0

Drouin, Cheek lead All-County honors

Collins Hill runner Jackie Drouin and Mill Creek pole vaulter Cameron Cheek were selected as athletes of the year by the Gwinnett County track and field coaches.

Drouin, Cheek and other members of the coaches' All-County teams were honored Tuesday night with a banquet. Drouin won state titles in the 1,600- and 3,200-meter run this season and Cheek won the state pole vault title by breaking his own Class AAAAA record.

Richard Ramsey of Collins Hill also was honored as girls coach of the year while Parkview's Mark Whitley was named boys coach of the year.

The All-County teams were:

All-County Girls Team

• Meredith White, Grayson

• Kourtney Easterly,

North Gwinnett

• Erica Penk, Dacula

• Tierra Bagby, Shiloh

• Nicole Okolo, Collins Hill

• Julianna Smith, Berkmar

• Eve Machovec, Dacula

• Taren White, Grayson

• Brittany Hall, Meadowcreek

• Jackie Drouin, Collins Hill

• Brittany Neal, Collins Hill

• Amanda Winslow, Collins Hill

• Anne Marie Armstrong, Wesleyan

• Ashley Razey, Buford

• Summer Nelson, Buford

• Cree Nix, GAC

• Erin Guglielmo, Collins Hill

• Haley Allen, Mill Creek

• Symone Glover, Collins Hill

• Mandy Tennyson, Grayson

• Imani Ellis, Collins Hill

• Lauren Johnson, Shiloh

• Irrion Conaler, Central Gwinntt

• Allyson McGinty, Collins Hill

• Ana Ruiz, Collins Hill

• Anna O'Neal, North Gwinnett

All-County Boys Team

• Justin Schneider, GAC

• Terence Davis, Brookwood

• Cameron Cheek, Mill Creek

• Cameron Kenney, Dacula

• Larry Cooper, South Gwinnett

• Seth Weiler, Parkview

• Eric Gill, Collins Hill

• Eric Griffin, Brookwood

• Maurice Koffi, Dacula

• Marcelis Lynch, Parkview

• Colin Conroy, Mill Creek

• Robert Jackson, Brookwood

• Michael Martin, Mill Creek

• Gary Ellis, Collins Hill

• Jerry Gross, Berkmar

• Tremayne Graham, Parkview

• Girma Mecheso, Berkmar

• Hunter Treadaway, GAC

• Michael Winston, Parkview

• Chris Douglas, Peachtree Ridge

• Evan Brusich, Parkview

• Tony Burt, Collins Hill

• Raheem Carson,

South Gwinnett

• Jonathan Franklin,

Peachtree Ridge

• Kendall Parks, Norcross

All-County Honorable Mention

Berkmar: Sydney James,

Victoria Hines, Hasheem Halim, Jonathan Edwards

Buford: Omar Hunter

Brookwood: Carly Egan, Brandi Byers, Aziz Nasser, Nick Patton

Central Gwinnett: Michael Simms, D.J. Smith, Bola Akinkanju, Lauren Brown

Collins Hill: Morgan Dodd, Pauline Ventura, Steve Cash, Bryan Wilson

Dacula: Dasja Barnard, Obed Pacheco, Michael Butler, Praysha Malone

Grayson: Kara Ashley Dobbs, Chris Hill, Luke Christensen

Meadowcreek: Kia Faniel, Cecily Ratliff, Robert Rojas, Cyhl Quarles

Mill Creek: Ale Frazier, Ashley Robertson

North Gwinnett: Kevin Starks, Drew Jackson

Norcross: T.J. Brancaccio, Antonio Logan

Parkview: Aubrey Miranda, Lindsey Ebert, Aaron Gregg, Julian Vann

Peachtree Ridge: Raven Parrish, Brittany Robinson, Bryen Pyles, Justin Hollomon

Shiloh: Megan Wiggins, Donye Coleman

South Gwinnett: Miles Ottinot, Jonathan Krause

Wesleyan: Matt Gossett, Matt Hanlon, Chantel Kennedy