0

Gwinnett TD Club hands out season-ending honors

The Touchdown Club of Gwinnett held its season-ending banquet on Monday night at the Gwinnett Place Marriott, honoring the county's best from this high school football season.

More than 100 players received some sort of award from the club, which also handed out honorable mention nods to an additional 72 players.

Brookwood and Norcross players took home six of the top individual awards, with three players from each program earning an honor.

The Broncos' Kenny Miles was named Athlete of the Year while teammates Eric Grube (Offensive Lineman of the Year) and Dawson Zimmerman (Specialist of the Year) also got individual awards.

Norcross' Brice Butler was Wide Receiver of the Year, joining teammates Dion Dubose (Linebacker of the Year) and Tyler Maloof (Defensive Back of the Year) with awards.

Other award winners were: North Gwinnett's Michael Tamburo (Quarterback of the Year), Central Gwinnett's Diante Drake (Running Back of the Year), Mill Creek's Austin Wilson (Tight End of the Year) and Buford's Omar Hunter (Defensive Lineman of the Year).

The club's other honorees are as follows:

Scholar-Athlete Award

Berkmar: Victor Cephus

Brookwood: Sean Day

Buford: Drew Dasher

Central Gwinnett: Khary Powell

Collins Hill: Cory Carmin

Dacula: Jeremy Sulek

Duluth: Ricky Lowe

Grayson: Greg Schatell

GAC: Michael Carothers

Meadowcreek: Phillip Pickens

Mill Creek: Ben Evans

Norcross: Nick Sorel

North Gwinnett: Clint Hannah

Parkview: Addis Walga

Peachtree Ridge: Asher Clark

Shiloh: Tim Olivar

South Gwinnett: Tunji Adebayo

Wesleyan: Kevin Ruiz

Team First Award

Berkmar: Robert Smith

Brookwood: Terence Davis

Buford: Jaytee Swanson

Central Gwinnett: Dewayne Cherrington

Collins Hill: Andy Miller

Dacula: Cisco Barry

Duluth: Michael Flores

Grayson: Chandler Priest

GAC: Ben Donald

Meadowcreek: Sean Frezell

Mill Creek: Sam Davis

Norcross: Donta Shepherd

North Gwinnett: Jaison Yoshimura

Parkview: Jason Veal

Peachtree Ridge: Michael Pate

Shiloh: Chaz Johnson

South Gwinnett: Kaleb Myrick

Wesleyan: Samir Tejpaul

Cecil Morris Award

(for All-County caliber players whose season was hampered by an injury)

Brookwood: Eric Tatum

Central Gwinnett: Gio De La Pena

Dacula: Khiry Battle

Grayson: Nick Crockett

Norcross: Thinh Ho

Parkview: Clayton Wilkin

Wesleyan: Billy Dugal

Tally Johnson Award

(Assistant Coaches of the Year)

Berkmar: Fred Priest

Buford: Bryan Rogers

Collins Hill: Billy Wells

Dacula: John Poitevint

Duluth: Lex Balazik

GAC: Andy Eley

Grayson: O.J. Soto

Meadowcreek: Terrone Owens

Mill Creek: Tommy Scott

Norcross: Dale Farr

North Gwinnett: Troy Hobbs

Parkview: Todd Salo

Peachtree Ridge: David Roman

Shiloh: Deario Grimmage

South Gwinnett: Felix Curry

Wesleyan: Brian Krehmeyer

Dave Hunter Award

(for top community volunteers)

Berkmar: Kathryn Wise

Brookwood: Robin Tatum

Buford: Ken King

Central Gwinnett: Jane Crawford

Collins Hill: Jeff Miller

Duluth: Brian Holland

Mill Creek: Chris Tarver

North Gwinnett: Mark Cullen

Peachtree Ridge: Mike Gubitoso

Shiloh: Cindy Crews

South Gwinnett: Dana Doster

First Team All-County Offense

QB T.J. Smith, Berkmar

RB D.J. Adams, Norcross

RB Demetris Murray, Buford

WR Devonta Bolton, Norcross

WR Derrick Bryant, Peachtree Ridge

TE Christian Robinson, GAC

OL Clint Duggan, North Gwinnett

OL Darius Jackson, Mill Creek

OL A.J. Mackey, Brookwood

OL Calvin Cantrell, Dacula

OL J.J. Miller, Buford

OL Stephen Bolt, Grayson

First Team All-County Defense

DL Brad Wood, Collins Hill

DL Eric Eberhardt, North Gwinnett

DL Hunter Simms, Brookwood

DL Quanteirus Smith, Grayson

LB Tristan Strong, Grayson

LB T.J. Pridemore, Buford

LB Winton Steward, Parkview

LB Eloka Anyaorah, North Gwinnett

DB Marquese Quiles, North Gwinnett

DB Andrew Roesch, Parkview

DB Denzell Guerra, Grayson

DB Kody Case, Buford

K Jordan Stowe, Parkview

P Ernst Brun, Shiloh

Second Team All-County Offense

QB Twoey Hosch, Buford

RB Tyler Jarry, North Gwinnett

RB Brandon Jacobs, Parkview

WR Alex Napper, Norcross

WR Ed Russ, Mill Creek

WR Malcolm Moulton, Central Gwinnett

TE Randy Sides, Grayson

OL Josh Sneed, Collins Hill

OL Josh Johnson, Wesleyan

OL Edixon Pino, Peachtree Ridge

OL Dallas Lee, Buford

OL Nick Amon, Grayson

OL Jarrett Mackey, Brookwood

Second Team All-County Defense

DL Rammell Lewis, Grayson

DL Augustus Dukuly, Norcross

DL Ryan Robinson, Mill Creek

DL Michael Longo, Central Gwinnett

DL Robert Pritchard, North Gwinnett

LB Jonathan Langston, Grayson

LB Kevin Minter, Peachtree Ridge

LB Tim Bennett, Meadowcreek

LB Curtis Guest, Collins Hill

LB Chris Doster, South Gwinnett

DB Jalani James, Meadowcreek

DB Drew Swick, Collins Hill

DB Chris Boggs, Mill Creek

DB Josh Jackson, Brookwood

K Chris Tanner, Norcross

P Justin Mack, Duluth

Honorable mention: Brandon Sanders, Peachtree Ridge, CB; Marcus Archie, Shiloh, DB; Arlandus Bouye, Meadowcreek, DB; Cody Davis, Dacula, DB; Brandon Evans, Parkview, DB; Kori Gaines, Grayson, DB; Buddy Jones, Brookwood, DB; Bart Kennelly, Mill Creek, DB; Cody Vining, Buford, DB; Kadeem Wise, Berkmar, DB; Troy Davis, Berkmar, DE; Derren Evans, Wesleyan, DE; Brian Farris, Parkview, DE; John Kelly, Norcross, DE; Duke Terry, Dacula, DE; Cameron Whigham, Shiloh, DE; Josh Aiken-Phillips, Central Gwinnett, DL; Deontae Brown, Collins Hill, DL; Xavier Gary, South Gwinnett, DL; Trent Jackson, Brookwood, DL; Alex Veneret, Dacula, DT; Tyler King, Buford, FB; Darrell Wesley, Berkmar, ILB; Greg Johnson, Peachtree Ridge, Kicker; Kyle Micek, North Gwinnett, Kicker

Christian Baughn, Wesleyan, LB; Noah Hanley, Mill Creek, LB; Tom Martinez, North Gwinnett, LB; Donald Maxwell, North Gwinnett, LB; Michael Ross, Central Gwinnett, LB; Blake Southerland, Greater Atlanta Christian, LB; Collin Stuart, Mill Creek, LB; Javis Williams, Central Gwinnett, LB; Terry Williams, Grayson, LB; David Coffey, Collins Hill, OL; Devin Davis, Berkmar, OL; John Gruhn, Brookwood, OL; Robert Hodges, Mill Creek, OL; Darwin Irby, Norcross, OL; Edmund Kubila, Central Gwinnett, OL; Jordan Litsky, Norcross, OL; Justin Lumsden, Greater Atlanta Christian, OL; Kaleb Myrick, South Gwinnett, OL; Rusty Patterson, Brookwood, OL; Jake Thomas, North Gwinnett, OL; Aaron Ward, Collins Hill, OL; Eric Josovitz, Duluth, OLB; Matt Karempelis, Wesleyan; Punter

Colton Chapple, Greater Atlanta Christian, QB; Asher Clark, Peachtree Ridge, QB; Derrick Heitkamp, Parkview, QB; Tyler Horne, Grayson, QB; Ira Johnson, Shiloh, QB; Rico Brazil, South Gwinnett, RB; Cody Getz, Buford, RB; Chaz Johnson, Shiloh, RB; Ean Pemberton, Grayson, RB; Charles Perkins, Collins Hill, RB; Bobby Petrino, Greater Atlanta Christian, RB; Zack Scruggs, Dacula, RB; Quenton Brown, Meadowcreek, TE; Jared Polak, Parkview, TE; Matt Upchurch, Peachtree Ridge, TE; Sheldon Bradwell, Duluth, WR; Jamal Hamler, Meadowcreek, WR; Melvin Harris, Buford, WR; Prince Kent, Norcross, WR; Jonathan Krause, South Gwinnett, WR; Nick Sissine, Wesleyan, WR; DaRonte Smith, Meadowcreek, WR; Nic Wilson, Duluth, WR.