Atlanta Fire United's U16 team defeated Birmingham United 1-0 in AFU's inaugural game in the U.S. Soccer Development Academy season.

Nolan Hemmer scored the game's only goal off a corner kick in the 30th minute.

AFU has also traveled twice to Carson, Calif., to compete in the U.S. Soccer Development Fall Showcase at the Home Depot Center. AFU lost to Crossfire Premier Soccer Club and defeated Virginia Rush Soccer.

Team members are Lucas Ade, Christopher Jeanfreau, Kris Alonzo, Eric Carrion, Taylor Krek, Sawyer Hemmer, Brian Interiano, Andrew Jones, Alec Kronitz, Nolan Hemmer, Peter Kurowski, Nicholas Lane, Daniel Schwartz, Noah Ta, Jimmy Goldberg, Ryan King and Caleb Thomas.

SOFTBALL

Knights named GSA champs

The Lawrenceville Knights 10-and-under youth travel softball team was named the GSA champions on Sept. 22. in Marietta.

Team members are Brittany King, Kory Best, Rachael Walker, Tahra Johnson, Jessica Via, Erica Ebitz, Breanna McBee, Katlyn Smith, Sabrina Sieber, Jamie Via, Kendal Rhodes, Brittany Maresette, Corie Frazier and Bradie Fitzgerald.

The team is coached by Joey Gulley, Jason Via and Chris Smith.

GYMNASTICS

ASG wins meet in Florida

Gymnasts from Atlanta School of Gymnastics in Lawrenceville traveled to the Beach Party Invitational in Amelia Island, Fla., on Sept. 27 and did not come back empty handed.

ASG's Level 5 team brought home the first-place trophy with a score of 111.3. Later in the evening, the ASG Level 6 team continued the strong performance by taking third place with an all around score of 103.45.

Level 5 individual medalists in the Junior A Division included Paige Smith, who won first place on beam with a 9.475, second on bars and first place medal in the all around with a score of 35.925. In Junior B, Maya Bush took first place on floor with a 9.1 and finished eighth in the all-around. Brittany Dodero took seventh place in both the vault and floor.

In the Senior A Division, Alexa George claimed first on both the vault and floor with a score of 9.325 on both events and placed third in the all around with a 35.875. Natalie Busener placed first on the beam with a 9.275, captured fourth on bars with a 9.275 and finished fourth in the all around with a 35.55.

The Senior B Division was led by Kathryn Campbell, the highest all around scoring gymnast for the ASG L-5 team with a 36.85. Campbell tied for first on beam with a 9.4 and a 9.25 on vault, placed second on floor with a 9.15 and fifth on bars with a 9.05.

Kassia Florentine tied with Campbell on the vault, placed first on floor with a 9.45 and took second place in the all around with a 36.7.

A score of 36.525 was good enough for the third place in the all-around for Ashton Pike, who also had a score of 9.15 for both vault and floor. McKenzie Murdock took third on bars with a 9.175, fourth on floor with a 9.125 and finished with an all around score of 35.75. Katelyn Lewis scored a 9.25 on beam and closed the division with an all around score of 35.25.

Level 6 individual medalists included Jasmin James taking third on bars with an 8.425 and fourth on vault with a 9.225. James finished with an all around score of 34.75. Danielle Penk vaulted her way to an 8.95, scored 8.7 on floor and finished with a 34.400. Jessica Rey placed third on both vault with a 9.15 and bars with an 8.2, landing her a third place medal in the all around with a score of 34.3.

Both teams are coached by Christy Martinez and Lauren Johnson.

GGA takes third at challenge

The Level 5 and 6 teams of the Gwinnett Gymnastics Academy took third at the Cobb Challenge.

In the Level 5 competition, Katie Cannon was third in the vault (9.1), second on the bars (9.15) and beam (8.85) and all around (35.925). and fifth on the floor (8.825). Alexandria Anderson was first in the vault (9.525), fourth in the beam (8.6), fifth in all around (35.175), sixth in the floor (8.8) and 10th in the bars (8.25).

Najee Kitchens took fifth in the bars (8.95), was ninth in the floor (8.175) and all around (33.025), 10th in the vault (8.6) and 11th in the beam (7.3). Logan Nugent placed fourth in the vault (9), floor (8.95) and all around (34.35), fifth in the bars (8.35) and 10th in the beam (8.05).

Sydney Burgess was third in the beam (8.85), fourth in bars (8.45) and all around (34.35), seventh in the floor (8.9) and 10th on the vault (8.15). Delauryn Brown placed sixth in the beam (8.4) and all around (34.275), seventh in the vault (8.775) and eighth in the bars (8.25) and floor (8.85).

Logan Duncan placed first in the beam (8.7), third in the vault (8.925), fourth in the all around (33.95), seventh in the floor (8.35) and 10th on the bars (7.975). Cynthia Fang finished third in the floor (8.925), fourth in the beam (8.4), sixth in the all around (33.275), eighth in the vault (8.325) and 11th in the bars (7.625). Jessica Thee took third in the bars (8.9), seventh in the all around (33.15), eighth in the vault (8.325) and ninth on the beam (7.7) and floor (8.225).

In the Level 6 competition, Morgan Reed was first in the vault (9.375), second on the beam (8.65), floor (8.925), all around (34.75) and fifth in the bars (7.8). Anyssa Williams placed first in the beam (8.425) and all around (34.575), second in the floor (8.875) and bars (8.15) and sixth in the vault (9.125).

Allie Teilhaber took first in the bars (8.25) and floor (8.95), second in the vault (9.4) and all around (34.55) and third in the beam (7.95). Jessalyn Earley placed second in the bars (8.375) and all around (32.4), fifth in floor (8.175), seventh in beam (7.5) and ninth in vault (8.35). Caitlin Palanza placed first in the vault (9.325), sixth in the beam (7.55) and ninth in the floor (7.4) and all-around (24.275).