0

Gwinnett Tipoff Club honors season's best

The Gwinnett Tipoff Club selected the best from the 2005-2006 high school basketball season, and those players and coaches will be honored at a banquet today at South Gwinnett High School.

Collins Hill's Maya Moore and Norcross' Jodie Meeks, both members of state title teams, received the Player of the Year awards for girls and boys. The Coach of the Year awards all went to coaches whose teams won state championships - Norcross' Eddie Martin in boys and Wesleyan's Jan Azar and Collins Hill's Tracey Tipton in girls.

Azar's team and Tipton's squad also shared Girls Team of the Year. The Boys Team of the Year went to Martin's Blue Devils.

A list of players honored is below:

Boys All-County Team

Chris Allen, Meadowcreek

Zach Graham, Peachtree Ridge

Gani Lawal, Norcross

Brentan Butler, Norcross

Andre Mikell, Shiloh

Howard Thompkins,

Wesleyan

Avery Jukes, South

Gwinnett

Cameron Heyward, Peachtree Ridge

Jesse Wheeler, Duluth

Ty Rowland, Parkview

Cam Sherman, Buford

Emmanuel Perry, Collins Hill

Teondre Williams,

Meadowcreek

Tony Neysmith, Norcross

Adam Demuyakor, North Gwinnett

Sam Goodman, Central Gwinnett

Delano Howard, South Gwinnett

Tanner Smith, Wesleyan

Antron Pippen, Collins hill

Gary Hunter, Brookwood

Patrick Shopeka, Berkmar

Girls All-County Team

Gia Lockett, South

Gwinnett

D'Nay Daniels, GAC

Carolyn Whitney, Wesleyan

Jessica Geiger, Parkview

Kiara Evans, Berkmar

Chioma Okoli, Brookwood

Emily Clarke, South

Gwinnett

D'Andra Moss, Norcross

Porsha Porter, Mill Creek

Le Le LeSeur, Wesleyan

Courtney Strauthers, Shiloh

Jessica Baker, Shiloh

Amber Kirkpatrick, Central Gwinnett

Abbie Daniel, Dacula

Jolie Efezokhae, North Gwinnett

Shantell Black, Collins hill

Shelbie Pool, Mill Creek

Adrianne Griffith, Grayson

Meredith Montgomery, Hebron

Carli West, Providence

Vicky Wilson, Buford

Scholar-Athlete Awards

Berkmar: Brittany

McDonald

Brookwood: Russ Kanner, Ashley Green

Buford: Mark Swanson, Vicky Wilson

Central Gwinnett: Adam Demerly, Katie Bender

Collins Hill: Emmanuel Perry, Maya Moore

Dacula: Robbie Jenkins, Melissa Harward

Duluth: Derron Morris, Laura Moore

GAC: Brett Johnson, Tyler Long, Lisa Warren

Grayson: Tristan Strong, Ashley Jones

Hebron: Ben Cohen, Amy Herald

Meadowcreek: Mark Veazey, Genea Williams

Mill Creek: Spencer Gay, Shelbie Pool

Norcross: Johnny Curry, Veronica O'Grady

North Gwinnett: Phillip Crawford, Nicole Kobler

Parkview: Scott McVicker, Marissa Hicks

Peachtree Ridge: Erik Peterson, Meg Sytsma

Providence: Andrew McQuaig, Summar Corley

Shiloh: Mirza Medinic, Whitney Windham

South Gwinnett: Avery Jukes, Andrea Pierce

Wesleyan: Tanner Smith, Ali Watt

Boys Honorable Mention All-County

Kenny Jeffries, Dacula; Jermaine Jackson, Mill Creek; Spencer Gay, Mill Creek; Jonathon Griffin, Shiloh; Michael Palmer, Parkview; Ebuka Anyaorah, North Gwinnett; Justin Roper, Buford; Andy Vess, Providence; Mario Vasser, Grayson; Derron Morris, Duluth; Lonnie Funderburke, Central Gwinnett; Richard Howell, Central Gwinnett

Girls Honorable Mention All-County

Amber Blackwell, Peachtree Ridge; Elise Whitney, Wesleyan; Caneisha Bell, Shiloh; Ashley Taylor, Central Gwinnett; Jasmine Stovall, Central Gwinnett; Daphne Adebayo, Duluth; Brittany Jarrard, Dacula; Lisa Jennings, North Gwinnett; Brittany Cade, Collins Hill; Jordan Jones, Collins Hill; Jasmine Godwin, Norcross; Courtney Odum, Hebron; Ashey Green, Brookwood; Courtney McLane, Brookwood; Shannon Wilson, Buford; Alex Winchell, South Gwinnett; Bekah Richards, South Gwinnett; Mandi Dudish, South Gwinnett; Amanda Parker, Shiloh; Lauri Coward, Shiloh; Eve Machovec, Dacula; Brittany Howes, Mill Creek; Britt Pecht, Hebron; Kiara Swanier, GAC; Bria Smith, GAC; Julio Stephens, GAC; Chauntel Ferdinand, Collins Hill; Michelle O'Quinn, Grayson; Tyra Smith, Berkmar; Brittany McDonald, Berkmar; Sarah Delk, Wesleyan; Kelly Hall, Wesleyan