0

Dacula boys, Mill Creek girls lead Tipoff Club honors

The Dacula boys and the Mill Creek girls took the top basketball honors from the Gwinnett Tipoff Club, which held its team of the month banquet this morning at Berkmar High School.

Dacula was named boys team of the month and its coach, Justin Grant, was coach of the month. Mill Creek was the girls team of the month and its coach, Ashley Phillips, received the monthly coaching honor.

Each county team also had two boys and two girls on the team of the month. Those honorees are as follows:

Girls Team of the Month

Berkmar: Gabby Harvey, Mariah Richardson

Brookwood: Jamey Chapman, Courtney McLane

Buford: Jocelyn Danley, Michelle Godwin

Central Gwinnett: Dria David, Jasmine Scott

Collins Hill: Nikki Urbizo, Jazmin Walker

Dacula: Abbie Daniel, Eve Machovec

Duluth: Daphne Adebayo, Mykala Walker

GAC: Briana Jordan, Chaney Means

Grayson: Kaity Minor, Taren White

Hebron: Rachael Duval, Britt Pecht

Meadowcreek: Janessa Grant, Cecily Ratliff

Mill Creek: Porsha Porter, Moneshia Simmons

Norcross: Tiffany Clarke, Nicole Jones

North Gwinnett: Stefanie Schuck, Abby Slocumb

Parkview: Lauren Coleman, Sczeny Hartry

Peachtree Ridge: Mackenzie Dalrymple, Erika Waters

Providence: Maggie Brown, Liz Learst

Shiloh: Morgan O'Kelley, Nikkita Sutton

South Gwinnett: Kia Clarke, Lindsay Nagy

Wesleyan: Anne Marie Armstrong, Erin Hall

Boys Team of the Month

Berkmar: Demarion Gordon, Wesley Witherspoon

Brookwood: Nate Hamilton, Thomas Higginbotham

Buford: Landon Hodnett, Jeramie Moore

Central Gwinnett: Prinz Barimah, DeVonta White

Collins Hill: Andrew Anderson, Jeremy Olsen

Dacula: Brian Cole, Clay Wages

Duluth: Antonio Falls, Armand Tatum

GAC: Brett Johnson, Trent Wiedeman

Grayson: Michael Allison, Javarris Smith

Hebron: Jeremy Bell, James Floyd

Meadowcreek: Jarvis Brown, Teondre Williams

Mill Creek: Chase Anderson, Chris Avery

Norcross: Al-Farouq Aminu, Taariq Muhammad

North Gwinnett: Ebuka Anyaorah, Eric Tiller

Parkview: Bobby Glover, Yaw Gyawu

Peachtree Ridge: Khalid Mutakabbir, Bryen Pyles

Providence: Westley Hinton, Carter Rice

Shiloh: Matt McCurdy, Cameron Whigham

South Gwinnett: Nick Gil, Mario Vasser

Wesleyan: Tanner Smith, Howard Thompkins

- From staff reports