0

Gwinnett Goal Club honors county's best

The Gwinnett Goal Club held its season-ending banquet Wednesday night at North Gwinnett High School to honor the best from the 2007 soccer season.

Parkview's Blake Brettschneider was selected as the Class AAAAA boys player of the year for Gwinnett while the AAAAA girls player of the year award was a split between Marah Falle of Parkview and Samantha Au of North Gwinnett.

In the AAAA to A division, the boys players of the year were Sam Arthur of Greater Atlanta Christian and Andrew Brandt of Hebron Christian. Maria Petroni of Buford was the girls player of the year in AAAA to A.

The coaches of the year were: North Gwinnett's Erik Crawford (AAAAA boys), Norcross' Judas Kinchen (AAAAA girls), Hebron's James Greco (AAAA to A boys) and Buford's Marianne Cagle (AAAA to A girls).

The club also selected All-County teams as well as scholar-athletes. Those award winners are as follows:

Class AAAAA

All-County Boys

• Pablo Rodriguez, Berkmar

• Michael Clarke, Brookwood

• Wes Manyak, Brookwood

• Nathan McKeever, Brookwood

• Ben Tayi, Central

• Malcolm Miller, Collins Hill

• Andreu Harris, Duluth

• Arturo Reyes, Duluth

• Eric Ati, Grayson

• Christian Calzada, Meadowcreek

• Chase Beasley, Mill Creek

• Ade Adeleke, Norcross

• Kingsley Morgan, Norcross

• Karl Lane, North

• Connor Swartout, North

• Rodrigo Dos Santos, North

• Blake Brettschneider, Parkview

• Kofi Gyawu, Parkview

• Adam Schraudenbach, Peachtree Ridge

• Zach Denson, Peachtree Ridge

• Evan O'Dell, Peachtree Ridge

• Kristoff Thompson, Shiloh

• Emsad Zahirovic, Shiloh

• Richard Geary, South

Class AAAAA

All-County Girls

• Andrea Cardona, Berkmar

• Kelli McLane, Brookwood

• Chelsea Caitlin, Brookwood

• Cortney Charlesworth, Brookwood

• Taiwo Adeshigbin, Central

• Sara Dashiell, Collins Hill

• Alicia Plotky, Collins Hill

• Chesley Torrance, Duluth

• Hannah Plott, Grayson

• Sarah Beth Anderson, Grayson

• Stephanie Parrish, Grayson

• Stephanie Cordova, Meadowcreek

• Jennifer Vincent, Mill Creek

• Lindsey Warthen, Norcross

• Samantha Au, North

• Angela Franklin, North

• Marah Falle, Parkview

• Ashley Baker, Parkview

• Meg Sytsma, Peachtree Ridge

• Grace Kwon, Peachtree Ridge

• Sadjr Williams, Shiloh

• Morgan Brack, South

Class AAAA to A

All-County Boys

• Cole Chandler, Buford

• Tyler Scott, Dacula

Sam Arthur, GAC

• Chris Thomas, GAC

• Matt Wolfe, GAC

• Andrew Brandt, Hebron

• Matt Turner, Hebron

• Baxter Russell, Hebron

• Garrett Stryszko, Providence

• Jay Collins, Providence

• Nathan Brannen, Providence

• Collin DeNoya, Wesleyan

Class AAAA to A

All-County Girls

• Maria Petroni, Buford

• Sarah Eck, Buford

• Bryna Lamb, Dacula

• Madeline Barker, GAC

• Kristen Crute, GAC

• Whitney Smith, Hebron

• Megan Iwan, Hebron

• Sarah Jordan, Providence

• Cassi Flowers, Providence

• Chloe Kelly, Wesleyan

• Paige Pickert, Wesleyan

Scholar-Athlete Award

• Berkmar: Brenda Franco, Andres Gutierrez

• Brookwood: Cortney Charlesworth, Brice Eidson

• Central: Chika Ibiam, Zack Dillard

• Collins Hill: Kimberly Henry, Alex Orellana

• Duluth: Melissa Sweeney, Karlos Cabrera

• Grayson: Stephanie Parrish, Matt Holliday

• Meadowcreek: Stephanie Cordova, Luis Diaz-Cambron

• Mill Creek: Jenna Davis, Eric Sherouse

• Norcross: Dana Lupuloff, Joseph Feldman

• North: Samantha Au, Stuart Murphy

• Parkview: Emily Davis, Jordan Bennett

• Peachtree Ridge: Christina Carroll, Bayan Vojdani

• Shiloh: Amaris Williams, Russ Mainor

• South: Allison Schneider, Michael Grigalunas

• Buford: Sarah Eck, Alex Ritchie

• Dacula: Kelly Goetz, Simba Nyamhanza

• GAC: Kristin Frederickson, Eric Fletcher

• Hebron: Madelyn Hosch, Ross Everett

• Providence: Hayley Poy, Tyler Hoyt

• Wesleyan: Molly Hawkins, Lawrence Buckley