0

SWIM AND DIVE ROUNDUP: McMurry's school records lead Wesleyan win

Anthony McMurry set two freestyle school records this weekend as Wesleyan won its own invitational swimming and diving meet.

The Wolves won the boys division with 271 points (runner-up Johns Creek had 224) and they finished second in the girls competition with 223.5 points to Lambert’s 250.5.

McMurry established new school marks in the 50 free (21.46 seconds) and 200 free (1:40.81). He swam the 50 free on the first leg of Wesleyan’s first-place 200 free relay, won the 200 free and also was first in the 100 backstroke (55.62).

Timothy Marsh won two races for the Wesleyan boys — the 50 free in 22.70 and the 100 free in 49.48 — and teammate Will Gregory won the 100 breaststroke in 59.48. Diver Lauren Hall had the Wesleyan girls’ lone individual win with a score of 261.45.

Broncos sweep Peachtree Ridge

The Brookwood swimming and diving teams defeated Peachtree Ridge this past weekend, winning 196.5-112.5 in boys and 197.5-102.5 in girls competition.

The Broncos got event wins from Ken Bolton (200 free, 1:43.86 and 100 butterfly, 55.23), Rachel Muller (200 free, 1:56.29 and 100 free, 53.67), Dustin Nguyen (200 individual medley, 2:10.63), Kelsey Gouge (200 IM, 2:11.65 and 100 fly, 1:00.99), Michael Trice (50 free, 22.22), Emma Weisel (diving, 163.05), Kenan Sweeney (500 free, 5:10.61), Aaron Elwood (100 breast, 1:05.42) and Elizabeth Garreau (100 breast, 1:12.65).

Peachtree Ridge’s individual winners were Julia Jacobi (50 free, 26.41), John Marsh (diving, 161.15), Bradley Faxon (100 free, 51.85), Carrington BeVier (500 free, 5:17.08), Guido Saccaggi (100 back, 59.79) and Christina Wang (100 back, 59.73).

Norcross, Grayson split

The Norcross girls and Grayson boys picked up victories this past weekend at a tri-meet with South Gwinnett.

Norcross had a 265-234 advantage on Grayson in the girls division, while South was third at 102. Grayson edged Norcross 241-235 in the boys competition and South was third at 141.

Norcross’ first-place finishers were Powell Brooks (200 free, 1:49.12 and 500 free, 4:48.34), Mary Niederhauser (200 free, 2:03.85 and 500 free, 5:31.64), Janelle Spanjers (200 IM, 2:24.68 and 100 breast, 1:13.26), Meghan Feeney (50 free, 25.89), Erin Bagent (100 fly, 1:04.69) and Todd Brannon (100 back, 57.54).

Grayson got victories from Mason McIntyre (200 IM, 2:04.83 and 100 free, 51.75), Zach Kimery (50 free, 22.61 and 100 breast, 1:03.29), Paul Anderson (diving, 147.50), Darcie O’Brien (diving, 277.90), Nick White (100 fly, 57.98) and Katie Lohr (100 free, 53.14 and 100 back, 1:01.87).

Central sweeps to victory

Central Gwinnett won both divisions of a tri-meet with Shiloh and Meadowcreek this past weekend.

The Black Knights had 210 girls points (to runner-up Shiloh’s 160) and 233 boys points (to Shiloh’s 207).

Central’s event winners were Eugene Ayoub (200 free, 2:43.26), Kendall Merritt (50 free, 24.07 and 100 back, 1:11.42), Katie Hinds (50 free, 31.32 and 100 back, 1:27.00), Austin Claybrook (diving, 128.30), Peter Maliszewski (100 fly, 1:11.00), Eileen Dilks (100 fly, 1:14.20 and 500 free, 6:53.21), Scott Donaghy (100 free, 59.17) and Sara Futch (100 free, 1:09.37).

Shiloh’s wins were from Jade Johnson (200 free, 2:58.39), Richard Shimandle (200 IM, 2:32.02 and 500 free, 6:16.69), Hannah Holtzman (200 IM, 2:50.55 and 100 breast, 1:27.75), Pruden James (diving, 122.90) and Matthew Toro (100 breast, 1:15.88).

Hawks, Eagles split divisions

Mill Creek’s girls and Collins Hill’s boys picked up victories over the weekend in a tri-meet with Mountain View.

Mill Creek won 11 of 12 events for 280.5 points in the girls side to beat runner-up Collins Hill’s 224.5. Collins Hill took a 277-230 victory over Mill Creek in the boys division.

The Hawks’ first-place finishers were Frederique Lefebvre (200 IM, 2:11.07 and 100 back, 1:02.62), Maddie Wrolson (50 free, 25.27 and 100 free, 55.07), Madison Gibson (200 free, 2:03.39), Cadie Crow (100 fly, 1:01.64), Nicole Albrecht (500 free, 5:31.72), Joy Na (100 breast, 1:12.33), Kevin White (200 free, 1:51.15) and Chris Powell (100 free, 48.67).

Individual winners for Collins Hill were Taylor Aguirre (200 IM, 2:07.56 and 100 breast, 1:01.52), Carl Anderson (50 free, 22.41), Patrick Clayton (diving, 185.95), Nicole Hermansen (diving, 143.80), Wesley Poss (100 fly, 56.83), Alfonso Castillo (500 free, 5:02.56) and Marko Karaulic (100 back, 58.20).

GAC edges Duluth

Greater Atlanta Christian squeaked out a pair of victories over Duluth this past weekend, winning 150-142 in the boys division and 166-149 in the girls competition.

Duluth’s event winners were Austin Goelz (200 free, 1:54.44), Katie Weber (200 free, 2:00.08), Kelsey Carniglia (diving, 201.65), Sarah Miller (100 fly, 1:06.60 and 100 back, 1:09.36), Brandon Neas (100 breast, 1:04.60) and Katie Neas (100 breast, 1:15.39).