowcreek: Thao Vo

Mill Creek: Sara Akoubian, Lindsey Flammang, Hayleigh McCall, Jack McGlinchey, Savannah Miller, Caitlin Munro, William Parker, Andrea Pugh, Victor Rivera, Parker Schwab

Norcross: Chelsea Dunn, Chris Freiberg, Katie Krouse, David Lee, Cole Rutkowski, Jessica Story

North Gwinnett: John Dickey, Avery Gardner, Caroline Kenney, Sammy Kolofske, Eric Madden, Michael Peribonio, Peter Zanetti

Parkview: John Burcham, Kevin Chaksuvej, Mark Frost, Sejin Park, Alexis Petrassi, Madelyne Stephens, Jennifer Taylor

Peachtree Ridge: Hannah Burke, Lisa Sakalik, Cait Siracusa

Shiloh: Caitlin Coker, Jhonelle Francis

South Gwinnett: Barry Booth

Athletes of the month

November

Archer: Adam Largin, Lydia Jones

Berkmar: Armando Tejada, Janica Santiago

Brookwood: Thomas Nguyen, Kelsey Gouge

Central Gwinnett: Jeffrey Griffiths, Valerie Kearny

Collins Hill: Justin Robinson, Jenn Rutledge

Dacula: Chris Ragan, Megan Heller

Duluth: Paul Leddon, Katie Criscuolo

Grayson: Nick White, Darcie O'Brien

Meadowcreek: Bryant Chavez, Thao Vo

Mill Creek: Chris Powell, Morgan Elliott

Mountain View: Burton Law, Kaitlyn Carmichael

Norcross: Michael Baughman, Janelle Spanjers

North Gwinnett: Eric Madden, Caroline Kenney

Parkview: Sean Piner, Tabitha Banks

Peachtree Ridge: Chance Jones, Kelli Katona

Shiloh: Ben Taylor, Dina Tzegaegbe

South Gwinnett: Malik Phillips, Marla Booker

December

Archer: Cassie Peterson, Brady Hammond

Berkmar: Grace Stalsworth, Chris Treager

Brookwood: Alma Lopez, Robbie Swan

Central Gwinnett: Anna Gehle, Josh Hinds

Collins Hill: Jackie Rajek, Brad Miller

Dacula: Brittany Swanson, Hunter Ferrer

Duluth: Emily Nicholos, Jake Holst

Grayson: Jessica Lukasik, Erik Navarro

Meadowcreek: Maria Jaramillo, Adam Contreras

Mill Creek: Samantha Akoubian, Michael Grimaldi

Mountain View: Katie Jansen, Jake Payne

Norcross: Meghan Feeney, Richard Krause

North Gwinnett: Allison Carr, Michael Peribonio

Parkview: Katherine Vaux, Ricky Lehner

Peachtree Ridge: Ana Villa, Michael Russell

Shiloh: Hannah Holtzman, Rakeem Gayle

South Gwinnett: Haley Reid, Keaton Batye

January

Archer: Seth Wilder, Chloe Fitzgerald

Berkmar: Brian Fazio, Lucia Tejada

Brookwood: Michael Trice, Rachel Muller

Central Gwinnett: Kendall Merritt, Virginia Bradbury

Collins Hill: Carl Anderson, Kayla Floor

Dacula: Erik Schrum, Brittany Swanson

Duluth: Nelson Camacho, Hailey White

Grayson: Dalton Jackson, Katie Lohr

Mill Creek: Chase Wilson, Sara Akoubian

Mountain View: Aaron Schmalstieg, Brittany Partridge

Norcross: Conrad Helms, Mary Kate Neiderhauser

North Gwinnett: John Dickey, Elizabeth Webster

Parkview: Ryan Bigg, Laurel Christopher

Peachtree Ridge: Luke Upchurch, Hannah Burke

Shiloh: Nick Bingham, Gabi Hagans

South Gwinnett: Chas Reid, Kristen Brune