Breaking News

Atlanta Falcons fire head coach Mike Smith December 29, 2014

0

Swim and Dive roundup: Peachtree Ridge stays unbeaten in pool

Peachtree Ridge's swimmers and divers won 21 of 24 events this past weekend in a tri-meet with Archer and Campbell, remaining unbeaten on the season.

The Lions scored 201 points in the boys division and 184 in girls, good for a 384-136 advantage in the combined points standings over runner-up Campbell.

First-place finishers for the Peachtree Ridge boys were: Bradley Faxon (200-yard freestyle, 1 minute, 52.43 seconds), John Simmons (200 individual medley, 2:03.26 and 100 free, 50.23), Luke Upchurch (50 free, 22.12 and 100 butterfly, 53.83), Michael Russell (diving, 201.85), Bryce BeVier (500 free, 4:57.57 and 100 breaststroke, 1:04.31) and Brandon Schussler (100 backstroke, 1:03.92).

Girls winners for the Lions were: Christina Wang (200 free, 2:03.03 and 100 back, 1:01.05), Emily Yoder (diving, 177.25), Lisa Sakalik (100 free, 1:00.20), Ana Villa (500 free, 6:21.03) and Hannah Burke (100 breast, 1:12.69).

Wang's 200 free time set a new Peachtree Ridge record.

Wesleyan, Mill Creek split

Class A Wesleyan won the boys division 186-126 over AAAAA Mill Creek in swimming and diving this weekend, while the Mill Creek girls were victorious by a 187-128 score. Wesleyan earned a narrow 314-313 win in the combined scores.

The Wolves got boys victories from Nick Salyers (200 free, 1:50.70 and 100 free, 49.64), Michael Reynolds (200 IM, 2:03.09 and 100 fly, 55.14), Anthony McMurry (50 free, 22.50 and 100 back, 55.45), Zach Hernandez (diving, 277.65) and Will Gregory (100 breast, 1:01.26).

Mill Creek's only first-place boys finish came from Kevin White (500 free, 5:15.65).

The Hawks won nine of 12 girls events, with first-place finishes from: Nicole Albrecht (200 free, 2:04.11 and 500 free, 5:31.70), Frederique Lefebvre (200 IM, 2:12.59 and 100 back, 1:03.35), Catherine Starry (diving, 167.70), Morgan Elliott (100 fly, 1:02.29) and Samantha Akoubian (100 free, 56.99).

The Wesleyan girls got a win from Mackenzie Kuehn (50 free, 26.24).

Mill Creek's girls got another win over the weekend, defeating Greater Atlanta Christian 181-123. The Hawks lost narrowly to the GAC boys 156-155.

First-place finishers for Mill Creek were: Lefebvre (200 free, 1:56.94 and 500 free, 5:11.87), Chase Wilson (100 fly, 57.60), Chris Powell (100 free, 50.44), White (500 free, 5:18.91), Karla Gibson (100 breast, 1:11.80) and Seth Burgmeier (diving, 181.15).

Eagles win two from Wildcats

Collins Hill won both divisions against Duluth this weekend -- 208-106 in girls and 168-146 in boys.

The Eagles got first-place finishes from the following boys: Carl Anderson (50 free, 22.75 and 100 free, 50.50), Bradley Miller (diving, 213.65) and Skyler Carroll (100 back, 58.72).

Girls who won events for Collins Hill were: Anna Burdette (200 IM, 2:23.03 and 100 fly, 1:03.96), Jenn Rutledge (50 free, 26.12 and 100 free, 58.95), Lindsey Wacker (100 back, 1:07.67) and Jackie Rajek (100 breast, 1:17.41).

Duluth got event wins from: Austin Goelz (200 free, 1:55.55 and 500 free, 5:09.90), Hailey White (200 free, 1:55.51 and 500 free, 5:09.26), Paul Leddon (200 IM, 2:06.20 and 100 fly, 55.60), Sara Haliburton (diving, 270.60) and Brandon Neas (100 breast, 1:05.91).

Brookwood, Norcross, North face off in tri-meet

The Brookwood girls defeated North Gwinnett (311-226) and Norcross (311-201) this weekend.

North's boys earned two wins at the tri-meet -- 265-262 over Brookwood and 289-231 over Norcross.

Winning events for Brookwood were: Alma Lopez (200 free, 2:00.67 and 500 free, 5:24.23), Dustin Nguyen (200 IM, 2:11:04), Meghan Faulkner (200 IM, 2:13.26), Michael Trice (50 free, 22.37), Kelsey Gouge (50 free, 24.52 and 100 fly, 59.85), Garrett Boss (diving, 223.60), Jessica Tailhardat (diving, 208.50), Anna Springer (100 free, 53.76 and 100 breast, 1:09.61) and Morgan Duncan (100 back, 1:02.51).

Norcross' lone wins came from Meghan Feeney in the 100 free (53.76, tie with Springer) and Todd Brannon in the 100 back (59.67).

North's first-place finishers were: Eric Madden (200 free, 1:45.99 and 100 fly, 52.85), Mike Peribonio (100 free, 49.03), Ethan Webster (500 free, 5:12.64) and Kyle McLeod (100 breast, 1:06.06).

Madden's leadoff leg in the 200 free relay broke North's school-record with a time of 22.09.

Central sweeps Shiloh

Central Gwinnett picked up two victories over Shiloh this weekend, winning 190-54 in girls and 137-111 in boys.

Central's first-place boys finishers were: Andres Patino (200 free, 2:20.64), Dino Suta (diving, 95.60), Jeffrey Griffiths (100 fly, 58.87 and 100 breast, 1:04.96), Kendall Merritt (100 free, 56.53) and John Dilks (500 free, 6:38.32).

The Black Knights got girls wins from: Eileen Dilks (200 free, 2:40.05), Valerie Kearny (200 IM, 2:38.18), Anna Gehle (50 free, 28.92 and 100 back, 1:15.73), Taylor Hubbard (86.80), Natalee Ondish (100 fly, 1:09.80), Alyssa Munck (100 free, 1:11.42) and Virginia Bradbury (500 free, 6:26.67).

Shiloh's event winners were: Ben Taylor (200 IM, 2:29.09), Blaine Street (50 free, 25.72), Matthew Toro (100 back, 1:15.05) and Hannah Holtzman (100 breast, 1:30.35).