0

Swimming/diving roundup: Tzegaegbe, Olnhausen win Clody

Invitational titles

Shiloh's Jacob Tzegaegbe and Norcross' Heidi Olnhausen won the diving titles at this past weekend's Clody Invitational at Mountain Park.

Tzegaegbe dominated the boys 11-dive competition with a winning score of 473.25 while Olnhausen won the girls six-dive with a score of 174.40 and won the 11-dive at 299.55.

Patrick Brady of Central Gwinnett was second to Tzegaegbe with a score of 334.80. He was followed by South Gwinnett's Steven Currie (327.35, third), Shiloh's Chris Cruz (322.75, fourth) and Collins Hill's Matt Joiner (315.75, fifth).

Collins Hill's Robbie Donaldson, Parkview's Matt Kavis, Dacula's Cole Landfried, South's Trevor Martin and Duluth's Nick Lauinger rounded out the boys 11-dive Top 10.

Olnhausen edged North Gwinnett's Anna O'Neal, who was second in the girls 11-dive at 287.95. Peachtree Ridge's Erica Sharman was third at 273.00 and Collins Hill's Mary Kate Young was fourth at 270.60. The top four girls divers were state qualifiers.

Duluth's Sara Haliburton (258.50) was fifth in the 11-dive competition, followed by North's Carly Kurdelmeier, Parkview's Aubrey Miranda, Central Gwinnett's Victoria Monetta, Peachtree Ridge's Brittany Barfield and Shiloh's Brittany Cruz in sixth to 10th place.

O'Neal (159.85) also was runner-up to Olnhausen in the six-dive division. Young was third, Sharman was fourth and Brianna Arnold of North was fifth. Sixth through 10th place in six-dive went to Miranda, Danielle Hancharik of Norcross, Javlynn Patterson of Grayson, Haliburton and

Monetta.

Charter, Coutinho win two events at Clody meet

Parkview swimmers Elizabeth Charter and Isabella Coutinho won two races each in the morning session of the Clody Invitational this past weekend.

Charter won the 50 freestyle (26.48) and the 100 free (57.63) and Coutinho won the 100 butterfly (1:05.51) and the 500 free (5:34.18). The Panthers also got individual wins from Kadi Myers (200 free, 2:04.17) and Anna Heffernan (100 breaststroke, 1:15.98).

Collins Hill's Aeriel Breneman (200 individual medley, 2:21.05) and Mill Creek's Marlie Creed (100 backstroke, 1:05.68) also won girls races in the morning competition.

Boys winners in the morning session were: Collins Hill's Justin Robinson (200 free, 1:57.62), Brookwood's Mark Dunn (200 IM, 2:11.59) and Blake Vander Wood (100 fly, 58.16), Parkview's Ryan Smith (50 free, 23.60), Collin Burchins (100 free, 51.59), Chase Bass (500 free, 5:18.31) and Nils Sunden (100 breast, 1:08.74) and Mill Creek's Matt Turnblom (100 back, 59.44).

Grayson swimmers shine in afternoon session

Grayson swimmers won six events in the afternoon session of this past weekend's Clody Invitational, including double-wins from Ryan Pech and Emily Castle.

Pech won the 100 free (49.63) and 100 back (57.61) and Castle won the 200 IM (2:20.50) and the 100 back (1:05.31). Grayson also got wins from Michael Brindley (200 free, 1:54.63) and Jeremy Love (100 fly, 56.15).

Other boys race winners were: Central Gwinnett's Stephen Thomas (200 IM, 2:14.08 and 500 free, 5:17.69), Duluth's Blake Harrington (50 free, 23.59) and North Gwinnett's Miles Drew (100 breast, 1:08.21).

Four Peachtree Ridge girls swimmers won events: Leigh Minton (200 free, 2:09.37), Monica Sakalik (50 free, 26.67), Audrey Blackmon (100 fly, 1:08.12) and Caitlin Siracusa (100 breast, 1:17.62).

Duluth's Anita Patrick (100 free, 58.17) and Central's Jessica Dillingham (500 free, 6:04.07) also took first place in afternoon races.

Wesleyan sweeps three teams

Wesleyan's boys and girls teams won the team titles in a four-team meet this past weekend that also included Riverwood, Salem and Dunwoody.

The Wolves scored 206 points on the boys side, with Riverwood placing second at 126. Wesleyan's girls scored 194 to Riverwood's runner-up total of 155.

Winning individual events for the Wesleyan boys were: Lawrence Buckley (200 IM, 2:12.17 and 100 fly, 58.60), Fred Akers (50 free, 24.33), Jordan Dale (100 free, 53.26), Rich McMurry (100 back, 1:01.76) and J.P. McLaughlin (100 breast, 1:07.73).

The Wolves' girls winners were: Katherine Rosenkranz (50 free, 27.10), Abby Nelson (diving, 184.35), Caiti Troyer (100 fly, 1:07.03 and 100 back, 1:03.71) and Hannah Machemehl (100 breast, 1:13.59).

- From staff reports